Ozdobne liście w ogrodzie i w wazonie
Kwitnące rośliny w dużym stopniu stanowią o wizerunku ogrodu, jednak ich ważnym dopełnieniem są ozdobne liście, które również można wykorzystywać podobnie jak kwiaty, np. do kompozycji w mieszkaniach.
Liście są nieodłącznym elementem roślin. U gatunków uznawanych jako ozdobne, mogą mieć interesujący kształt, barwę i fakturę.
Szczególnie cenne są te rośliny, których liście nadają się do cięcia i wstawione do wazonu, zachowują trwałość przynajmniej przez kilka dni.
Niektóre z opisywanych roślin są dostępne w naszym sklepie. Wystarczy kliknąć na wyróżnione na zielono nazwy i zostaną Państwo przeniesieni na podstronę z odpowiednim gatunkiem.
Ozdobne liście w ogrodzie
W grupie bylin znajdują się liczne gatunki o ozdobnych liściach. Szczególnie cenione są liście roślin tworzących rozety. W grupie tej prym wiedzie funkia (Hosta), której liście, w zależności od gatunku i odmiany, mają różny rozmiar, barwę, a nawet kształt.
Bergenia (Bergenia) tworzy jednobarwne liście, skórzaste, przebarwiające się jesienią i pozostające na zimę.
Podobny wygląd mają liście języczki pomarańczowej (Ligularia dentata).
Mniejsze liście, ale bardzo ozdobne znajdziemy u żurawek (Heuchera). Zwracają uwagę barwą seledynową, pomarańczową, purpurową lub brązową.
Zbliżone rozmiarem liście, jednolicie zielone, tworzy fiołek wonny (Viola odorata), a także popularne pnącze, jakim jest bluszcz pospolity (Hedera helix).
Nieduże liście, ale przyjemnie pachnące wyrastają u bodziszka korzeniastego (Geranium macrorrhizum).
Na uwagę zasługują także liście pokryte włoskami. Miękkie i przyjemne w dotyku, ale też atrakcyjne wizualnie są liście czyśćca wełnistego (Stachys lanata), starca popielnego (Senecio cineraria) – rośliny trwałej, znoszącej raczej łagodne zimy, i dziewanny omączonej (Verbascum bombyciferum) – rośliny dwuletniej.
Podzielone, skórzaste liście wyrastają u piwonii (Paeonia). Niepodzielone, wąskie i długie są liście kosaćców (Iris), juki (Yucca), języcznika zwyczajnego (Phyllitis scolopendrium), liriope (Liriope) i turzycy oszimskiej (Carex oshimensis). Wśród roślin jadalnych, uwagę zwracają pokarbowane liście dwuletniego jarmużu. Liście wszystkich wymienionych roślin nadają się do cięcia.
Ozdobne liście w wazonie
Cięte liście stanowią doskonały dodatek do kwiatowego bukietu. Można je dodawać pomiędzy kwiaty lub uformować kryzę u podstawy bukietu. Jednak liście mogą pięknie wyglądać w wazonie także bez kwiatów. Jest to zgodne z ostatnim trendem wykorzystania motywów liściowych nie tylko do dekoracji wnętrz, ale również jako wzór na tkaninach i innych elementach użytku codziennego. Zatem liście wkłada się do wazonu pojedynczo, po kilka tego samego gatunku lub tworząc kompozycję zróżnicowaną kolorem, kształtem i wielkością poszczególnych elementów.
Przygotowanie
Liście traktuje się podobnie jak kwiaty. Po przyniesieniu do domu należy przyciąć ogonki liściowe, aby odpowietrzyć wiązki przewodzące. Dzięki temu zabiegowi wydłuża się trwałość liści. Korzystne jest użycie preparatów do przedłużania trwałości, które nie tylko odżywiają liście, ale też hamują rozwój bakterii, przyczyniających się do szybszej utraty trwałości. Preparat kupuje się najczęściej w formie saszetek. Zawartość małej saszetki przeznaczona jest na pół litra wody, a większej – na 1 litr. W celu zwiększenia trwałości liści, należy unikać miejsc nasłonecznionych i w przeciągach.
Trwałość
Przez 1 tydzień stanowić ozdobę będą liście starca, czyśćca, dziewanny, języczki, bodziszka i jarmużu. Trwałość do dwóch tygodni zachowają liście funkii, bergenii, juki, kosaćca i języcznika. Około trzech tygodni w wazonie będą ładnie wyglądać liście piwonii, fiołka wonnego, bluszczu, liriope i turzycy oszimskiej. Rekordową trwałością odznaczają się liście żurawki. Możemy je podziwiać w wazonie nawet przez 3–4 miesiące.
Inni czytali także:
Kiedy sadzić rośliny w ogrodzie? Kalendarz sadzenia
15 najlepszych pnączy ozdobnych do ogrodu
Kompozycja ogrodowa – wielkość, kształt i kolor
Jak modnie udekorować mieszkanie roślinami?
Sprawdź, co w bieżącym wydaniu miesięcznika „działkowiec”
Źródło: miesięcznik „działkowiec”
Fot. Shutterstock.com