Truskawki mrożone i na przetwory
Warto mieć w ogródku takie truskawki, aby zbierać zdrowe, ekologiczne owoce, które będzie można zamrozić…
… a także z których będzie można dodatkowo przygotować soki, dżemy, kompoty, purée na lody lub sorbet do wykorzystania zimą.
Polecamy nawóz na truskawki 2 kg dostępny w naszym sklepie, który zapewnia optymalne zaspokojenie w składniki odżywcze tych roślin.
Kiedy zbierać truskawki do mrożenia i na przetwory?
Truskawki najlepiej zbierać w czasie słonecznej, ciepłej pogody. Wtedy przygotowane z nich przetwory są najsłodsze i najbardziej aromatyczne. Do przetwórstwa najlepsze są odmiany o ciemno wybarwionej skórce, ciemnym miąższu, czyli posiadające dużą ilość barwników antocyjanowych, które mają wysoką wartość prozdrowotną i nadają ładny kolor. Ilość antocyjanów zależy od odmiany, stopnia dojrzałości i warunków klimatycznych, w jakich rosły rośliny (słonecznie i sucho).
Naturalnie i intensywnie zabarwione przetwory truskawki zachęcają do spożycia, dlatego ważne jest, aby zachować w nich czerwony kolor. Trwałość pigmentów zależy od obróbki termicznej oraz warunków przechowywania, dlatego zalecane jest przetrzymywanie przetworów w ciemności, niskiej temperaturze, np. w piwnicy. Źle przechowywane kompoty, dżemy przybierają brązowy odcień, pociąga to za sobą także zmiany smakowo-zapachowe.
To się przyda
- Planując wiosenne sadzenie truskawek warto zaopatrzyć się w sadzonki doniczkowane, sprzedawane w szkółkach bądź wysyłkowo. Rośliny takie łatwo się przyjmują.
- Można je sadzić wiosną, gdy ziemia będzie ogrzana, przeważnie w pierwszej poł. IV.
- Gleba powinna być wcześniej przygotowana – odchwaszczona i spulchniona.
- Do dołków, w które sadzimy rośliny, warto dodać nawozu, np. granulowanego obornika lub kompostu.
- Pierwsze niewielkie owocowanie otrzymamy już w roku sadzenia, a pełnego plonowania należy się spodziewać w kolejnym roku.
- Nowe nasadzenia warto robić co 3–4 lata, dzięki temu będziemy mieć ciągłość zbiorów dobrej jakości.
Odmiany truskawek
‘Senga Sengana’
To najbardziej popularna odmiana truskawek na przetwory, znana już od ponad 50 lat. Jest plenna, o owocach średniej wielkości, ciemnej skórce i lekko czerwonym miąższu. Dość słodka, polecana na dżemy i kompoty. Po zamrożeniu i powtórnym rozmrożeniu owoce nie zachowują swojego pierwotnego kształtu, więc nie nadają się na mrożonki. Odmiana wrażliwa na szarą pleśń, dlatego wymaga ochrony przed tą chorobą – można zastosować środki biologiczne, np. Agricolle, Biosept.
‘Dukat’
To stara, średnio wczesna odmiana truskawek, wytwarzająca duże, błyszczące owoce koloru ciemnoczerwonego. Doskonała do przetwórstwa i na mrożonki. Bardzo odporna na choroby systemu korzeniowego i mróz.
‘Polka’
Jest odmianą średnio późną, dojrzewa w tym samym czasie co Senga Sengana. Zbiór jest skomasowany. Owoce są średniej wielkości, ale drobnieją pod koniec zbiorów. Skórka owoców jest intensywnie czerwona do purpurowoczerwonej, silnie błyszcząca. Miąższ jest równomiernie czerwony, słodko-kwaskowy, aromatyczny. Odmiana o wszechstronnym zastosowaniu – deserowym i do przetworów oraz mrożenia. Nie jest porażana przez mączniaka prawdziwego, ale owoce są wrażliwe na szarą pleśń, więc należy unikać zagęszczenia roślin i stosować ochronę.
‘Ambrozja’
Odmiana truskawek o średnim terminie dojrzewania. Średnio plenna, owoce są duże lub średniej wielkości, żywo czerwone, z silnym połyskiem. Miąższ mają zwarty, jasnoczerwony. Rośliny silnie rosną, mają wzniesiony pokrój, kwiatostany są na poziomie liści. Jest dość podatna na mączniaka. Owoce mają poziomkowy smak i aromat, dzięki czemu zdobyły uznanie jako owoce deserowe. Owoce tej odmiany zachowują poziomkowy smak nawet po przetworzeniu, cenione są także jako surowiec do przygotowania owocowego purée, np. do produkcji lodów, a także aromatycznych dżemów.
‘Amarant Niwa’
To odmiana średnio późna, o dużej plenności. Owoce są bardzo duże, żywo czerwone, smaczne, przejrzałe ciemnieją. Ze względu na trudne oddzielanie się owoców od szypułki, odmiana ta nie jest przydatna do produkcji mrożonek. Polecana jest na soki, dżemy (wysoka zawartość cukrów). Rośliny wyróżniają się zdrowotnością i żywotnością.
‘DipRed’
Odmiana bardzo plenna. Owoce są średniej wielkości, nie drobnieją w trakcie zbioru, ciemnoczerwone do bordowych, miąższ ciemnoczerwony, bardzo jędrny, aromatyczny, słodki. Przy owocach w pełni dojrzałych szypułka łatwo się oddziela. Doskonale nadaje się na mrożonki, gdyż po rozmrożeniu owoce zachowują jędrność i kształt z niskim poziomem odcieku z owoców, można je kroić na części, nie rozpadają się. Nie traci swoich walorów aromatyczno-smakowych w procesach przetwórczych. Odmiana jest odporna na choroby systemu korzeniowego, jak również choroby liści i owoców, w związku z czym jest łatwa w uprawie.
Inni czytali również:
Sadzenie truskawek w sierpniu i we wrześniu
Zniekształcone truskawki – jak przeciwdziałać?
Robaki na korzeniach truskawek
Jadalne rośliny – ozdobne drzewa i krzewy na talerzu
Rzodkiew i rzodkiewka – właściwości i odmiany
Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”
Fot.: E. Żurawicz / K. Król-Dyrek / Shutterstock.com