Dlaczego szczypior podsycha?
Dlaczego szczypior podsycha? Był podlewany, a mimo to usychał, a cebule urosły nieduże. Czy to tylko wpływ pogody?
Sezon dla cebuli, jak i dla innych warzyw był ciężki. Okres wysokich temperatur przedzielały gwałtowne zjawiska pogodowe (grad, burze, nawalne opady zimnego deszczu, wiatr). Wszystkie te stresowe warunki uprawy źle się odbiły na kondycji, wzroście i rozwoju cebuli, ujawniły się też problemy związane np. z niedociągnięciami agrotechnicznymi.
Dlaczego szczypior podsycha? Przyczyna
Przede wszystkim nastąpiły zaburzenia w transporcie składników pokarmowych i wody. Nawet na roślinach zdrowych zaburzenia fizjologiczne skutkowały czasowym podwiędnięciem roślin, podsychaniem czubków szczypioru, które postępowało w czasie przedłużającej się suszy. Wysoka temperatura powodowała, że transpiracja wody przewyższała możliwości pobierania jej przez korzenie (mimo podlewania).
W górnych partiach szczypioru można było zaobserwować objawy braku składników pokarmowych, takich jak: obsuszenie końcówek liści, przebielenie szczypioru (zaniki chlorofilu), więdnięcie. Nastąpiły znaczne utrudnienia w przewodzeniu składników odżywczych w roślinie. Jeśli taki stres uprawowy się przedłużał, to podsuszone powierzchnie szczypioru zwiększały się. Wszystko to skutkowało obniżką plonu cebuli.
Inni czytali również:
Szczypiorek: uprawa i wymagania (warzywa cebulowe cz.1)
Czosnek, cebula, por – uprawa (warzywa cebulowe cz.2)
Uprawa warzyw pod osłonami – zalety
Jakie warzywa zbieramy w sierpniu?
Rozmnażanie wieloletnich warzyw i ziół
Sprawdź, co w bieżącym wydaniu miesięcznika „działkowiec”
Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”
Fot. Shutterstock.com