Ogród w szkle

Podziel się

Wróciła moda sprzed kilkudziesięciu lat na ogrody w  szkle,  dzięki czemu możemy stworzyć egzotyczną miniaturkę tropikalnego lasu, która będzie oryginalnym akcentem w każdym mieszkaniu.

Jak wybierać rośliny do ogrodu w szkle?

Wisząca kula z m.in. przewisającym starcem Rowleya
Wisząca kula z m.in. przewisającym starcem Rowleya

Komponować ze sobą można zarówno gatunki kwitnące jak i zielone. Kluczem do sukcesu jest połączenie małych roślin o podobnych wymaganiach. By temu sprostać, wymagana jest znajomość roślin, ich wzajemnego oddziaływania na siebie i zależności od środowiska. Wybierając rośliny, należy uwzględnić przede wszystkim ich pokrój, wzajemną tolerancję i szybkość wzrostu. Zdarza się bowiem, że rośliny zagłuszają się wzajemnie, a cała kompozycja traci szybko efekt dekoracyjny. Najlepiej wybierać rośliny miniaturowe, płytko korzeniące się i o powolnym wzroście.

Ogród w szkle – naczynia zamknięte

Ogródek w szklanej bańce, starej karafce lub specjalnej szklarence jest prawie bezobsługowy. Poza tym to idealne rozwiązanie dla tych, którzy lubią kolekcjonować i podziwiać oryginalne naczynia typu słoje lub gąsiory do wina, przezroczyste szklane kule oraz butle z szeroką szyjką. Wykonanie kompozycji w takich pojemnikach wymaga trochę trudu, ale warto spróbować, by cieszyć się końcowym efektem. Warunki w takich naczyniach pozwalają na uprawę wielu delikatnych roślin, wymagających większej wilgotności powietrza, które trudno utrzymać w większości mieszkań. Najlepiej zastosować gatunki niskie, o niewielkich liściach oraz wolno rosnące, jak bluszcze, fitonie, niedośpiany,  peperomie, paprocie (adiantum, nefrolepis, orliczka), maranty, widliczki lub wręcz ich miniaturowe odmiany. Naczynie wykorzystane do kompozycji powinno być z przezroczystego szkła, o odpowiednio dużym otworze i szerokiej szyjce, np. z korkową zatyczką.

Zamknięcie pojemnika powoduje iż rośliny asymilują i oddychają, korzystając z dwutlenku węgla i tlenu obecnych w zamkniętym naczyniu. Wadą zamykanego pojemnika jest widoczne skraplanie się wody na jego wewnętrznych ściankach, bardziej intensywny wzrost glonów oraz większe ryzyko wystąpienia chorób grzybowych.

Ogród w szkle – naczynia otwarte

W otwartych ogródkach mikroklimat jest nieco inny, utrzymuje się tam niższa wilgotność powietrza i podłoża, stąd jest to doskonałe miejsce dla roślin o mniejszych wymaganiach wilgotnościowych, np. sukulentów. Grupa ta często kojarzona jest tylko z kaktusami a jednak warto pamiętać iż jest ona bogata w liczne, bardzo atrakcyjne gatunki o dekoracyjnych liściach (aloesy, eszewerie, starce, gasterie, haworcje, kalanchoe i inne). Obecnie rynek oferuje nam szeroką gamę takich roślin, dzięki czemu ich komponowanie stwarza naprawdę duże możliwości. Dodatkowo ich powolny wzrost pozwala na dłuższą eksploatację takiej kompozycji.

Sadzenie

W ogrodzie w szkle niezbędny będzie drenaż (keramzyt, żwir), gdyż szklane pojemniki nie posiadają otworów odpływowych, przez co nadmiar wody gromadzi się na dnie. Na drenażu należy umieścić świeżą, wyjałowioną (wolną od chorób i szkodników) ziemię, odpowiednio zasobną w składniki pokarmowe (nawozy wolnodziałające) i dobraną w zależności od wybranych roślin (inną dla tropikalnych i inną dla sukulentów). Aby nie ubrudzić ścianek naczynia, można sobie pomóc, stosując szeroki lejek lub tekturową tubę. Przed sadzeniem roślin, podłoże warto lekko ugnieść i zrobić miejsca na rośliny. Jeśli otwór do sadzenia jest zbyt wąski, można pomóc sobie np. długą pęsetą lub patyczkiem

Pielęgnacja ogrodu w szkle

Ogródki w szkle na parapecie
Gatunkom światłolubnym należy zapewnić odpowiednie nasłonecznienie

Rośliny podlewamy, gdy wewnątrz pojemnika jest sucho (nie widać kropli wody na ściankach lub podłoże jest suche). Odwrotnie, gdy wilgoci jest za dużo, warto otworzyć pojemnik, by woda odparowała. Czasem jednak po kilku lub kilkunastu miesiącach część roślin tak się rozrośnie, że mogą się wzajemnie cieniować i konkurować o wodę i składniki mineralne, tracą wtedy wiele ze swej urody. Takie aranżacje trzeba niezwłocznie odnowić, rośliny należy rozsadzić, z części zrezygnować lub wyszukać dla nich większy pojemnik.

Ozdoby

Kompozycje w szkle tworzą nie tylko rośliny, ale i dodatki. Ważny jest wygląd podłoża, przez szkło przecież wszystko widać. Warto też, tworząc kompozycje, wykorzystać różne ozdoby, jak np. figurki, kora, kamienie, żwir, piasek, mech a nawet keramzyt, który też może być „dekoracją”.

Źródło: „Działkowiec”

Autor: dr hab. Julita Rabiza-Świder, SGGW w Warszawie

Fot.: Shutterstock.com

Dowiedz się więcej

Rośliny w szkle – jak zrobić samemu?

Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze w domu

Podziel się
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Wpisz swój komentarz :)x