Czyszczenie szklarni i osłon

Podziel się

Gdy tunele foliowe i szklarnie opustoszeją, nadchodzi pora na porządki. Właściwe czyszczenie i konserwacja osłon pozwolą na bezpieczną uprawę roślin w kolejnym sezonie oraz wydłuży ich okres użytkowania.

Czyszczenie szklarni i osłon – sprzątanie i mycie

Na początku należy usunąć wszystkie resztki roślinne oraz zgromadzone narzędzia i sprzęty pomocne przy pielęgnacji roślin i zbiorach. Pamiętajmy, że w pozostawianych sprzętach oraz zakamarkach mogą zimować szkodniki w różnych stadiach rozwojowych, a na całej powierzchni występują niewidoczne dla nas formy przetrwalnikowe czynników chorobotwórczych. Dlatego po sezonie wskazane jest dokładne umycie gorącą wodą z detergentem wszystkich powierzchni w szklarni i stałych elementów konstrukcyjnych tunelu foliowego, usuwając zalegającą materię organiczną.

Stan konstrukcji

Sprawdzamy także, czy na częściach stalowych nie ma ubytku farby oraz śladów korozji. Jeśli są, należy oczyścić powierzchnię i pomalować farbą zawierającą substancje antykorozyjne. Jeśli konstrukcja zbudowana jest z elementów drewnianych, co 3 lata warto pomalować je impregnatami. Często po latach eksploatacji konstrukcje wymagają wymiany niektórych elementów nośnych, co najlepiej zrobić właśnie w okresie jesiennym.

Czyszczenie szklarni i osłon – szkło i folia

Warto również sprawdzić stan umocowania szyb w szklarni i w razie potrzeby zabezpieczyć ubytki pianką montażową lub kitem. Szkło należy dokładnie umyć płynem do szyb, aby usunąć kurz i resztki preparatów cieniujących. W przypadku tuneli foliowych zalecane jest coroczne zdejmowanie folii, aby zabezpieczyć ją przed wiatrem, mrozem oraz śniegiem i przechowywanie w suchym i ciemnym miejscu. Gdy jednak co roku zdejmowanie i zakładanie folii na wysokim tunelu jest uciążliwe, można pokusić się o pozostawienie folii na okres zimowy pamiętając jednak, aby w porę usuwać nagromadzoną warstwę śniegu.

Czyszczenie szklarni i osłon – podłoża

Osłony pozostają w jednym miejscu w ogrodzie przez wiele lat, zatem w glebie macierzystej możliwa jest uprawa roślin tylko na początku ich użytkowania, zaś w latach następnych rośliny rosną w podłożach. Po zakończonej uprawie pozostaje zawsze znaczna ilość zużytego podłoża, które po poddaniu zabiegom niszczącym czynniki chorobotwórcze może być ponownie użyte.

Jeżeli podczas wegetacji nie obserwowaliśmy na roślinach objawów chorobowych, podłoże można przekompostować. Jeżeli jednak stan fitosanitarny roślin budził zastrzeżenia, warto podłoże przed ponownym użyciem odkazić. Znane są następujące metody dezynfekcji podłoży i gleby:

  • Parowanie Polega na podgrzaniu gleby do temperatury 95°C gorącą parą wodną i utrzymaniu jej przez około 20 minut. W wyniku parowania giną wszystkie szkodniki i czynniki chorobotwórcze oraz nasiona chwastów, a także pożyteczne mikroorganizmy. W tak wysokiej temperaturze wydziela się duża ilość azotu amonowego, który może działać toksycznie na młode rośliny, dlatego parowane podłoże musi odstać co najmniej 4 tygodnie i być od czasu do czasu mieszane. W warunkach amatorskich do tego celu używano dawniej kotła do parowania ziemniaków lub metalowej beczki i kuchenki. Niewielka ilość podłoża parowana była nad szerokim naczyniem z wrzącą wodą. Sposób ten obecnie jest rzadko stosowany amatorsko.
  • Przemrożenie Zużyte podłoże po zakończonej uprawie warto wynieść na zewnątrz i rozsypać cienką warstwą na powierzchni gleby, aby zimą zostało poddane działaniu mrozu, który również unicestwi większość organizmów szkodliwych oraz poprawi jego strukturę.

Chemiczne środki do odkażania podłoży stosowane w profesjonalnej produkcji ogrodniczej są niebezpieczne dla ludzi i zwierząt, a nieumiejętne ich zastosowanie może być też groźne dla roślin. Uprawiając warzywa staramy się przede wszystkim o zdrowe plony, bez pozostałości substancji szkodliwych, dlatego nie powinniśmy stosować chemicznego odkażania gleby i podłoży.

 

Zachęcamy do lektury innych artykułów poradnikowych i inspirujących na portalu, gdzie szklarni odgrywa większa, bądź mniejsza rolę:

„Spektakularna celozja do letnich i jesiennych kompozycji”

„Pachnące rośliny na lato w ogrodzie”

„Jak urządzić warzywnik, żeby uprawa była przyjemnością”

 

W naszym sklepie dostępne są tablice lepowe do szklarni, które skutecznie wabią i wyłapują szkodniki roślin. Polecamy!

 

 

 

 

Źródło: miesięcznik „działkowiec”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się