Zmiana działki a opłaty ogrodowe

Podziel się

Czy zmieniając działkę, działkowiec musi ponownie uiścić podwyższone opłaty ogrodowe?

Zasady nabycia działki a opłaty ogrodowe

Co do zasady, zgodnie z § 147 Statutu PZD, w roku nabycia prawa do działki działkowiec jest zobowiązany do uiszczenia dwóch podwyższonych opłat ogrodowych tj.:

1) opłaty ogrodowej przeznaczonej na pokrycie wydatków, o których mowa w § 144 ust. 3 pkt 1, podwyższonej o kwotę określoną przez zarząd ROD; kwota ta nie może przekroczyć wartości infrastruktury ogrodowej przypadającej na jedną działkę w ROD (zwana potocznie opłatą inwestycyjną) – § 147 ust. 1 pkt 1, oraz

2) opłaty ogrodowej przeznaczonej na pokrycie wydatków, o których mowa w § 144 ust. 3 pkt 5, podwyższoną o kwotę określoną przez okręgową radę PZD; kwota ta nie może przekroczyć 25% minimalnego wynagrodzenia za pracę określonego w obowiązujących przepisach (zwana potocznie wpisowym) – § 147 ust. 1 pkt 2.

Zmiana działki a opłaty ogrodowe ROD – czy można być zwolnionym od opłaty inwestycyjnej?

Od powyżej wymienionej zasady istnieje jednak kilka wyjątków określonych w § 147 ust. 3–5 Statutu PZD, kiedy to nowy działkowiec będzie zwolniony od obowiązku uiszczenia opłaty inwestycyjnej albo obu ww. opłat. Przykładowo, nowy działkowiec nie będzie musiał zapłacić wpisowego oraz opłaty inwestycyjnej, gdy nabył działkę w drodze zamiany praw do działek w tym samym ROD. Co oznacza, że takie zwolnienie nie będzie zachodziło w sytuacji, gdy działkowiec zbył swoją działkę i jednocześnie nabył nową działkę (na podstawie umowy zamiany) w innym ROD albo działkowiec zbył swoją działkę (na podstawie umowy przeniesienia praw do działki), a następnie tj. tego samego dnia albo w terminie późniejszym nabył nową działkę (na podstawie kolejnej umowy przeniesienia praw do działki) w tym samym lub innym ROD.

Prawo dla działkowców (nagranie webinaru)

Nowa działka bez umowy zamiany działek w tym samym ROD

Z powyższego wynika, że jeżeli działkowiec zbył swoją działkę, a następnie nabył nową działkę w ROD (w przeciągu kilku lat, miesięcy albo dni) i nie nastąpiło to w ramach umowy zamiany działek w tym samym ROD, to będzie zobowiązany do uiszczenia podwyższonych opłat ogrodowych wynikających z § 147 ust. 1 Statutu PZD (o ile nie zachodzą ww. wyjątki określone w § 147 ust. 3–5 Statutu PZD).

Opłaty te bowiem obciążają działkowca w związku z nabyciem „nowej” działki i nie są zależne od tego, czy ktoś wcześniej był działkowcem (i je uiścił w związku z nabyciem poprzedniej działki), czy też nie.

Radca prawny Monika Pilzak

Biuro Prawne KR PZD

 

Sprawdzaj aktualności Polskiego Związku Działkowców na pzd.pl

 

Inni czytali również:

Konsekwencje za brak opłat ogrodowych

Udział w kosztach budowy infrastruktury ogrodowej w ROD

Opłata za śmieci w ROD

Porady prawne dla działkowców – Jan Stańczyk (13.01.2022)

 

Fot. Shutterstock.com

Podziel się
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Wpisz swój komentarz :)x