Poziomki – przepisy na nalewkę, koktajl i ciasto
Poziomki kojarzą się z latem, przyjemnym smakiem i mocnym, charakterystycznym zapachem.
Owoce poziomek leśnych są mniejsze od odmian ogrodowych, ale bardziej aromatyczne. Niezależnie od miejsca zbioru, mają dużą wartość dietetyczną, odżywczą i smakową. Zawierają m.in. łatwo przyswajalne sole mineralne (żelazo, potas, wapń, magnez, fosfor), cukry proste, witaminy (zwłaszcza C). Liście i owoce poziomki są również surowcem wykorzystywanym w lecznictwie.
Czy wiesz, że… 🤔 przeprowadzona przed wielu laty krzyżówka poziomki chilijskiej i wirginijskiej dała początek hodowli odmian truskawki
Dobra rada
Dojrzałe owoce zbiera się rano lub późnym popołudniem. Ponieważ nie nadają się do dłuższego przechowywania, powinny być szybko zużyte.
Przepisy z poziomkami
Koktajl poziomkowy
Składniki:
- 100 g poziomek,
- 250 ml mleka,
- 1–2 łyżki cukru pudru
Poziomki opłukać na sicie pod bieżąca wodą. Wszystkie składniki zmiksować, schłodzić w lodówce, podawać w szklankach ze słomką. Opcjonalnie skład można modyfikować według upodobań np. do miksowania dodać słodkiej śmietanki lub cukru wanilinowego, a zamiast mleka – jogurt. Koktajlu nie można długo przechowywać, bo gorzknieje.
Ciasto z poziomkami
Składniki:
Ciasto biszkoptowe
- 6 jaj,
- 20 dag cukru,
- 15 dag mąki tortowej,
- 5 dag mąki ziemniaczanej,
- pół łyżeczki proszku do pieczenia,
- 2 łyżki wrzątku,
- 1 łyżka soku z cytryny;
Krem
- 2 szklanki śmietany kremówki,
- 1 łyżka cukru pudru,
- 2 galaretki poziomkowe,
- 2 łyżeczki żelatyny,
- ok. 2 szklanek poziomek;
Poncz
- 150 ml wody,
- cukier waniliowy
Oddzielić żółtka od białek. Żółtka ubić nad garnkiem z gotującą się wodą. Gdy masa trzykrotnie zwiększy swoją objętość, miskę zdjąć z pary i ubijać do ostudzenia. Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia, przesiać do masy jajecznej, dodać wodę i sok z cytryny, ubite na sztywno białka. Całość delikatnie wymieszać, wyłożyć na wyłożoną papierem do pieczenia dużą blachę, wstawić do nagrzanego piekarnika (na 20 minut, 180ºC). Jedną galaretkę przygotować według przepisu na opakowaniu. Drugą – wymieszać z żelatyną w 150 ml wrzącej wody, przestudzić. Zimną śmietanę ubić z cukrem pudrem, ubijając dodać przestudzoną galaretkę z żelatyną. Wsypać szklankę poziomek i całość wymieszać. Upieczone, ostudzone ciasto przekroić aby uzyskać dwa blaty, skropić ponczem, przełożyć kremem. Na wierzch wyłożyć pozostałe poziomki i zalać tężejącą galaretką.
Nalewka z poziomek
Składniki:
- 1 kg poziomek,
- 1 l wódki,
- 1/2 kg cukru,
- 1 szklanka wody,
- łyżeczka kwasku cytrynowego
Owoce przełożyć do słoja, zalać wódką, szczelnie zamknąć i odstawić na kilka godzin (nie dłużej niż na dobę). Przefiltrować przez gazę, dobrze odcisnąć, wlać do gorącego syropu ugotowanego z cukru, wody i kwasku, schłodzić i rozlać do butelek. Odstawić w ciemne miejsce.
Inni czytali również:
Koktajle warzywno – owocowe – przepisy
Domowe ciasta – najlepsze na deser (przepisy)
Dlaczego warto jeść zielone warzywa?
Mazurki wielkanocne – przepisy
Sprawdź, co w bieżącym wydaniu miesięcznika „działkowiec”
Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”
Fot. Shutterstock.com