Wieńce adwentowe, czyli świąteczne wianki

Podziel się

Wieńce adwentowe (wianki świąteczne) od kilku już lat są stałym elementem dekoracji domu na Święta. Można przygotować tradycyjny wieniec adwentowy ze świecami lub nowoczesny wianek świąteczny do powieszenia na drzwiach.  Pomimo traktowania ich obecnie głownie jako dekorację świąteczną wieńce mają bogatą symbolikę, a ich przygotowanie jest dosyć proste.

 Staje się już tradycją przygotowywanie wieńców adwentowych (świątecznych wianków), które pierwotnie były dość surowe i skromne. Tradycyjnie  głównym elementem wieńców są cztery świece symbolizujące kolejne niedziele adwentu. Świece mogą być w formie niedużych walców i kul. Stosuje się także popularne świeczki do podgrzewaczy, tzw. tealighty, osadzone w dość wysokich, metalowych stożkach. Podstawę wianka stanowi zazwyczaj podkład słomiany. Przywiązuje się do niego krótkie gałązki jodłowe, ze względu na zwiększoną trwałość. Powierzchnię można również pokryć sizalem, watoliną, organzą, filcem lub pozostawić widoczną słomę. Wianek może być także wykonany z wikliny. Do ozdoby wykorzystuje się małe bombki, gwiazdki, szyszki, anyż, papierowe kwiaty, zasuszone plastry owoców cytrusowych, wstążki. Zazwyczaj do ich mocowania stosuje się klej na gorąco.

Świąteczne wianki mogą być także zawieszane na drzwiach. Bazę, jak w przypadku wianka adwentowego, może stanowić podkład słomiany lub wiklinowy. Dekoruje się je rozmieszczając ozdoby równomiernie lub tylko w jednym miejscu. Wianek ładnie prezentuje się, gdy w jego dolnej części pozostawi się zwisającą,  szeroką wstążkę – związaną w kokardę lub luźno spuszczoną i spiętą wiklinową klamrą zrobioną z wygiętych koliście pędów.

 

Fot. Shutterstock, źródło miesięcznik „działkowiec”

Przepisy na wigilijne potrawy z różnych stron Polski

 

Kreatywna choinka

 

Kwiaty na Boże Narodzenie

Grudzień w ogrodzie – ściągawka

Podziel się
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Wpisz swój komentarz :)x