Jak zaprawiać dołki dla drzew i krzewów owocowych?
Często w instrukcji sadzenia podawana jest informacja o zaprawianiu dołków przed sadzeniem roślin. Co to takiego, czy i jak to zrobić?
Zaprawianie dołków jest zabiegiem bardzo korzystnym. Warto jednak traktować go jako jeden z elementów prac związanych z przygotowaniem gleby pod nowe nasadzenia. Powinniśmy zadbać o większą powierzchnię niż tylko miejsce, w którym wykopiemy dołek, tak aby korzenie, które przerosną dobrze zaprawiony dołek, nie trafiły na istotnie gorsze, zaniedbane warunki glebowe. Zadbanie o większą przestrzeń dla korzeni jest szczególnie ważne dla borówki wysokiej lub wtedy, gdy sadzimy więcej roślin (zagon malin, truskawek). Gdy sadzimy jedno drzewo, a mamy taką możliwość, to zadbajmy np. o 1 m2 . Będzie nam wtedy łatwiej też obliczyć dawkę potrzebnego nawozu.
Przygotowanie gleby dla roślin sadowniczych
Przygotowanie gleby dla młodych roślin polega na jej odchwaszczeniu, wzbogaceniu w składniki pokarmowe, uregulowaniu odczynu (pH), przekopaniu i wyrównaniu. Czasami musimy dodać trochę piasku lub torfu do gleby ciężkiej, a kompostu lub obornika do gleby lekkiej. W tak przygotowanej glebie wykopujemy dołek dopasowany do wielkości systemu korzeniowego (dla borówki większy, przynajmniej 50 x 50 x 50 cm). Ważne, aby gleba była żyzna, przepuszczalna, odpowiedniej wilgotności, bez szkodników (pędraki, drutowce).
Jak zaprawiać dołki – wykonanie
- Zaprawianie dołków dla sadzonych roślin polega na dodaniu do nich różnych materiałów ułatwiających przyjęcie rośliny po posadzeniu. To, czym będziemy zaprawiać, zależy od gleby i wymagań rośliny. Może być to tylko warstwa np. dobrej przekompostowanej ziemi na dnie dołka, albo mieszanina różnych podłoży, którą wypełnimy cały dołek.
- Dla borówki będzie to mieszanina torfu kwaśnego z glebą z dołka, lub glebą kompostową, wymieszanych w proporcji 1 : 1. Dla roślin kwasolubnych dołek może być zaprawiony również korą sosnową lub przefermentowanymi trocinami.
- Jeśli dysponujemy 3–4-letnim lub przefermentowanym przez 12 miesięcy na pryzmie obornikiem, to też możemy zaprawiać nim dołki mieszając z glebą. Nie wolno natomiast wrzucać świeżego obornika na dno dołka i na nim rozkładać korzeni. Świeży obornik zawiera toksyczny amoniak, który jest szkodliwy dla korzeni. Dla większości roślin, na pewno do dołków warto dodać kompostu, torfu odkwaszonego.
- Zaprawianie dołków innym podłożem jest szczególnie ważne, gdy sadzimy drzewka w miejscu, gdzie wykarczowaliśmy poprzednie drzewo. Na takim stanowisku może wystąpić tzw. zmęczenie gleby i wtedy zaprawianie dołka poprzez wypełnienie go dobrą ziemią kompostową z dodatkiem torfu będzie szansą na prawidłowy rozwój drzewka w takim miejscu.
A co zrobić, gdy na borówce wysokiej zaczynają usychać liście? Zapraszamy do zapoznania się z poradą we wpisie „Zasychanie liści borówki”
Więcej o krzewach owocowych:
„Jak gęsto sadzić drzewa i krzewy owocowe?”
„Krzewy owocowe łatwe w uprawie”
Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”
Fot. Shutterstock.com