Psianki i ołowniki – gatunki i pielęgnacja

Podziel się

Pośród oryginalnych roślin na balkony i tarasy warto zwrócić uwagę na psianki i ołowniki.

Niegdyś były bardzo popularne, a obecnie znowu przeżywają swój renesans.

Pnące baldachy

Najczęściej spotykany w uprawie jest ołownik uszkowaty (Plumbago auriculata), który z powodu pochodzenia (Przylądek Dobrej Nadziei), nazywany jest również przylądkowym (P. capensis). W swojej ojczyźnie jest krzewem o długich (2–2,5 m), przewieszających się pędach, wspinających się po podporach. Cała roślina wyjątkowo pięknie wygląda w czasie kwitnienia. Przez całe lato, do późnej jesieni na wierzchołkach pędów ukazują się baldachokształtne kwiatostany o średnicy 10–15 cm. Poszczególne kwiaty zbudowane są z płatków zrośniętych u dołu w długą rurkę. Najpopularniejsze są odmiany o kwiatach jasnobłękitnych lub niebieskich z ołowianym odcieniem. Rzadziej spotyka się białe lub szkarłatne kwiaty ołownika.

Efektowne gwiazdeczki

Długim i efektownym kwitnieniem wyróżnia się pochodząca z Brazylii psianka jaśminowa (Solanum jasminoides). Rośnie szybko, tworząc długie pędy, które prowadzi się na podporach. Gwiazdkowate, białe kwiaty z żółtym oczkiem, pojawiają się od wiosny aż do przymrozków. Atrakcyjne są także czerwone lub pomarańczowe, pojawiające się jesienią owoce.

Szafirowa burza

Wyjątkowo spektakularnym gatunkiem jest pochodzący z Ameryki Łacińskiej  lycjantes Rantonneta (Lycianthes rantonnetii), zwany potocznie psianką niebieską. Rośliny najczęściej prowadzone są w formie drzewka o wysokości do 2 m. Przez długi okres – od V do X – kwitnie niezwykle bujnie, dzięki czemu nazywany jest „szafirową burzą”. Jego drobne i pachnące kwiaty mają piękny, niebieski kolor a w środku żółte oczko. Prosta budowa kwiatów powoduje, że są one niezwykle urocze i trudno oderwać od nich wzrok. W sprzedaży występują także odmiany o fioletowych i różowych płatkach.

Psianki i ołowniki – wymagania

Stanowisko dla psianek i ołowników powinno być ciepłe i osłonięte od wiatru. Najlepszym miejscem dla ołownika będzie słoneczny balkon lub taras. Psianki wymagają rozproszonego światła. Podłoże powinno być żyzne i przepuszczalne, a dla ołownika – dodatkowo dobrze zdrenowane i z dodatkiem gliny. Obfite podlewanie jest konieczne dla nieprzerwanego kwitnienia. Ważne jest także cotygodniowe dokarmianie nawozem dla roślin kwitnących. W trakcie sezonu, w celu utrzymania ładnej korony i pobudzenia kwitnienia, konieczne jest przycinanie zbyt długich pędów lycjantesa. Również ołowniki dobrze znoszą cięcie i można z nich nawet wyprowadzać formy pienne. Pędów psianki jaśminowej nie przycinamy w sezonie, gdyż na ich szczytowych częściach pojawiają się kwiaty.

Zimowanie psianek i ołowników

W naszym klimacie, na czas zimy rośliny te muszą zostać przeniesione do jasnych pomieszczeń o temperaturze 5–10°C (psianki) oraz 8–12°C (ołowniki). Przed zimowym spoczynkiem wymagane jest skrócenie pędów psianek o połowę długości. Pędy ołowników skraca się po przezimowaniu o 1/3 długości. Podlewanie zimą niewielką ilością wody jest konieczne, aby podłoże nie wysychało. Doniczki z roślinami wystawiamy na zewnątrz, kiedy minie niebezpieczeństwo przymrozków.

Zastosowanie

Omówione rośliny uprawiane w pojemnikach są stosowane do dekoracji balkonów, tarasów, werand lub ogrodów zimowych. Ołownik, jako roślina pnąca, jest zwykle sadzony przy ścianach, na których zawieszono trejaże lub inne podpory. Wyjątkowo wygląda jako drzewko pienne. Kształtowanie trwa kilka lat, ale efekt jest godny poświęconego czasu. Także psiankę niebieską najczęściej prowadzi się w formie piennej, ale również półpiennej lub krzaczastej. Psiankę jaśminową można prowadzić przy podporach lub sadzić w zawieszanych pojemnikach.

 

Inni czytali także:

Niebieski w ogrodzie – idealny na wyciszenie i relaks

Róże pnące – zastosowanie i pielęgnacja

Żywopłot z warzyw

Odmiany hortensji – te znane i mniej znane

 

Sprawdź, co w bieżącym wydaniu miesięcznika “działkowiec”

 

Źródło: miesięcznik „działkowiec”

Fot. Shutterstock.com, L. Sokołowska

Podziel się
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Wpisz swój komentarz :)x