Kiedy sadzić rośliny w ogrodzie? Kalendarz sadzenia

Podziel się

Kiedy sadzić rośliny w ogrodzie? Sezon na sadzenie roślin w ogrodzie zaczyna się praktycznie od momentu, kiedy można wbić szpadel i wykopać dołek, a kończy – gdy ziemia zamarza.

Jednak dobranie najwłaściwszego terminu sadzenia dla określonych roślin, w wielu przypadkach nie jest proste. Zależy to oczywiście od gatunku i rodzaju materiału nasadzeniowego, jednak istotne są także takie czynniki jak:

  • dostępność roślin do sadzenia,
  • jakość materiału nasadzeniowego,
  • warunki pogodowe,
  • możliwości pielęgnacji.

Sprawdź swoje możliwości

Jeśli w ogrodzie są problemy z regularnym podlewaniem roślin, to najlepiej drzewa i krzewy sadzić późnym latem i jesienią. Wówczas zwykle jest już chłodniej, nie ma upalnych dni, łatwiej utrzymać zasoby wodne w glebie, zwykle także padają deszcze. Ograniczy to straty spowodowane ewentualnym niedoborem wody w glebie w trakcie ukorzeniania. Rośliny mają dłuższy czas na zaadaptowanie się do warunków w ogrodzie tak przed okresem zimowym, jak i przed wiosną i gorącym latem. Dotyczy to także bylin, których sadzenie należy zakończyć najlepiej do końca września, w cieplejszych rejonach – początku października.

Wejdź na stronę naszego sklepu i sprawdź naszą bogatą ofertę roślin!

Kiedy sadzić rośliny w ogrodzie? Drzewa i krzewy z gołym korzeniem

Należy je sadzić w okresie spoczynku. Pąki na pędach powinny być zamknięte. Taki materiał można sadzić do chwili zamarzania gleby. Wiosną sadzenie można rozpocząć, gdy ziemia rozmarznie i można już zaczynać prace w ogrodzie. Taki materiał szkółkarski często jest przechowywany w chłodniach, dzięki czemu jego spoczynek można przedłużyć i nadaje się dłużej do sadzenia niż ten z dołowników. Jednak wiosną temperatura często także szybko rośnie i późne sadzenie nie sprzyja dobremu ukorzenianiu się i przyjmowaniu roślin. Rośliny takie sadzone wiosną, wymagają szczególnie regularnego i obfitego nawadniania.

Kiedy sadzić rośliny w ogrodzie? Rośliny sezonowe kwitnące wiosną

Popularne bratki można sadzić, gdy tylko ziemia rozmarznie. Nie szkodzi im przymrozek i gdy poprószy śnieg. Jednak niektóre gatunki, jak np. laki lub jaskry azjatyckie (których kwitnące okazy mogą pojawiać się w sprzedaży już w III), mogą być wrażliwsze na powrót zimy i z ich sadzeniem warto się wstrzymać do wyraźnego ocieplenia.

Drzewa i krzewy w pojemnikach

Mogą być sadzone przez cały sezon, od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Jednak ze względu na możliwość przemarznięcia korzeni zimą i na przedwiośniu, wrażliwsze gatunki lepiej sadzić dopiero od V. W maju, po wyjęciu z pojemnika, u zdrowych korzeni powinny być widoczne już młode, jasne przyrosty. Pędy także powinny rozpocząć wzrost. Latem sadzenie jest mniej korzystne ze względu na możliwe upały.

Ciepłolubne rośliny sezonowe

Kwitnące latem gatunki, jak np. aksamitki, cynie, nasturcje są wrażliwe na przymrozki. Do wrażliwych należą także niektóre gatunki o ozdobnym ulistnieniu np. wilce, kocanki włochate, rozmaryn. Z tego powodu mogą być sadzone dopiero po wiosennych przymrozkach, czyli po tzw. zimnych ogrodnikach – po 15 maja.

Kiedy sadzić rośliny w ogrodzie? Rośliny ozdobne jesienią

Sadzi się od późnego lata. Niektóre z nich mogą zniszczyć przymrozki, np. późne odmiany astrów chińskich, niektóre złocienie, a inne, jak np. kapusty ozdobne, długo zachowają dekoracyjność. Warto także w tym czasie sadzić kwitnące wrzosy, a także bylinowe, zimozielone trawy, jak np. kostrzewy sine, które będą zdobić ogród również zimą.

Rośliny zimozielone z bryłą korzeniową

Najlepszym terminem do ich sadzenia jest koniec sierpnia do połowy września. Wówczas ich wzrost jest już zakończony, a noce i dni są chłodniejsze i sprzyjają dobremu ukorzenianiu się. Dobrze ukorzenione, przetrwają lepiej zimę, system korzeniowy będzie mógł pobrać wodę, co zapobiegnie ewentualnym skutkom grożącej im suszy fizjologicznej. Wiosną mają szansę rozpocząć wzrost już w dobrej kondycji. Sadzone na wiosnę, przed rozpoczęciem wzrostu, wymagają obfitego nawadniania, zwłaszcza w początkowej fazie adaptacji do nowych warunków oraz w czasie okresów niedoboru wody w glebie i upałów.

Nie zapomnij o naszej ofercie!

Terminy sadzenia podstawowych grup roślin ozdobnych

 

Inni czytali / oglądali również również:

Cięcie roślin sadowniczych – Ewelina Gudarowska – wideo

Preparaty roślinne w ochronie i nawożeniu – Jadwiga Brzozowska – wideo

Wybieramy nasiona warzyw – Elżbieta Jędrszczyk – wideo

Kocanki – gatunki i wymagania

Które rośliny warto wykopywać w czerwcu?

Drzewa wieloodmianowe – za i przeciw

Pachnące rośliny na lato w ogrodzie

Jak uprawiać glebę latem?

Roślinne filtry powietrza

Kolorowe liście i kwiaty do zacienionych miejsc w ogrodzie

 

 

Źródło: miesięcznik „Działkowiec”

Fot.: Shutterstock.com

Podziel się
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Wpisz swój komentarz :)x