Ogrody skalne – jak osiągnąć unikalne wrażenie
Poprzez kształtowanie urozmaiconej rzeźby terenu i aranżację pagórków lub wgłębników o różnej formie, można osiągnąć bardzo ciekawe efekty oraz unikalne wrażenie. Precz z nudą! Ogrody skalne – nasze propozycje.
Polecamy e-booki w naszym sklepie:
Projektowanie ogrodu powinno uwzględniać również zróżnicowanie terenu względem wysokości. W ten sposób można bardziej podkreślić np. podział ogrodu na strefy, wpłynąć na jego wielowymiarowość, optycznie powiększyć i urozmaicić. Jeżeli teren jest zupełnie płaski, warto wziąć pod uwagę zróżnicowanie przestrzeni pod kątem wysokości.
Mała działka – mały problem
Możliwość kształtowania rzeźby terenu szczególnie warto wziąć pod uwagę w przypadku małych działek, gdzie różnicowanie wysokości pozwoli optycznie powiększyć ogród i stworzyć miejsca przyciągające wzrok. Nawet bardzo małą działkę uda się w ten sposób „poprawić” i zaplanować bardziej funkcjonalne strefy i wnętrza. Doskonale sprawdzają się tu różne formy tarasów ze skalniakami, gdzie mała architektura przeplata się strefowo z zielenią lub podwyższone rabaty, które dają możliwość wydzielenia przestrzeni na np. kącik wypoczynkowy.
Warto brać też pod uwagę wykorzystanie istniejących ścian budynków i murów na ogród tarasowy (horyzontalny) lub podwyższone skalne rabaty. W małych ogrodach warto też spróbować efektu, jaki dają miniwgłębniki, czyli nieduże i płytkie zagłębienia, w których można zaaranżować oczko wodne lub umiejscowić kompozycję podświetlonych kamieni, kul szklanych lub szczególnie dekoracyjnych egzemplarzy niewielkich roślin. Nie należy ich jednak, ze względów bezpieczeństwa, sytuować w bezpośrednim sąsiedztwie ciągów pieszych, schodów (w chwili nieuwagi można wpaść do wgłębnika lub na kamienie). Muszą to być też miejsca dobrze oświetlone po zmroku.
Ogrody skalne na dużej przestrzeni
Na terenach dużych, gdzie prac projektowych nie ogranicza walka o każdy centymetr przestrzeni, modelowanie terenu ma na celu podkreślenie naturalnej rzeźby lub jej urozmaicenie w celu dekoracyjnym. Duża działka o zupełnie płaskim ukształtowaniu terenu będzie ciekawsza w odbiorze, gdy zastosujemy rozwiązania przestrzenne w postaci ogrodów skalnych. Doskonale sprawdzą się:
- Małe skalniaki, które warto zaplanować w miejscach wyeksponowanych, dobrze nasłonecznionych. Jako że często stanowią dominantę w ogrodowym krajobrazie, nie powinny przytłaczać swoją skalą pozostałych stref, a jedynie podkreślać walory całego założenia.
- Duże ogrody skalne (alpinaria) najlepiej wkomponować w naturalne pagórki, wówczas budowa jest tańsza, ale można je też stworzyć na sztucznie uformowanych wzniesieniach.
- Piargi, czyli dodatkowe pasy żwirowe, uzupełnione roślinami. Pozwolą one łagodnie połączyć ogród skalny z sąsiadującą nawierzchnią lub pozostałymi elementami wnętrzami.
- Podwyższone rabaty skalne poprzez które będą wiodły schody.
- Tarasy ziemne mogą być wypełnione płytami kamiennymi lub betonowymi i przeznaczone jako powierzchnia użytkowa (np. do ustawienia stolika kawowego) lub wykorzystane jako miejsce dla roślin.
- Tarasy wzmacniane można obramować kamieniami, murkami lub gabionami – mają duże walory dekoracyjne.
- Wgłębniki – przybierają zazwyczaj kształt geometryczny. Zagłębienie najczęściej jest otoczone skalnymi murkami oporowymi, które chronią przed osypywaniem się gruntu, a ich górna krawędź licuje się z powierzchnią gruntu.
- Kąciki wypoczynkowe we wgłębnikach. Jeśli wgłębnik jest wystarczająco głęboki, można zaprojektować w nim dwustopniowe tarasy, gdzie na środkowym piętrze (tarasie) warto założyć skalne rabaty lub zyskać przestrzeń wypoczynkową, np. szeroką ławę do siedzenia.
- Dno wgłębnika stanowić może interesujące miejsce na ogrodowy salon lub aranżację o wyjątkowych walorach dekoracyjnych – rzeźbę, fontannę, podświetlone rośliny, a nawet mały zbiornik wodny.
TO JEST WAŻNE
Poprawianie natury
Jeżeli teren jest naturalnie pofałdowany, należy poddać go analizie, czy warto zachować pierwotną rzeźbę, czy lepiej skorygować ją, aby poza względami estetycznymi była też funkcjonalna. Najlepiej prezentują się aranżacje wykonane na bazie naturalnego ukształtowania działki, oszczędzają też kosztów związanych z wykonywaniem prac ziemnych i ew. wywozów nadmiaru ziemi. Czasami aranżacja może wymagać przemodelowania, np. w przypadku bardzo stromych skarp, które zajmują dużą część działki.
OGRODY SKALNE – RADA ARCHITEKTA
Uwaga na wodę
- Podczas ingerencji w naturalną rzeźbę terenu, niezależnie od tego, czy modelowany jest teren zupełnie płaski, czy z ukształtowanymi już pagórkami, mogą wystąpić problemy z odpływem wody. Jeżeli wcześniej naturalnie proces ten przebiegał bez zakłóceń, warto podpatrzeć ukształtowanie od natury i nie wprowadzać drastycznych zmian. Postępując inaczej, możemy narazić siebie i sąsiadów na przerwanie przebiegu naturalnych drenaży i w efekcie będziemy musieli uregulować odpływ wody opadowej.
- W momencie tworzenia nowych wzniesień i zagłębień i wzmacniania ich murkami oporowymi, pamiętajmy koniecznie o zrobieniu w nich otworów dylatacyjnych, dających ujście wodzie.
- Jeżeli są miejsca, gdzie gromadzi się woda, warto zaplanować zastosowanie dodatkowego (oprócz drenaży mechanicznych i dołów chłonnych) odwodnienia terenu w postaci roślin, które usuwają nadmiar wody, tzw. żywych pomp (głównie wierzby, jesiony, kaliny koralowe i czeremchy zwyczajne).
Inni czytali również:
Zaniedbany ogród – jak go odnowić?
Odporne krzewy i małe drzewa na taras
Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”
Fot. Shutterstock.com