Pachnące rośliny na balkon i taras

Podziel się

Aby polepszyć jakość naszego wypoczynku na balkonach i tarasach, warto dobierać tam rośliny wydzielające atrakcyjny zapach. Dobrze przy tym wiedzieć jak je ze sobą komponować, aby uzyskać zapachową ciągłość a jednocześnie unikać „kumulacji”.

Pachnące rośliny na balkon i taras przez cały sezon

Już wiosną aromat na balkonach roztaczać mogą niektóre rośliny cebulowe jak hiacynty lub narcyzy. Wiosenny asortyment wspaniale mogą uzupełnić laki pachnące – rośliny dwuletnie o drobnych kwiatach zebranych w grona, które wydzielają intensywny słodki zapach (kwiecień – czerwiec).

Któż nie zna zapachu lawend. Ich aromat łagodzi stres i napięcie. Lawenda francuska zakwita wiosną, natomiast popularna lawenda wąskolistna (niektóre gatunki roślin są dostępne w naszym sklepie, zapraszamy do zapoznania się z ofertą klikając zaznaczone nazwy na zielono), dlatego kwitnie przez całe lato aż do jesieni.

Na słonecznym balkonie, dość silny, miodowy aromat roztaczać będzie smagliczka nadmorska, tworząca przez całe lato białe, różowe lub fioletowe kwiaty.

Aromat wanilii roztaczać będzie heliotrop peruwiański, którego fioletowoniebieskie kwiaty ukazują się od lipca do września.

Pachnącą letnią nowością jest laurencja kątowa, która tworzy delikatnie pachnące, gwiazdkowate, lawendowoniebieskie kwiaty (czerwiec – wrzesień).

Warto mieć również tytoń oskrzydlony, którego kwiaty są z zewnątrz jasnofioletowe, wewnątrz białe (czerwiec – wrzesień). U odmian mogą być też białe, żółte i czerwone. Otwierają się pod wieczór i wydzielają intensywny, bardzo przyjemny zapach. Nowsze odmiany kwitną również w ciągu dnia.

Delikatny zapach roztaczać będą również niektóre odmiany petunii kaskadowej, czyli surfinii (np. ’Blue Vein’) oraz werbeny ogrodowej (np. ’Tapien Blue’).

Balkonowe aromaty uzupełniać mogą też groszki pachnące i oczywiście, popularna maciejka, czyli lewkonia dwurożna, która swoim aromatem „zapełni” cały balkon. Jej kwiaty zebrane są w grona i otwierają się zazwyczaj w letnie wieczory, wydzielając zmysłowy i aromatyczny zapach.

Pachnące rośliny na balkon i taras i do tego użyteczne 

Kwiatowe nasadzenia warto wzbogacić ziołami, z których można tworzyć aromatyczne kompozycje, dostarczające świeżych liści, wykorzystywanych później w kuchni. Rozrastają się w bujne kępy, ładnie kwitną, mają dekoracyjne liście, a przy tym przyjemnie pachną, zwłaszcza podczas ciepłych dni. Można uprawiać zarówno zioła jednoroczne – bazylię pospolitą, majeranek ogrodowy, jak i wieloletnie – macierzankę pospolitą, szałwię lekarską, mięty, oregano.

Jak uzyskać najlepszy efekt?

Pachnące rośliny najlepiej sadzić w grupach, w miejscach osłoniętych od wiatru. Ich aromat nie będzie wówczas redukowany przez wiatr.

Rośliny będą lepiej pachniały, jeśli posadzimy je w słońcu lub półcieniu (w dzień światła nie powinno brakować także tym, które pachną wieczorami).

Aby zapach był wyraźny i intensywny, lepiej sadzić na balkonie jeden rodzaj kwiatów pachnących w tym samym okresie, także uwzględniając porę dnia (w dzień lub wieczorem). Mieszanie kilku woni często pogarsza efekt, a nawet powoduje, że taka kompilacja jest niemiła w odbiorze.

Rano czy wieczorem

Rośliny pachną o różnych porach dnia, dostosowując się do trybu życia zapylających je owadów. W ciągu dnia, nagrzane słońcem, intensywną woń wydzielają m.in.: lawendy, goździki, groszki pachnące, heliotropy, smagliczki. O zmroku roztaczają aromat: maciejka, petunia i tytoń oskrzydlony. Jeśli cały dzień przebywamy w domu, warto wybrać na balkon rośliny pachnące od rana, jeżeli zaś późno wracamy z pracy, lepsze będą te gatunki, które woń rozsiewają wieczorami.

 

Bardzo ważnym elementem doboru roślin na balkon jest ekspozycja na światło słoneczne. Tłumaczymy i prezentujemy przykłady kompozycji w artykule „Dobór roślin na balkon”.

A może znajdzie się jeszcze na balkonie miejsce na pomidory? Tutaj doradzamy odnośnie uprawy więcej: „Pomidory jesienią – przedłużona uprawa”.

Inni czytali również:

Uprawa owoców na balkonie

Prowansja w ogrodzie – uprawa lawendy

Jak zapachy wpływają na człowieka?

 

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się