Trawnik po zimie jak nowy

Podziel się

Co należy zrobić, aby przywrócić trawnik po zimie do pełnej kondycji? Po zniknięciu śniegu i kałuż, może okazać się konieczne wykonanie pewnych prac wstępnych. 

Polecamy w naszym sklepie:

Trawnik po zimie – prace wstępne przy murawie

Gdy znikną śnieg i kałuże, może okazać się niezbedna wykonanie pewnych prac wstępnych. 

  • Usunięcie kretowisk. Jeśli po zimie pojawiły się kretowiska, należy je usunąć. Można je po prostu rozgrabić i zniwelować, ale gdy jest ich więcej – glebę usunąć z trawnika. 
  • Wygrabienie. Po zimie wśród zielonych źdźbeł można dostrzec różne zanieczyszczenia, npsuche i pożółkłe liście, gałązki i inne. Należy je wygrabić, najlepsze będą do tego grabie – tzw. miotełki o sprężystych zębach. Niektóre z nich mają także regulowaną szerokość. 

To co zawsze – prace stałe przy trawniku

Po tych czynnościach wstępnych wykonujemy prace stałe. 

  • Wałowanie. Wykonujemy je na lekko wilgotnej glebie. Wał nie powinien być za ciężki – około 50 kg. Zabieg ten pozwala na zlikwidowanie przestworów powietrznych między darnią i glebą oraz zasklepienie ewentualnych korytarzy nornic lub kretów. 
  • Wertykulacja. Zabieg ten pozwala usunąć tzw. filc z darni. Wykonujemy go po około tygodniu po wałowaniu. Poza usunięciem filcu i martwej trawy, ma na celu również walkę ze skutkami pleśni pośniegowej. W tej okoliczności jest on wręcz niezbędny. Możemy użyć do tego wertykulatorów ręcznych, elektrycznych bądź spalinowych – dobór zależy od wielkości trawnika. Najlepszy efekt dają wertykulatory spalinowe, jednak używanie ich ma sens przy średniej i dużej wielkości trawnikach. 
  • Nawożenie. Początek wiosny to czas pierwszego nawożenia trawnika. Można użyć nawozów krótkoterminowych (nawożenie później powtarza się w ciągu sezonu) lub długoterminowych (działają przez okres ok. 34 miesięcy). Nie zapomnij o naszej ofercie – nawóz na trawnik 5 kg

Trawnik po zimie – co robimy w przypadku problemów?

  • Aeracja. Zabieg ten warto wykonać na glebach ciężkich, zbitych oraz trawnikach intensywnie użytkowanych. Poprawi to napowietrzenie, nawodnienie i dostęp nawozów do korzeni traw. Najlepszy efekt daje użycie aeratorów mechanicznych, walców z kolcami lub nakładek na buty (tylko do małej powierzchni). Po aeracji powstałe dołki trzeba zasypać suchym piaskiem (o średnim uziarnieniu). Piaskowanie zapewnia dłuższy okres oddziaływania aeracji na trawnik. 
  • Dosiewanie. Czasami trawnik wymaga dosiania trawy (przerzedzona darń, łyse plamy). Zabieg ten najlepiej wykonać zaraz po wertykulacji. W miejscach ubytków należy glebę lekko wzruszyć i po wysiewie nasion przykryć je warstwą gleby lub substratu (warstwa 0,51 cm), uwałować. Nie zapominajmy o podlewaniu tych miejsc. 
  • Odchwaszczanie. O tym zabiegu trzeba zawsze pamiętać. Wiosną najszybciej rozpoczynają wegetację rośliny, których nie chcielibyśmy na trawniku. Metoda walki z nimi zależy od ich ilości, powierzchni trawnika i naszego czasu. Przy niewielkim zachwaszczeniu, prace możemy wykonywać ręcznie, np. za pomocą specjalnych narzędzi do usuwania chwastów z murawy. Jeśli zdecydujemy się na herbicydy, stosujmy je zgodnie z zaleceniami producentów – za mało nie da efektu, za dużo może uszkodzić trawnik i niepotrzebnie skażać otoczenie. A jeśli chcesz wiedzieć, co zrobić z chwastami, to polecamy e-book z naszego sklepu – „Wykorzystanie chwastów”.

Dobre rady na pielęgnację trawnika

  • Nie odkładajmy na później pierwszej wiosennej pielęgnacji trawnika – opóźnienie może skutkować dużo większą ilością pracy do wykonania. 
  • Dosiewając trawę, najlepiej stosować tę samą mieszankę, jaka była użyta przy zakładaniu trawnika, zgodnie z zalecaną normą wysiewu. 

 

Temat „trawnik po zimie” mamy już za sobą. A jak postępować z nim latem? O tym piszemy w artykule „Jak dbać o trawnik latem?”.

Inni czytali / oglądali również:

Mech na trawniku – skuteczne metody usuwania

Jaką mieszankę traw wybrać do ogrodu?

Uprawa w skrzyniach

Rośliny do ogrodu na słońce i cień

Bakterie w organizmie człowieka – te dobre i złe

 

 

Źródło: miesięcznik „działkowiec”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się