Jak gęsto sadzić drzewa i krzewy owocowe?
Jesień to najlepsza pora na sadzenie drzew i krzewów owocowych w ogrodzie. Warto zapoznać się z zasadami jak gęsto sadzić drzewa i krzewy owocowe.
Przygotowując się do sadzenia zakupionego materiału szkółkarskiego, należy dokładnie i rozważnie rozplanować miejsca pod nowe nasadzenia. Po wejściu drzew i krzewów w pełnię owocowania powierzchnia zajmowana przez ich korony jest dość zróżnicowana, np. u agrestu piennego o średnicy korony 1 m to zaledwie 0,8 m2 , ale w przypadku jabłoni na podkładce karłowej o średnicy korony 2 m, będzie to ponad 3 m2, a u dużej śliwy szczepionej na ałyczy o średnicy 3 m – będzie przekraczała 7 m2.
Wyznaczenie odpowiednich odległości między drzewami i krzewami ułatwi nam w przyszłości wykonywanie prac pielęgnacyjnych, a roślinom, kiedy wejdą już w okres pełnego owocowania, zapewni dobre nasłonecznienie oraz odpowiednie warunki do wzrostu i plonowania.
Jak gęsto sadzić drzewa i krzewy owocowe – odległości
Jeżeli planujemy posadzić kilka drzewek lub krzewów w jednym rzędzie, to trzeba zachować odpowiednie odległości między nimi. Wynoszą one dla:
- jabłoni na podkładkach karłowych (np. M. 9, P 59, P 60) i grusz na pigwie – 1,5–2 m,
- jabłoni na podkładkach półkarłowych (np. M. 26, P 14), czereśni na podkładkach półkarłowych (np. Gisela 5, PHL B), wiśni – 2–3 m,
- grusz na gruszy kaukaskiej – 3–3,5 m,
- śliwy, moreli, brzoskwini – 3–3,5 m,
- czereśni na czereśni ptasiej – 3–4 m,
- agrestu krzaczastego – 1 m,
- porzeczek krzaczastych – 1,5–2 m,
- borówki wysokiej – 1,25–1,5 m,
- piennych porzeczek i agrestu – 1–1,25 m,
- jeżyny bezkolcowej – 2,5–3 m,
- malin – 0,4–0,5 m.
Odległości, w jakich sadzimy drzewa i krzewy owocowe zależą w głównym stopniu od ich siły wzrostu, na co składa się specyfika gatunku, a dodatkowo u jabłoni i grusz – rodzaj użytej podkładki.
- Jesień to najlepsza pora na sadzenie roślin sadowniczych z odkrytym korzeniem. Rośliny w pojemnikach można sadzić przez cały sezon
- Drzewa na podkładkach silnie rosnących zajmą w przyszłości dużo miejsca
- Drzewa na podkładkach słabo rosnących tworzą małe korony, można więc sadzić je gęsto
Nie bez znaczenia są również warunki glebowe (żyzność, wilgotność, zawartość próchnicy) oraz sposób formowania korony. Na glebach żyznych wybieramy wyższe wartości odległości, a niższe – na glebach słabszych, mniej urodzajnych, bo w takich warunkach rośliny rosną słabiej i tworzą mniejsze korony. Jeżeli planujemy sadzenie w rzędach to przeciętnie dla drzew odległości między nimi wynoszą 3–4 m, a u krzewów (agrest, porzeczki, borówka wysoka) 2–2,5 m.
Warto przeczytać też:
Krzewy owocowe łatwe w uprawie
Jak zaprawiać dołki dla drzew i krzewów owocowych?
Pielęgnacja drzew i krzewów owocowych
Odporne krzewy i małe drzewa na taras
Krzewy powtarzające kwitnienie
Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”
Fot. Shutterstock.com