Ciecierzyca w ogrodzie i w kuchni

Podziel się

Ciecierzyca to warzywo strączkowe w polskiej kuchni, które jest wciąż jeszcze za mało znane. Prawie wcale niespotykane w uprawie w ogrodzie. Może warto się nim zainteresować?

Sprawdź e-booki dostępne w ofercie naszego sklepu:

 

Zwana jest także jest grochem włoskim lub cieciorką, chyba dlatego, że jej ziarno, podobne do grochu, dodatkowo posiada charakterystyczny wyrostek, przypominający wyglądem dziobek ptaka. Roślinę znano w Azji już wiele tysięcy lat temu, skąd przywędrowała do rejonu śródziemnomorskiego i Europy Zachodniej. Ciekawostką jest to, że ciecierzyca była bardzo popularna również w kuchni staropolskiej.

Nasiona ciecierzycy można kupić w sklepach zwykle w postaci przetworu (podgotowane ziarno w słoiku, tak jak konserwowana fasola). Ziarno ze słoika wymaga jeszcze dalszej obróbki termicznej, dodatków i przypraw, aby powstała smakowita potrawa. Ma ono charakterystyczny lekko orzechowy, przyjemny smak. Wiedzą o tym dobrze miłośnicy kuchni wegańskiej i wegetariańskiej.

Z ciecierzycy najczęściej przygotowuje się wegetariańską pastę do smarowania pieczywa z dodatkiem ziół, czosnku, sezamu, niekiedy też oliwek (hummus). W sklepach można nabyć samo suche ziarno oraz mąkę z ciecierzycy zwaną besan albo chana. Nie zawiera ona glutenu. Można z niej wypiekać różne placki i chlebki, ulubione przez jaroszy.

Spotykane są dwa typy ciecierzycy:

  • kabuli – najczęściej spożywane, nasiona są duże i kremowe
  • desi – o nasionach znacznie mniejszych, barwnych (kremowe, żółte, zielone, czerwone, czarne).

Popularne potrawy z ciecierzycy

Ziarno ciecierzycy spożywa się podobnie jak groch lub fasolę. Przed ugotowaniem suche ziarno trzeba moczyć około 12 godzin, a następnie ugotować. Gotuje się pod przykryciem, długo – 1,5 godziny.

Z ugotowanego półproduktu można przygotowywać smakowite dania – zupę (tak jak fasolówkę lub grochówkę), na gęsto – z dodatkiem papryki i pomidorów czy też kiełbasy – ciecierzyca à la fasolka po bretońsku. Przetarte ziarno można podać w postaci pasztetu jarskiego, past do pieczywa, może być też doskonałą bazą do kotletów. Ciecierzyca doskonale smakuje w połączeniu z sosem pomidorowym, grzybowym, warzywnym i ziołami (m.in. tymiankiem, bazylią, majerankiem, curry).

Wartość odżywcza

Zawiera cenne białko roślinne (w 100 g gotowanego ziarna jest go około 9%), sole mineralne (m.in. potas, fosfor, żelazo), witaminy (zwłaszcza z grupy B) i wiele innych składników, które sprzyjają odchudzaniu, zapobiegają zaparciom (błonnik), obniżają ciśnienie krwi i poziom cholesterolu.

Jak uprawiać ciecierzycę?

Można ją uprawiać w ogródku, podobnie jak fasolę szparagową, nasiona wysiewa się dopiero w pierwszej poł.V lub około 15 V. Wymaga gleby zasobnej w wapń. Może to być jedna z propozycji upraw na suche i gorące lato, ponieważ ciecierzyca jest odporna na suszę. Intensywniejszego podlewania wymaga w czasie wiązania strąków. Nie spodziewajmy się jednak obfitych plonów, bo tworzy nieduże strączki z 1–3 dużymi nasionami. Zbiera się je, gdy zbrązowieją. Z 10 m2 uzyskamy 2–2,5 kg nasion, ale to i tak jest satysfakcja. Z nasion można też produkować kiełki. Można spotkać odmiany: Desai (pomarańczowe liście) i Annegeri (plenna).

Uwaga!

Przy pielęgnacji (odchwaszczanie) i zbiorze zakładajmy rękawice, gdyż rośliny są pokryte licznymi włoskami, które drażnią skórę.

 

Inni czytali również:

Żywopłot z warzyw

Warzywa pnące – to nie tylko fasola!

Kleszcze – to warto o nich wiedzieć

Przepisy na wigilijne potrawy z różnych stron Polski

 

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się