Elegancka czerń roślin w ogrodzie
Czarne rośliny sprawiają wrażenie, jakby należały do innego, tajemniczego, bajkowego świata. Dzięki nim możemy wyczarować niezwykły nastrój w ogrodzie.
Sprawdź e-booki w naszym sklepie:
W ubiegłych wiekach czarne rośliny były rzadkością, więc tulipany i róże o czarnych płatkach osiągały ogromne ceny. Obecnie istnieje wiele „ciemnych” odmian wyhodowanych przez szkółkarzy – jest więc z czego wybierać, nie wydając przy tym fortuny.
Czerń jest rzadkim kolorem wśród roślin – tym bardziej jest poszukiwana, zwłaszcza przez kolekcjonerów niezwykłych odmian oraz zwolenników kontrastowych kompozycji kolorystycznych. Całkowicie czarne kwiaty i liście nie istnieją w przyrodzie, zawsze mają one lekki odcień fioletu lub purpury.
Czarne rośliny – pomysł na kompozycję
Rośliny o ciemnych kwiatach warto odpowiednio wyeksponować. Będą one najlepiej widoczne na jasnym tle ścian, murków, altan, płotków, osłaniających paneli i parawanów. Takie roślinne czarne damy pięknie komponują się z egzemplarzami o różowym, niebieskim, granatowym zabarwieniu, jak również z białymi i srebrzystymi.
- Interesującym pomysłem jest kompozycja czarno-biała, bardzo wyrazista. To propozycja dla osób lubiących niestandardowe rozwiązania. Rośliny o ciemnych kwiatach łączymy w niej z białymi i srebrzystymi roślinami, albo w kompozycji geometrycznej, albo bardziej lekkiej, swobodnej, o łagodnych przejściach tonalnych.
- Nieco mroczny klimat można wyczarować przy ich użyciu w ogrodach zaprojektowanych w gotyckim stylu, gdzie będą rosły wśród spatynowanych, omszonych, kamiennych murów i ozdobnych, kutych krat i rzeźb.
- Ciemne rośliny wyglądają niezwykle w połączeniu z intensywnymi, jaskrawymi kolorami, np. jasnozielonym, żółtym, pomarańczowym. Kwiaty w tych barwach, dwóch lub trzech, rozsypane na rabacie, wyglądają jak zdjęcie galaktyki zrobione przez teleskop.
Najciekawsze odmiany o czarnych kwiatach
Wczesną wiosną rozkwita bratek o czarnych kwiatach 'Black Moon’ i 'Bowles Black’. Zachwyci nas też bylinowy ciemiernik 'Onyx Odyssey’ o granatowofioletowych płatkach i jasnozielonych pręcikach.
Wiosną podziwiamy tulipany ’Queen of Night’ o purpurowofioletowych, prawie kulistych kwiatach, a także szachownice – kamczacką i perską o czarnobordowych kwiatach.
W ogrodzie różanym bardzo ciemne, aksamitne płatki, zwijające się na kształt gwiazdy ma odmiana róży 'Black Baccara’. Dorasta do wys. 1 m. Odmiana 'Black Prince’ ma aksamitne, ciemnokarminowe, pachnące kwiaty, jest nieco wyższym krzewem, dorasta do 1,5 m.
Latem, jako tło rabaty doskonale prezentuje się przepiękna czarna malwa 'Nigra’, której kwiaty służą do przyrządzania herbatek leczących kaszel. Nieco niższe, czarne piękności, to orlik pospolity 'Black Barlow’ o purpurowofioletowych, gwiaździstych kwiatach, liliowiec 'Derrick Cane’, który ma ciemnowiśniowe kwiaty z żółtym środkiem. Przez całe lato kwitnie cebulowa cantedeskia 'Black Star’ o zwiniętych w rulonik purpurowoczarnych kwiatach. Wyjątkowo ciemne płatki ma wytwornie prezentujący się kosaciec 'Black Night’.
Na łąki kwietne i rabaty z roślin kwiatowych jednorocznych wspaniały jest chaber bławatek 'Black Ball’ o pełnych, ciemnoczekoladowych, prawie czarnych koszyczkach. Rewelacyjnie wygląda w połączeniu z puszystymi kłosami dmuszka jajowatego. Nadaje się na kwiat cięty.
Również ciemny „element” wprowadzić mogą dalie o ciemnych kwiatach m.in. dalia ‘Kenora Mcob’.
Tarasy i balkony ozdobi miniaturowa petunia 'Black Cherry’ o drobnych, wiśniowoczarnych kwiatach z żółtym środkiem, świetnie rosnąca w podwieszonych donicach, kulista petunia 'Black Magic’, zachwycająca czarnofioletowymi, welwetowymi, dużymi kwiatami z malutkim jasnym środkiem, a także nemofila 'Pennie Black’ o czarnych płatkach z białą obwódką.
Czy wiesz, że…
Ciemne zabarwienie powstaje przez nagromadzenie antocyjanów, czyli barwników wytwarzanych przez rośliny. Mogą one przybierać czerwony, purpurowy i fioletowy kolor, w zależności od pH środowiska, w jakim się znajdują.
Może czarne rośliny będą idealne do Państwa altanki ogrodowej? W tym artykule doradzamy Altanka w ogrodzie – jak zaaranżować roślinną oprawę?.
Więcej o ogrodowych wnętrzach w artykule Wnętrza ogrodowe – dlaczego warto i jak je zaplanować?.
Inni czytali / oglądali również:
Powojniki (clematisy) wielokwiatowe – odmiany i uprawa
Krzewy owocowe łatwe w uprawie
Syrop z kwiatów czarnego bzu i placki z kwiatów akacji
Korzyści płynące z prac ogrodniczych na działce
Jak się pozbyć gryzoni z ogrodu?
Źródło: miesięcznik „Mój ogródek”
Fot. Shutterstock.com