Cięcie odmładzające, czyli jak zmniejszyć rozmiary korony drzewa owocowego?
Cięcie odmładzające – czy są jakieś zalecenia dotyczące terminów radykalnego ograniczania rozmiarów (nawet o połowę) koron drzew starych jabłoni, grusz, śliw, czereśni, orzechów?
Cięcie odmładzające jabłoni, gruszy i śliwy
W celu radykalnego ograniczenie rozmiarów starych drzew wykonuje się cięcie odmładzające. To bardzo intensywne cięcie u jabłoni, gruszy, śliwy należy przeprowadzić wczesną wiosną – w marcu lub w okresie kwitnienia drzew – od połowy kwietnia do połowy maja. W marcu, cięcie zaczynamy od jabłoni, ponieważ jest najbardziej odporna na mróz.
- Stara jabłoń po cięciu odmładzającym
- Obniżenie korony jabłoni
Wycinanie wilków
Po wiosennym, radykalnym cięciu odmładzającym wyrosną liczne pionowe pędy zwane wilkami. Należy je wyciąć latem (w sierpniu). Im wcześniej jest wykonane cięcie odmładzające, tym więcej wyrośnie wilków. Dlatego, bardziej zalecany jest termin w okresie kwitnienia drzew i 2 tygodnie po nim. U odmian jabłoni, grusz i śliw owocujących przemiennie, co drugi rok, lepiej zrobić cięcie odmładzające w roku ich kwitnienia i owocowania.
- Po cięciu odmładzającym wyrasta dużo silnych, młodych pędów tzw. wilków
Cięcie odmładzające brzoskwini, wiśni, czereśni i orzecha
Radykalne cięcie brzoskwini należy wykonać wczesną wiosną w fazie różowego pąka. Na silnie rosnących wiśniach i czereśniach, cięcie odmładzające wykonuje się po zbiorze owoców. W tym czasie, te dwa gatunki są mniej narażone na choroby grzybowe i bakteryjne. Drastyczne obniżenie korony orzecha można zrobić w 2 terminach: w marcu lub sierpniu.
- Obniżenie korony brzoskwini
Drzewa o zdrowych pniach i konarach dobrze reagują na bardzo mocne cięcie zmniejszające ich rozmiary. Najlepiej takie cięcie odmładzające znoszą brzoskwinie, wiśnie, orzechy włoskie i jabłonie. Gatunki te można od razu przyciąć do wymaganej wysokości i rozpiętości.
U wiśni silne skracanie wierzchołków korony jest zalecane co 2–4 lata. Natomiast u czereśni, silne obniżenie korony lepiej rozłożyć na 2–3 lata. Czereśnia nie powinna być intensywnie cięta, dlatego lepiej skracać ją stopniowo, co roku. Po wykonaniu radykalnego cięcia odmładzającego, należy każdego roku wykonywać mniej intensywne, ale niezbędne cięcie prześwietlające.
- Większe rany po cięciu koniecznie trzeba zabezpieczyć preparatem ochronnym do ran
Inni czytali / oglądali również:
Cięcie krzewów i drzew ozdobnych (wideo)
Rdza gruszy – choroba coraz częściej spotykana
Pielęgnacja drzew i krzewów owocowych
Cięcie jabłoni (odpowiedzi na dodatkowe pytania z live) – wideo
Kędzierzawość liści brzoskwini, czyli deformacja liści brzoskwini
Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”
Fot. E. Gudarowska i Shuttesrstock.com