Kiedy zbierać poplony?

Podziel się

Sezon świeżych warzyw dobiega końca. W warzywniku sukcesywnie korzystamy teraz z jesiennych poplonów. Kiedy zbierać poplony?

Sprawdź ofertę nasion warzyw w naszym sklepie – duży wybór i świetne ceny!

 

Termin zbioru warzyw jesiennych w dużym stopniu jest uzależniony od przebiegu pogody. Często już na początku października (a niekiedy i wcześniej) pojawiają się pierwsze jesienne przymrozki.
Nie jest to regułą, więc trzeba śledzić prognozy pogody i w miarę możliwości korzystać jak najdłużej ze świeżych warzyw. Podczas ciepłej jesieni wiele gatunków warzyw jeszcze dorasta, powiększając swe rozmiary i masę.

Kiedy zbierać poplony? Praktyczne wskazówki

  1. Zbiory warzyw niewrażliwych na przymrozki można kontynuować przez cały miesiąc, ale niekiedy pod warunkiem, że okryjemy je włókniną lub niskim tunelem foliowym, aby stworzyć lepsze warunki do ich dorastania. Możemy okryć jesienną rzodkiewkę, szpinak, sałatę masłową, rukolę, selery naciowe.
  2. W październiku wycinamy róże brokułów, kalafiorów, kalarepę, kapustę czerwoną, przeznaczoną do kwaszenia na zimowe surówki. Wyrywamy stopniowo dorastającą do zbioru rzodkiewkę i rzodkiew – białą i czarną. Korzystamy ze szpinaku i innych warzyw liściowych. Systematycznie też zbieramy warzywa spod osłon, które zajęły miejsce po warzywach ciepłolubnych.
  3. W następnej kolejności czas na zbiór gatunków dość dobrze znoszących jesienne ochłodzenia: wykopujemy pietruszkę korzeniową, korzenie cykorii sałatowej do pędzenia. Wycinamy rozety roszponki, obrywamy po trochu liście jarmużu, a także główki kapusty brukselskiej. Jeśli uprawiamy jesienną kapustę pekińską, to stopniowo wycinamy jej główki. Wycinamy całe główki, razem z licznymi liśćmi ochronnymi. Innym sposobem zbioru jest wykopanie całych główek z korzeniem i zadołowanie kapusty w skrzyni lub inspekcie, z możliwością jej osłaniania. Zewnętrznych liści ochronnych, osłaniających główkę, nie obrywamy. Tak zabezpieczone główki kapusty można przechować nawet kilka tygodni.
  4. Kiedy zbierać poplony – pod koniec miesiąca lub jeszcze później, jeśli tylko pogoda pozwoli, wykopujemy poplonowe pory jesienne. Jeśli mamy ich więcej, a nie zostaną od razu spożytkowane, to możemy część z nich zadołować w miejscu, które nie będzie jesienią uprawiane. Pory zimowe, które charakteryzują się krótką częścią wybieloną i mają bardziej zwarte, ciemnozielone liście, możemy zostawić na grządce przez całą zimę. Jeśli były uprawiane w skrzyniach, to wygodnie jest je tam zostawić, a z nadejściem mrozów – okryć słomą. Okrycie uniemożliwi zamarznięcie ziemi, a przecież zależy nam, aby i zimą był dobry dostęp do tych warzyw.

Miejsca w warzywniku na grządkach oraz w skrzyniach po zebranych warzywach będzie można dokładnie oczyścić z resztek roślinnych, nawieźć i uprawić przed zimą.

 

Inni czytali także:

Jak uprawiać warzywa w poplonie – nawożenie

Kalendarz zbioru warzyw – kwiecień

10 rad na udane zbiory warzyw

Sałata – na grządkach w każdym ogrodzie

Kapusta wigilijna – z grzybami lub grochem

 

 

 

Źródło: miesięcznik „działkowiec”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się