Hortiterapia – terapia kwiatami

Podziel się

Przebywanie w ogrodzie odpręża i poprawia samopoczucie. To nic nowego, ale warto o tym pisać i przypominać, bo terapia kwiatami, czyli hortiterapia, jest w „zasięgu naszej ręki”, a nic przy tym nie kosztuje.

Polecamy e-book Hortiterapia – jeszcze więcej informacji na temat ogrodolecznictwa.

Praca w ogrodzie uszczęśliwia sama w sobie, nie tylko z powodu plonów, które później zbieramy. Warto poświęcić trochę czasu na pielęgnację roślin, wybrać się na łąkę lub zwykły spacer polną drogą. Zapach i dzika przyroda z pewnością umili nawet dość stresujący dzień.

Hortiterapia – kto powinien z niej korzystać?

Hortiterapia pomaga dzieciom z porażeniem mózgowym, z przykurczami spowodowanymi wypadkami i śpiączką. Często dzięki hortiterapii czują ulgę. Przebywanie wśród kwiatów działa odprężająco, znosi stany lękowe, zmniejsza napięcie. Osoby odczuwają ulgę nie tylko psychiczną, następuje także zmniejszenie bólu fizycznego. Terapia ta stosowana jest również w leczeniu dzieci z autyzmem oraz u dzieci nadpobudliwych ruchowo. Ponadto hortiterapię wykorzystuje się również u osób starszych, niepełnosprawnych, cierpiącym na depresję, choroby psychiczne, jest nawet stosowana u więźniów.

 

Zachęcamy do lektury innych artykułów na naszym portalu związanych z pozytywnym wpływem roślinności oraz aktywności fizycznej w ogrodzie:

“Jak zapachy wpływają na człowieka?”

“Rośliny sprzyjające relaksowi”

“Korzyści płynące z prac ogrodniczych na działce” 

 

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot.: Shutterstock.com

Podziel się