Wczesne warzywa – jak wysiać na szybki zbiór?
Aby zaspokoić wiosenny apetyt na wczesne warzywa, warto wysiać niektóre gatunki na szybki zbiór. Jak to zrobić?
W maju wiele warzyw już rośnie na grządkach, jednak do osiągnięcia dojrzałości zbiorczej potrzeba jeszcze kilku tygodni. Ale nam się spieszy, bo już chcielibyśmy z nich korzystać.
-
Wczesne warzywa – w gruncie
(wiele roślin wymienionych w artykule dostępnych jest w naszym sklepie – ich nazwy są wyróżnione na zielono – wystarczy kliknąć, by przenieść się na odpowiednia podstronę z ofertą)
Na grządkach od połowy kwietnia możemy wysiać rzodkiewkę bądź rzodkiew, którą – jeszcze z niewykształconymi zgrubieniami – po 2–3 tygodniach możemy zbierać wraz z liśćmi (stanowią doskonały dodatek do wiosennych sałatek). Wysiewamy również sałatę lub mix różnych odmian sałaty listkowej, kapustę chińską, szpinak, rokiettę siewną, które zbieramy w fazie 3–5 liści, „baby leaves”. Takie młodziutkie listki są delikatne i smakują wyśmienicie w wiosennych sałatkach czy na kanapkach.
Można też wysiać buraki ćwikłowe, które będziemy przerywać i wykorzystywać również do sałatek bądź zup. Do gruntu sadzimy też cebulę (jeśli do tej pory nie rośnie w ogródku), aby móc zbierać zielony szczypior już po 2 tygodniach.
-
Wczesne warzywa – na balkonie
W skrzynkach lub donicach na tarasie również można wysiać sałatę, kapustę chińską, szpinak, rukolę oraz rzodkiewkę. I sukcesywnie przerywać listki wykorzystując, je do sałatek. Siejemy też koper oraz bazylię, które dość szybko rosną, szczególnie uprawiane w pojemnikach. Siać można w odstępach co dwa tygodnie, wówczas młodymi listkami będziemy się cieszyć przez długi czas.
Na tarasie i balkonie można jeszcze posadzić do skrzynek cebulę dymkę oraz ząbki czosnku – z przeznaczeniem tylko na zbiór zielonego szczypioru. Do skrzynki warto też wysiać nasiona buraka ćwikłowego i liściowego, które zostaną zebrane jako młode warzywa liściowe (po około 2 tygodniach).
-
Wczesne warzywa – na oknie
Na parapecie z powodzeniem można uprawiać bazylię oraz rzeżuchę ogrodową, która szybko rośnie i niekoniecznie wymaga podłoża (uprawa np. na ligninie).
Pielęgnacja roślin
Polega tylko na dostarczeniu roślinom odpowiedniej ilości wody, ewentualnie zastosowaniu lekkiego zacienienia na słonecznym balkonie. Upraw nie nawozimy żadnymi nawozami.
Ciekawostki
- Liście rzodkiewki mają więcej wartości odżywczej niż zgrubienia, ponadto mają działanie oczyszczające organizm.
- Sałata oraz inne warzywa liściowe w pierwszej fazie wzrostu mają delikatniejszy smak. W przypadku kapusty chińskiej pak choy ma to szczególne znaczenie, gdyż młode liście zawierają mniej goryczy i są doskonałe po krótkiej obróbce termicznej tzw. metodą stir-fry (wymieszać, smażyć).
Inni czytali również:
Jakie kwiaty na balkon? Jakie inne rośliny na balkon?
Rzodkiew i rzodkiewka – właściwości i odmiany
Jak założyć rabatę? Krok po kroku
Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”
Fot. Shutterstock.com