Stwórz swój rajski ogród
Wypoczywać można wszędzie – na plaży, w lesie czy w hotelu, ale najlepiej odpoczywa się we własnym ogrodowym raju. Podpowiadamy jak stworzyć rajski ogród.
Raj kojarzy nam się z czymś niewyobrażalnie pięknym, z przestrzenią – miejscem, w którym czas płynie inaczej, wolniej, a my jesteśmy po prostu szczęśliwi. To z niego zostaliśmy wyrzuceni i do niego wciąż dążymy.
Sprawdź e-booki dostępne w naszym sklepie:
Raj nie jedno ma imię…
Takim rajskim miejscem może być właśnie nasz ogród, a dokładnie przestrzeń, w której wypoczywamy. Dla każdego z nas, raj na ziemi oznacza jednak co innego. Czasem zwykły leżak lub fotel ustawiony w przewiewnym miejscu stanie się synonimem raju, zwłaszcza w upalny letni dzień. Wygląd ogrodu to nasze odbicie – gustu, przyzwyczajeń i potrzeb. Pomimo tak dużych różnic, w każdym „rajskim ogrodzie” są pewne elementy wspólne, które wpływają na jego nieziemską wyjątkowość.
Rajski ogród – elementy
Piękne jest to, że mając własną „zieloną” enklawę nie musimy raju tworzyć od podstaw, bo te postawy już mamy. Ogród w swojej symbolice jest czymś boskim, niezwykłym, tajemniczym. Wystarczy tylko dopasować kilka elementów, aby stworzyć własny raj na ziemi.
Odpowiedni klimat…
Czyli wspomniana przewiewność (tak jak przy leżaku) – półcień, który będzie dawał przyjemne ciepło i nie będzie nas męczył, tak jak słoneczne, otwarte przestrzenie. Półcień można uzyskać dzięki markizom, parasolom, baldachimom, lub rozciągniętym żaglom.
Wygoda w rajskim ogrodzie
To rzeczy służące wypoczynkowi, jak na przykład ogrodowe meble. I tu znów można wrócić do przykładowego leżaka, który pomimo zalet ma też kilka wad. Jedną z nich jest to, że po pewnym czasie staje się niewygodny, a wręcz problematyczny – trudno z niego wstać. Rajskie meble to fotele, pufy, ogrodowe kanapy. Na takich meblach odpoczywa się najlepiej, bo można na nich przysnąć i obudzić się odprężonym, a nie połamanym. Sprawdzą się tu meble z technorattanu, wikliny, bambusa, wyposażone w odpowiednie, miękkie siedziska, poduchy i narzuty – przydatne, kiedy zrobimy się senni.
Roślinność
Bez niej nie byłoby ogrodu. Krzewy, byliny, rośliny sezonowe i cebulowe – to one tworzą rajski klimat. Mogą być zarówno ozdobne z kwiatów, jak i z liści. Nie ma znaczenia, jakie to gatunki, bo to nasz raj i my go tworzymy. Liczy się ilość – im więcej tym lepiej.
Rajski ogród – kameralność i tajemniczość
To kolejne, ważne elementy. Wygodne miejsce na odpoczynek powinno być w takim miejscu, abyśmy to my obserwowali, a nie byli obserwowani. Tajemniczy, trochę ukryty, a przy tym bezpieczny – taki powinien być rajski ogród.
Dźwięki
Im więcej kwitnących kwiatów tym więcej dźwięków. Ptaki, owady (oprócz komarów, meszek, much i kleszczy) to istni czarodzieje rajskich ogrodów. Ich obecność nas odpręża, bo obserwując latające motyle, ważki i pracujące trzmiele i pszczoły, zapominamy o własnych problemach. Nasza podświadomość mówi nam, że jest nam wówczas dobrze. Takie samo działanie terapeutyczne ma woda, zwłaszcza ta szemrząca. Warto więc w takich miejscach ustawić przenośne punkty wodne lub bezpośrednio tworzyć je przy wodzie.
Inni czytali także:
Wnętrza ogrodowe – dlaczego warto i jak je zaplanować?
Mały ogród – aranżacje, które zaoszczędzą miejsce
Kompozycja ogrodowa – wielkość, kształt i kolor
Wysiew kwiatów w kwietniu – które gatunki będą najlepsze?
Źródło: miesięcznik „Mój ogródek”
Fot. Shutterstock.com