Biały nalot na agreście

Podziel się

Biały nalot na agreście – owoce są całe obsypane białym pudrem. Co się stało? Czy można je jeść po umyciu? Na liściach też jest mączysty nalot.

Biały nalot na agreście, na krzewach i owocach jest typowym objawem mączniaka amerykańskiego agrestu – najgroźniejszej choroby tych krzewów. Wiosną na młodych, wierzchołkowych liściach i pędach pojawiają się białe, pylące plamy, początkowo nieliczne. Przy silnym porażeniu całe przyrosty mogą być pokryte obfitym mączystym nalotem grzybni i zarodników.

Z czasem biała grzybnia ciemnieje, a nalot robi się zwarty, wojłokowaty i tworzą się w nim małe ciemne punkty, tzw. otocznie grzyba. Silnie porażone krzewy mają zahamowany wzrost, skutkiem jest zmniejszenie plonu w kolejnym sezonie. Porażone pędy zamierają, liście nie wyrastają, są zdeformowane, usychają.

Owoce nie dorastają do wielkości typowej dla danej odmiany, są twarde i kwaśne ze względu na małą ilość cukrów. Bardzo często pękają i gniją. Takie owoce nie nadają się do spożycia. Usunięcie białego nalotu myjąc dokładnie owoce nie poprawi ich wartości konsumpcyjnej. Owoce przerasta grzybnia patogena, która wydziela szkodliwe dla zdrowia metabolity.

Biały nalot na agreście, czyli mączniak amerykański agrestu – co robić?

  • Najlepiej uprawiać odmiany odporne na chorobę (Invicta, Resistenta, Pax, Kamieniar, Niesłuchowski, Hinnonmaki Rot – oznaczone odmiany na zielono są dostępne w naszym sklepie). Nie uprawiać odmian wrażliwych (Biały Triumf, Czerwony Triumf, Rzeszowski, Zielony Butelkowy, Lady Delamere)
  • Unikać nadmiernego zagęszczenia krzewów (regularne usuwanie nadmiaru pędów)
  • Krzewów nie sadzić zbyt gęsto (1,5 m między i krzewami i 1 m między formami piennymi)
  • Na bieżąco wycinać pędy z objawami chorobowymi
  • Usuwać wszystkie opadłe liście i porażone owoce
  • Zapewnić krzewom odpowiednie warunki wzrostu, słoneczne i przewiewne stanowisko. Glebę pod krzewami regularnie odchwaszczać, a podczas podlewania unikać deszczowania całych krzewów
  • Do zwalczenia choroby opryskiwać krzewy przed kwitnieniem i po kwitnieniu, 2-krotnie, 1% roztworem sody oczyszczonej (10 g/l wody), w czasie silnych upałów – 0,5%, z dodatkiem szarego mydła
  • Opryskiwać odmiany podatne bezpośrednio przed kwitnieniem i po kwitnieniu, stosując preparaty siarkowe (Siarkol 80 WP, Topsin M 500 SC, Zato 50 WG). Po zbiorze owoców – jeżeli wystąpią objawy choroby, pierwsze opryskiwanie wykonać bezpośrednio po zbiorze i powtórzyć po 10–14 dniach (Topsin M 500 SC, Zato 50 WG)

 

Jak uchronić owoce agrestu przed oparzeniami słonecznymi? O tym w artykule Oparzenia słoneczne owoców.

Mszyce na agreście? Podajemy metody postepowania – Sposoby na mszyce wiosną – jak je ograniczać i zwalczać?
Inni czytali także:

 

Sprawdź, co w aktualnym wydaniu miesięcznika „działkowiec”

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się