Gryzonie w ogrodzie
Gryzonie w ogrodzie to prawdziwe utrapienie. W warzywniku zjadają pietruszki i marchewki, na rabatach uszkadzają cebulki kwiatów. Jak się ich pozbyć?
Gryzonie (myszy, nornice) w ogrodzie są uciążliwymi i trudnymi do wytępienia szkodnikami. Aby się ich pozbyć należy stosować różne sposoby, najlepiej niechemiczne.
Niechemiczne metody na gryzonie w ogrodzie
● Działania prewencyjne: resztki roślinne należy sprzątać i układać w kompostownikach, odchwaszczać ogród i wykaszać trawę w sąsiedztwie.
● Sadzenie w różnych miejscach roślin wydzielających substancje odstraszające gryzonie (np. ciemiernik, czarna
porzeczka, czosnki ozdobne i czosnek pospolity, gorczyca, inkarwilla, mięta, nostrzyk, rumianek, szachownica (korona cesarska), tawułki, ułudka, wilczomlecz). Wczesną wiosną można wysiać dookoła ogródka czerwoną komosę (roślina roczna), której zapach jest bardzo nieprzyjemny dla myszy, nornic i kretów. Profilaktycznie można obsiewać grządki gorczycą i gryką, które u gryzoni wywołują śmiertelne zatrucia.
● Do nor wkładać nasiona groszku żółtego (trujące są także dla człowieka), pocięte pędy żywotnika, liście orzecha
włoskiego, ząbki czosnku. Gryzonie odstrasza również czarny bez (ścinać 10–15 cm pędy w czasie kwitnienia i suszyć). Gałęzie bzu lub roztarte liście umieszcza się w norze, można też wlać do nor przefermentowany wyciąg z liści bzu czarnego wraz liśćmi (nierozcieńczony).
● Skutecznym i łatwym sposobem jest zalewanie nor wodą. Norę należy jak najszybciej zatopić, następnie po wsiąknięciu wody zalać ponownie silnym strumieniemwody. Gryzonie po podtopieniu szybko wydostają się z nor (uciekające najlepiej wyłapać ustawiając pułapkę). Zabieg ten należy powtarzać kilkakrotnie.
● Myszy można łatwo odławiać na pułapki zatrzaskowe ustawione blisko nor. Do pułapki najlepiej dodać przynętę dobraną do gatunku gryzonia. Myszy odławiają się dobrze na przynęty wędzone (boczek), a norniki i karczowniki na surowe korzenie marchwi, buraka. Przynętę należy wymieniać, aby była zawsze świeża.
● Można też odstraszać gryzonie urządzeniami elektroakustycznymi. Wbite w ziemię wydają nieprzyjemne dla nich dźwięki. Odstraszacze najlepiej umieszczać blisko domu i stopniowo przenosić w głąb ogrodu, wypychając gryzonie ku ogrodzeniu.
Chemiczne metody na gryzonie w ogrodzie
Preparaty zawierające truciznę zabijającą gryzonie dostępne są w sprzedaży w różnych postaciach: granulaty, brykiety, płatki, zatrute ziarno. Ostateczne wytępienie następuje po 10–15 dniach od wyłożenia preparatu. Preparaty umieszcza się przy/w norach. Po wsypaniu trutki nor nie należy zadeptywać, lecz przykryć np. deską lub resztkami roślin. Preparatów nie wolno dotykać gołymi rękoma: unikniemy niebezpieczeństwa i nie pozostawimy na nich „ludzkiego” zapachu. Preparaty wykładać tak, aby nie zatruły ptaków i innych zwierząt. Najlepsze do tego celu są specjalne karmniki, które dodatkowo chronią preparat przed deszczem i są oznakowane, informując ludzi o zawartości.
Źródło miesięcznik „Mój Ogródek”
Fot. Shutterstock.com