Jak wyhodować kiełki?
Czy zebrane w ogrodzie nasiona słonecznika, rzodkiewki, będą się nadawać na kiełki? Czy trzeba je kupować? Jak wyhodować kiełki?
Dowiedz się wszystkiego o kiełkach z materiału filmowego – nagrania webinaru z naszą ekspertką!
Pozyskiwanie samodzielnie nasion z własnej uprawy pod kątem wykorzystania ich na kiełki jest proste w przypadku grochu, fasoli, rzodkiewki bądź słonecznika. Kiedy zakwitną, czekamy by zaowocowały, następnie wydały nasiona, które zbieramy i przechowujemy w miejscu suchym. Ale np. rzodkiewka lub groch, zanim wytworzą nasiona, które można zebrać, gdy naturalnie dojrzeją, zajmują za długo miejsce w ogrodzie. Nasion zbierzemy niewiele. Nie zawsze będą one zdrowe (mogą być zainfekowane chorobami grzybowymi podczas wilgotnego lata) i nie dadzą dobrej jakości kiełków.
- Rzodkiewka nasienna długo zajmuje miejsce na grządce, ponadto przywabia szkodniki warzyw kapustnych
- Nasiona słonecznika
Jeszcze większy problem jest z warzywami dwuletnimi (np. burak, brokuł, (zakwitają w II roku po przejściu okresu spoczynku). Popularne gatunki roślin, których nasiona polecane są na kiełki to: brokuł, rzeżucha, burak, fasola mung, kapusta, lucerna, pszenica, rzodkiewka, słonecznik, soczewica, soja.
Jak wyhodować kiełki – jakie nasiona kupować?
Lepiej jednak kupić nasiona przeznaczone na kiełki, które pochodzą ze sprawdzonych hodowli, są starannie wyselekcjonowane i pozbawione są środków konserwujących. Nasiona na kiełki muszą pochodzić z roślin uprawianych w warunkach ekologicznych, bez użycia środków ochrony roślin i chemicznego nawożenia. Nie są one takie drogie.
- Najłatwiej i najszybciej jest uzyskać nasiona rzeżuchy
O kiełkach także w innych miejscach na naszym portalu:
Proponujemy także:
Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”
Fot. Shutterstock.com