Kwiaty na Boże Narodzenie

Podziel się

W tym magicznym grudniowym czasie oprócz choinki i kolorowych pędów, wnętrze mieszalne może zdobić również wiele innych bożonarodzeniowych kwiatów doniczkowych . Jakie kwiaty możemy wybrać na Boże Narodzenie oprócz popularnej gwiazdy betlejemskiej?

W grudniu kwiaciarnie oferują wiele gatunków , które ubarwią świąteczny stół. Którą więc kwitnącą roślinę doniczkową wybrać? Bez której rośliny boże narodzenie naprawdę nie może się odbyć?

Kwiaty na Boże Narodzenie

WILCZOMLECZ PIĘKNY – królowa kwiatów na Boże Narodzenie 

Popularnie nazywany poinsecją lub gwiazdą betlejemską to najpopularniejsza roślina bożonarodzeniowa. Jego ozdobą są przykwiatki, czyli wybarwione liście pod niepozornymi kwiatami. Wśród kolorów przykwiatków króluje czerwień, choć coraz większą popularnością cieszą się także inne barwy: cytrynowa, różowa, szkarłatna czy czerwona z jasnym nakrapianiem.

GRUDNIK

Grudnik to kaktus bożonarodzeniowy, nazywany także zygokaktusem lub szlumbergerą. Grudnika nie wolno przestawiać ani przekręcać, w przeciwnym razie zgubi pąki. Byłaby to duża strata, gdyż kwitnący bożonarodzeniowy kaktus wygląda wyjątkowo pięknie. Długie kwiaty wyrastają z końców pędów zbudowanych z połączonych ze sobą członów. Kwiaty są nieduże (3-4 cm) i mają barwę czerwoną, różową, karminową, fioletową lub są białe.

CYKLAMEN PERSKI

Ma oryginalne kwiaty w kolorze białym, różowym, czerwonym. Osadzone na długich szypułkach, przypominają motyle unoszące się nad liśćmi.

HIPEASTRUM

 Majestatycznie i niezwykle pięknie wygląda kwitnąca zwartnica, nazywana hipeastrum lub niepoprawnie amarylisem. Jest to roślina cebulowa, która w pierwszej kolejności wytwarza pęd kwiatostanowy, a później liście. Kwiaty zwartnicy robią wrażenie wielkością, gdyż ich średnica dochodzi nawet do 30 cm. Wspaniałe barwy i kształty listków okwiatu są dodatkowym atutem.

AZALIA INDYJSKA, jako kwiat na Boże Narodzenie 

To niewielkich rozmiarów krzew obficie obsypany kwiatami – pojedynczymi lub pełnymi. W czasie pełni kwitnienia szczelnie zakrywają piękne skórzaste liście. Kwiaty mogą mieć kolor biały, różowy, czerwony lub purpurowy. Jest niezwykle eleganckim i wytwornym krzewem, ale przejawia kapryśność w pielęgnacji. Wymaga bardzo regularnego podlewania.

CIEMIERNIK

W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie niskimi odmianami ciemiernika w doniczkach, jako elementem świątecznej dekoracji. W sprzedaży spotyka się nie tylko odmiany o białych kwiatach, ale również purpurowych, różowych, kremowych lub zielonkawych.

GOLTERIA ROZESŁANA

Nie tylko kwitnące rośliny mogą być kwiatami na boże narodzenie,, ale także gatunki o ozdobnych owocach, jak golteria rozesłana. Gatunek ten jest małą krzewinką uprawianą w gruncie. Zainteresowanie nim wzrosło dzięki oryginalnej urodzie. Rośliny wyglądają jak obsypane czerwonymi koralikami.

ABC Pielęgnacji kwiatów na Boże Narodzenie

Wymienione gatunki są dość wrażliwe na błędy w uprawie i ich efekty są szybko widoczne. Dlatego stosując się do kilku rad, będziemy długo cieszyć się pięknem zimowych okazów.

1.    Rośliny należy ustawić w jak najchłodniejszym pomieszczeniu, z dala od grzejników i innych źródeł ciepła.

2.    Unikamy także przeciągów i podmuchów zimnego powietrza. Temperatura powietrza wynosząca 15-18ºC będzie najbardziej korzystna.

3.     Rośliny powinny stać w miejscu jasnym o silnie rozproszonym świetle, np. na parapecie wschodniego lub zachodniego okna.

4.    W czasie kwitnienia rośliny podlewamy dość obficie, pilnując, aby nadmiar wody nie zalegał na dnie osłonki. Najkorzystniejsze dla długiego i obfitego kwitnienia jest stale wilgotne podłoże.

5.    Na każde przesuszenie rośliny reagują więdnięciem i wrażliwe gatunki, jak np. wilczomlecz piękny, gubią barwne liście. Cyklamen nie toleruje zalewania wodą liści i bulwy. Z tego powodu słuszne jest podlewanie podsiąkowe, stawiając doniczkę na podstawce z wodą na około 15 minut. Wówczas mamy pewność, że woda dostała się do korzeni, a część nadziemna jest nadal sucha. Wrogiem azalii jest suche powietrze oraz przesuszone podłoże. W takich warunkach szybko zostaje zaatakowana przez pasożyty takie jak przędziorki, w wyniku tego traci liście i pąki kwiatowe.

DOBRA RADA

Oprócz kwiatów na Boże Narodzenie warto mieć w domu w wazonie ozdobne obsypane czerwonymi owocami pędy ostrokrzewu. Idealnym uzupełnieniem będą zawieszone pod sufitem owocujące pędy jemioły.

źródło Mój Ogródek

fotografie Shutterstock

Kreatywna choinka

Przepisy na wigilijne potrawy z różnych stron Polski

 

Kapusta wigilijna – z grzybami lub grochem

Podziel się
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Wpisz swój komentarz :)x