Jak zaprawiać dołki dla drzew i krzewów owocowych?

Podziel się

Często w instrukcji sadzenia podawana jest informacja o zaprawianiu dołków przed sadzeniem roślin. Co to takiego, czy i jak to zrobić?

Zaprawianie dołków jest zabiegiem bardzo korzystnym. Warto jednak traktować go jako jeden z elementów prac związanych z przygotowaniem gleby pod nowe nasadzenia. Powinniśmy zadbać o większą powierzchnię niż tylko miejsce, w którym wykopiemy dołek, tak aby korzenie, które przerosną dobrze zaprawiony dołek, nie trafiły na istotnie gorsze, zaniedbane warunki glebowe. Zadbanie o większą przestrzeń dla korzeni jest szczególnie ważne dla borówki wysokiej lub wtedy, gdy sadzimy więcej roślin (zagon malin, truskawek). Gdy sadzimy jedno drzewo, a mamy taką możliwość, to zadbajmy np. o 1 m2 . Będzie nam wtedy łatwiej też obliczyć dawkę potrzebnego nawozu.

Przygotowane dołki muszą być odpowiednio większe od objętości systemu korzeniowego sadzonej rośliny
Przygotowane dołki muszą być odpowiednio większe od objętości systemu korzeniowego sadzonej rośliny

Przygotowanie gleby dla roślin sadowniczych

Przygotowanie gleby dla młodych roślin polega na jej odchwaszczeniu, wzbogaceniu w składniki pokarmowe, uregulowaniu odczynu (pH), przekopaniu i wyrównaniu. Czasami musimy dodać trochę piasku lub torfu do gleby ciężkiej, a kompostu lub obornika do gleby lekkiej. W tak przygotowanej glebie wykopujemy dołek dopasowany do wielkości systemu korzeniowego (dla borówki większy, przynajmniej 50 x 50 x 50 cm). Ważne, aby gleba była żyzna, przepuszczalna, odpowiedniej wilgotności, bez szkodników (pędraki, drutowce).

Jak zaprawiać dołki – wykonanie

  • Zaprawianie dołków dla sadzonych roślin polega na dodaniu do nich różnych materiałów ułatwiających przyjęcie rośliny po posadzeniu. To, czym będziemy zaprawiać, zależy od gleby i wymagań rośliny. Może być to tylko warstwa np. dobrej przekompostowanej ziemi na dnie dołka, albo mieszanina różnych podłoży, którą wypełnimy cały dołek.
Podczas sadzenia drzewka do dołka dodaje się mieszaninę żyznej ziemi z różnymi materiałami ułatwiającymi przyjęcie się i dalszy wzrost rośliny
Podczas sadzenia drzewka do dołka dodaje się mieszaninę żyznej ziemi z różnymi materiałami ułatwiającymi przyjęcie się i dalszy wzrost rośliny
  • Dla borówki będzie to mieszanina torfu kwaśnego z glebą z dołka, lub glebą kompostową, wymieszanych w proporcji 1 : 1. Dla roślin kwasolubnych dołek może być zaprawiony również korą sosnową lub przefermentowanymi trocinami.
  • Jeśli dysponujemy 3–4-letnim lub przefermentowanym przez 12 miesięcy na pryzmie obornikiem, to też możemy zaprawiać nim dołki mieszając z glebą. Nie wolno natomiast wrzucać świeżego obornika na dno dołka i na nim rozkładać korzeni. Świeży obornik zawiera toksyczny amoniak, który jest szkodliwy dla korzeni. Dla większości roślin, na pewno do dołków warto dodać kompostu, torfu odkwaszonego.
Produkując w ogródku własny kompost uzyskamy najlepszy nawóz organiczny dla roślin, do tego za darmo
Produkując w ogródku własny kompost uzyskamy najlepszy nawóz organiczny dla roślin, do tego za darmo
  • Zaprawianie dołków innym podłożem jest szczególnie ważne, gdy sadzimy drzewka w miejscu, gdzie wykarczowaliśmy poprzednie drzewo. Na takim stanowisku może wystąpić tzw. zmęczenie gleby i wtedy zaprawianie dołka poprzez wypełnienie go dobrą ziemią kompostową z dodatkiem torfu będzie szansą na prawidłowy rozwój drzewka w takim miejscu.

 

A co zrobić, gdy na borówce wysokiej zaczynają usychać liście? Zapraszamy do zapoznania się z poradą we wpisie „Zasychanie liści borówki”

Więcej o krzewach owocowych:

„Jak gęsto sadzić drzewa i krzewy owocowe?”

„Krzewy owocowe łatwe w uprawie”

 

 

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się