Plamki na igłach świerka

Podziel się

Na igłach świerka widać mozaikowate, żółte drobne plamki. Dużo igieł opada. Co może być przyczyną?

Takie objawy mogą dawać dwie choroby – osutki bądź brunatnienie igieł świerka.

Co wywołuje plamki na igłach świerka?

Osutki powodują różne gatunki grzybów. Sprawca górskiej osutki świerka poraża wiosną igły na ubiegłorocznych pędach. Igły dość szybko żółkną, najpierw na jednym końcu lub od środka, z czasem na całej powierzchni. Igły porażone latem brunatnieją. Pomimo zmiany barwy nie opadają i pozostają na drzewie. Jesienią (IX–X) po dolnej stronie igieł w miejscu plam pojawiają się brunatne, później czarne owocniki grzyba. Porażone igły opadają dopiero wiosną następnego roku po zainfekowaniu nowych igieł. Górska osutka występuje przeważnie na kilkunastoletnich świerkach, najczęściej na świerku pospolitym.

Inny przebieg ma nizinna osutka świerka. Wiosną porażone igły żółkną, brunatnieją, następnie opadają, a owocniki grzyba tworzą się na igłach leżących pod drzewami. Atakuje świerki, daglezję zieloną, jodłę i cis. Chore świerki rosną wolniej i obniża się ich wartość dekoracyjna.

Brunatnienie igieł świerka (opadzina igieł świerka) atakuje większość gatunków świerka. Objawy początkowo widoczne są tylko na najniższych pędach, ale szybko przenoszą się ku górze. Najczęściej chorobie ulegają igły szczytowych partii pędów. Na igłach powstają żółte plamki, które szybko się powiększają i obejmują całą powierzchnię igieł. Plamki z czasem brązowieją, co prowadzi do zsychania i opadania igieł.

Grzyb zimuje w opadłych igłach, wiosną następuje infekcja. Choroba pojawia się co roku, z coraz większym nasileniem. Na drzewach widoczne są całe pędy pozbawione igieł, co powoduje, że rośliny są znacznie słabsze i podatne na inne infekcje i szkodniki.

Co robić?

  • W przypadku osutki unikać zbyt gęstego sadzenia roślin, szczególnie w żywopłotach, a także sadzić pomiędzy świerkami inne rośliny, które osutką nie są porażane. Usuwać spod drzew opadłe igły, gdyż z nich uwalniają się zarodniki grzyba.
  • Nie zraszać roślin podczas podlewania. Lepiej dostarczać wodę bezpośrednio do ziemi.
  • Dokładnie oglądać kupowane rośliny, czy nie są zainfekowane.
  • Wiosną, kiedy następuje wysiew zarodników, 2-krotnie opryskiwać rośliny, co 14 dni, preparatem Topsin M 500 SC (0,1%).
  • Brunatnienie igieł świerka zwalcza się tuż po zauważeniu pierwszych objawów, wiosną z chwilą ukazywania się nowych pędów oraz przy częstych opadach deszczu. Zabieg preparatem Topsin 500 SC (0,1%) powtarzać 2–3-krotnie, co 10–14 dni. Opryskiwanie to jedyna metoda zwalczania tej choroby. Na świerku białym ‘Conica’ choroba ta bywa mylona z objawami powodowanymi przez przędziorki.

 

 

Zachęcamy do lektury innych artykułów na naszym portalu:

„Iglaki do ogrodu – w różnych kolorach”

„Stworzenie własnego bonsai”

„Ogrodowe placyki – porady architekta”

„Grzyby we własnym ogródku”

 

 

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się