Ogrody wiktoriańskie
W listopadowym „Moim Ogródku” prezentujemy artykuł o ogrodach wiktoriańskich. Tam napisaliśmy czym się wyróżniają. Jakie mają charakterystyczne elementy stylistyczne. Na portalu prezentujemy dodatkowe zdjęcia pokazujące urodę tych cudownych ogrodów. Oto ogrody wiktoriańskie w swej krasie.
Zachęcamy do wykupienia w atrakcyjnej cenie prenumeraty miesięcznika „Mój Ogródek”
W pakiecie z „działkowcem” wychodzi jeszcze taniej!
Więcej to lepiej
Modernistyczna szkoła „mniej znaczy więcej” przyszła znacznie później – ogrody wiktoriańskie to miejsca, gdzie właśnie ornament i detale robią największą robotę. Ptasie fontanny, obeliski, rzeźby, ławeczki, kratki na pnącza, wazy pełniące rolę kwietników. Wszystko to wyznaczniki stylu. Doskonale w takim anturażu będzie wyglądać stylizowana szklarnia. Nie tylko posłuży nam do uprawy roślin ciepłolubnych, ale także będzie doskonałym punktem przyciągającym wzrok. Jeśli nie chcemy wielkich przeróbek, a potrzebujemy tylko namiastki tego stylu w ogrodzie najlepiej sprawdzi się żeliwny stolik i krzesła. Taki zestaw będzie wyglądać wspaniale na tle zieleni, ceglanego muru lub szklarni.
Egzoty
Era wiktoriańska to także czas egzotycznych roślin, które pierwszy raz znalazły miejsce w angielskich ogrodach przydomowych. To między innymi: kamelie, agawy, drzewka laurowe, palmy. Nie są to rośliny, które będą się dobrze czuć na polskim gruncie. Jednakże, gdy nam bardzo zależy na powiewie egzotyki możemy te rośliny uprawiać w donicach i zimować w odpowiednich warunkach w pomieszczeniach lub zimowych ogrodach.
Więcej w listopadowym „Moim Ogródku”…
W dziale „Mój Ogródek” ekstra ukazał się także wpis „Czas żywopłotów”, który jest rozwinięciem artykułu pod tym samym tytułem w październikowym „Moim Ogródku”.
Inni czytali / oglądali również:
Kiedy sadzić rośliny w ogrodzie? Kalendarz sadzenia
Cięcie krzewów i drzew ozdobnych
Sposoby i ekologiczne środki ochrony roślin
Fot. Shutterstock.com