Wysiew warzyw – sposoby i rodzaje nasion

Podziel się

Wiosna to czas siewów. Jak powinien wyglądać wysiew warzyw?

Wiele warzyw uprawia się, wysiewając ich nasiona wprost do gruntu. Nasiona do siewu powinny być dobrej jakości, zdrowe i o wysokiej zdolności kiełkowania, istnieje ścisły związek między jakością nasion a wysokością uzyskanego plonu. Na wielkość plonu w pewnym stopniu ma też wpływ sposób siewu.

Wysiew warzyw – sposoby

  • Rzędowo – siew w przygotowane rzędy. Nasiona są równomiernie rozmieszczone w rowku na powierzchni, wschody są w miarę możliwości równomierne. Tak najczęściej sieje się nasiona drobne i średnie (marchew, pietruszka, pasternak, szpinak, skorzonera, sałata, buraki, koper). Siew rzędowy zwykle wykonuje się ręcznie, a pewnym ułatwieniem będzie użycie małego ręcznego siewniczka. Przy siewie w trochę dłuższych rzędach w warzywniku o większej powierzchni, wygodnie jest wykorzystać siewnik z rączkami, z zasobnikiem do nasion (regulowane wypadanie nasion) i kółkiem ugniatającym rowek. Siewnik zapewnia równomierny wysiew nasion w rzędzie.  
  • Gniazdowo – w dołku wysiewa się po 2–3 nasiona w określonej odległości. Ten sposób jest najczęściej stosowany w przypadku nasion większych, grubych (dynia, bób, fasola, kukurydza, cukinia, czasem ogórek). Po wzejściu można zostawić jedną najsilniejszą siewkę (lub dwie). 
  • Rzutowo – wysiew stosowany często na małych powierzchniach na działce oraz w pojemnikach. Sprawdza się przy nasionach drobnych oraz takich, które nie potrzebują być przykrywane i dobrze kiełkują na świetle. Tak sieje się najczęściej rzeżuchę, nasiona kopru, mieszankę nasion sałat, rzodkiewkę. Nasiona można przykryć warstwą przesianego torfu. Wadą jest nieco utrudnione zwalczanie chwastów, szczególnie w początkowym okresie.  
  • Punktowo – nasiona są rozmieszczone po jednym w rzędach w określonej odległości od siebie (kilka centymetrów). Po wzejściu nie jest wymagana przerywka siewek. Tak najczęściej siejemy fasolę, groch, buraki, ogórki, bób, kukurydzę. Nasiona muszą być bardzo dobrej jakości, z gwarancją, że każde wzejdzie i nie będzie luk w rzędzie.  

Wysiew warzyw – rodzaje nasion  

Otoczkowane – są wysiewane także punktowo, otoczka ułatwia ten sposób siewu w przypadku nasion drobnych. Otoczka na nasionach jest mieszaniną startowej dawki nawozów i zapraw nasiennych na specjalnym nośniku. Nasiona takie mają zwykle wyższą cenę. Po wysiewie wymagają bardziej uwilgotnionej gleby. 

Na taśmie wysiewnej – nasiona drobne (np. marchew, sałata, pietruszka) są umieszczone na taśmie celulozowej lub skrobiowej w odpowiedniej odległości od siebie. Taśmę rozwija się i rozkłada w przygotowanym rowku, uciska lekko i zasypuje warstwą ziemi. Po przyklepaniu ziemi tak obsianą grządkę trzeba obficie podlać, gdyż w tym przypadku do rozłożenia się taśmy i napęcznienia nasion potrzeba jest więcej wilgoci (podobnie jak przy otoczce). Wadą taśm z nasionami jest ich wysoka cena oraz mała ilość krótkich odcinków do siewu (przeciętnie 3–5 m), ale na potrzeby małego ogrodu to i tak wystarcza.  

Głębokość siewu warzyw

Jak głęboko siejemy nasiona, zależy od wielkości nasion i rodzaju gleby. Przyjmuje się, że warstwa przykrycia nasion powinna się równać 3-krotnej średnicy nasienia. Jednak bardzo drobne nasiona (np. marchew, szczaw, cząber) przykrywa się warstwą ziemi około 0,5 cm (do 1 cm). Nasiona duże, takie jak: bób, groch, fasola, kukurydza, dynia – siejemy głębiej – około 5 cm. Na glebach cięższych nasiona umieszczamy płycej, na lżejszych – nieco głębiej.

 

Co robić, jeśli pietruszka po wschodach więdnie i zasycha? Podajemy rozwiązanie we wpisie Choroba pietruszki

 

Inni czytali także:

Wczesny wysiew warzyw korzeniowych – marchew i pietruszka

Jakie warzywa zbieramy w sierpniu?

Wysiew kwiatów w kwietniu – które gatunki najlepsze?

Kiedy wysiewać kwiaty dwuletnie rabatowe

 

 

Źródło: miesięcznik „działkowiec”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się