Jak chronić owoce przed ptakami?

Podziel się

Czereśnie, wiśnie a także owoce jagodowe mają w przyrodzie wielu amatorów. Jak chronić owoce przed ptakami?

Sięgnij po e-booki dostępne w ofercie naszego sklepu:

Dojrzewające owoce są dla ptaków źródłem pokarmu. Najpoważniejsze straty mogą powodować gatunki z rzędu wróblowatych – szpaki, kwiczoły i kosy, ale także kawki, wrony, gawrony, sroki, sójki, drozdy. Najtrudniej z nimi walczyć, gdy występują w grupach, ponieważ w stadzie są mniej płochliwe.

Ptaki są w stanie zniszczyć znaczną część plonu, a w skrajnych przypadkach zjeść lub uszkodzić wszystkie owoce. Tak się dzieje często w przypadku niechronionych drzew wczesnych odmian czereśni (‘Rivan’, ‘Bladoróżowa’, ‘Kunzego’, ‘Burlat’) bądź krzewów jagody kamczackiej. Na przełomie maja i czerwca ptaki mają wówczas małą alternatywę w postaci owoców dziko rosnących gatunków.

Jak chronić owoce przed ptakami – sposoby

Ochrona owoców przed ptakami powinna polegać na ich odstraszaniu, nigdy uśmiercaniu. Obecnie dostępnych jest kilka metod odstraszania ptaków, bez wyrządzania im krzywdy.

Osłanianie drzew i krzewów siatkami

Na działki i do ogrodów przydomowych najbardziej przydatna jest metoda mechaniczna, polegająca na osłanianiu drzew i krzewów siatkami. Siatki rozwija się na specjalnie przygotowanej do tego celu konstrukcji nośnej, wykonanej np. z bambusowych tyczek lub aluminiowych prętów. Siatkę można zarzucać również bezpośrednio na drzewa lub krzewy. Trzeba jednak brać wtedy pod uwagę ryzyko jej uszkodzenia oraz możliwość deformacji pędów roślin.

Zastosowanie odpowiednio gęstej siatki pozwala zabezpieczyć owoce czereśni i wiśni dodatkowo przed nasionnicą trześniówką, której białe, beznogie larwy żerują wewnątrz owoców. Dzięki temu możemy cieszyć się zdrowymi owocami, bez tzw. wkładki, nie wykonując dodatkowych oprysków. W celu skutecznej ochrony zarówno przed ptakami, jak i szkodnikami, siatka musi być założona bardzo dokładnie. Należy też systematycznie sprawdzać czy w siatce nie zaplątało się jakieś zwierzę (ptak, jeż) i jak najszybciej uwalniać je.

Jak chronić owoce przed ptakami – metoda soniczna

Skuteczna jest też metoda soniczna. Polega ona na instalacji w pobliżu drzew lub krzewów specjalnych odstraszaczy dźwiękowych emitujących odgłosy przerażonych ptaków tego samego gatunku jak te, które chcemy zniechęcić do żerowania na naszych drzewach lub krzewach. Odgłosy te prowokują prawdziwe ptaki do ucieczki. Takie urządzenia mogą być jednak uciążliwe dla osób spędzających czas w ogrodzie oraz sąsiadów. Alternatywą są odstraszacze ultradźwiękowe, wydające dźwięki o niskiej częstotliwości, słyszalne przez niektóre gatunki ptaków, ale niesłyszalne dla ludzi. Należy pamiętać, aby takich urządzeń nie stosować zbyt długo, a nagrane dźwięki i tony regularnie zmieniać, ponieważ z czasem ptaki się z nimi oswajają i przestają się bać.

Efekty wizualne jako wsparcie w ochronie owoców przed ptakami

Efekt, jaki dają odstraszacze dźwiękowe można spotęgować poprzez efekty wizualne, bazujące na naturalnym lęku ptaków przed ruszającymi się, odbijającymi światło przedmiotami. W tym celu w koronach drzew można zawiesić np.: blaszki obracające się na wietrze, stare płyty CD, kawałki folii aluminiowej, imitacje drapieżnych ptaków.

Balony Scare – eye

W przypadku dużych drzew czereśni warto zaopatrzyć się w balony Scare-eye, wykonane z mocnego winylu z nadrukowanymi oczami drapieżników w kolorach białym, czarnym i żółtym, wywołującymi niepokój u ptaków lub też w zestaw składający się z balonu oraz imitacji oczu i dziobów ptaka drapieżnego. Balon montuje się na wierzchołku drzewa, a imitacje oczu i dziobów ptaków na obwodzie jego korony. Przy montażu można wykorzystać tyczki bambusowe lub leszczynowe. Przytwierdza się do nich poszczególne elementy, a następnie tyczki przywiązuje się do gałęzi sznurkiem. W przypadku ochrony dłuższej niż 2 tygodnie warto zmienić miejsce mocowania poszczególnych elementów.

Latawce ScaryBird

Alternatywą ułatwiającą ochronę owoców przed ptakami mogą być oferowane w sprzedaży tzw. ScaryBird, czyli latawce imitujące jastrzębia w locie. ScaryBird składa się z latawca odpornego na wodę i promienie UV, unoszącego się w powietrzu nawet przy bardzo słabym wietrze oraz teleskopowego masztu o wysokości co najmniej 6 m, na którym jest on umocowany. Taki latawiec porusza się w nieregularny sposób i skutecznie odstrasza ptaki.

Kiedy zacząć chronić owoce przed ptakami?

W celu uzyskania jak największej skuteczności ochrony przed ptakami odstraszacze montuje się na około tydzień przed dojrzałością zbiorczą owoców. Zdejmuje się je zaraz po zbiorach, aby ptaki nie zdążyły się z nimi oswoić.

 

Polecamy także artykuły:

Sadzenie czereśni karłowych jesienią

Owocowe rośliny do ogrodu o niskim poziomie wody gruntowej

Czereśnie bez robaków, czyli jak pozbyć się nasionnicy trześniówki

Dlaczego czereśnie pękają?

Jak zrobić przysmaki dla ptaków zimą?

Jak zrobić domek dla owadów?

 

 

Źródło: miesięcznik „działkowiec”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się