Jak wybrać dobry opryskiwacz?
Miniony sezon dał się we znaki uprawom i roślinom pod względem chorób i szkodników. Warto się zabezpieczyć, kupując dobry opryskiwacz.
Sięgnij po e-booki dostępne w naszym sklepie:
Trudno przewidzieć, co nas czeka w kolejnym roku. Jednak szanse, że opryskiwacz nie będzie potrzebny są praktycznie zerowe – od kilku lat bowiem wzrasta zagrożenie szkodnikami i chorobami, czasami zupełnie nowymi (np. ćma bukszpanowa).
Co znaczy dobry opryskiwacz?
Pamiętaj! Drogi nie zawsze znaczy dobry.
Dobry – to ten opryskiwacz, którym będziemy w stanie wykonać wszystkie konieczne zabiegi w ogrodzie. Powinien też mieć odpowiednią jakość i trwałość. Tu w jakimś stopniu wyznacznikiem jest cena. O jakości świadczy także renoma marki i od jak dawna jest ona obecna na rynku.
O tym, czy dany opryskiwacz można uznać za dobry, wskazuje również zakres akcesoriów dostępnych do danego modelu, części zamiennych (głównie dysze – zużywają się) oraz serwis. Nikt nie będzie robił szerokiego zestawu akcesoriów do sprzętu określanego jako „jednorazowy”. Problemem może być również zdobycie do niego części zamiennych lub znalezienie serwisu.
Jak dobierać opryskiwacz?
- Do wykonywania oprysków roślin doniczkowych i pojedynczych roślin w ogrodzie (niezbyt dużych), sprawdzą się opryskiwacze ręczne – pulsacyjne lub ciśnieniowe o pojemności od 0,25 litra do 2 litrów. Mają kształt pękatej butelki. W użytkowaniu wygodniejsze są ciśnieniowe, nie męczy się dłoń od stałego pompowania.
- Do ochrony upraw w małych ogrodach odpowiednie będą opryskiwacze naramienne lub plecakowe. Są to urządzenia ciśnieniowe, mają pojemność od 3 do 12 litrów. Ciśnienie robocze powinno wynosić minimum 0,4 MPa. Można do nich dokupić dodatkowe akcesoria. Ważne, aby w zestawie było kilka dysz do różnych zastosowań oraz zestaw do konserwacji opryskiwacza i czyszczenia dysz.
- Większe ogrody wymagają zastosowania opryskiwaczy plecakowych. Są wygodniejsze od naramiennych i oprócz większej pojemności (od 12 do 20 litrów), oferują wyższą wydajność i ciśnienie robocze (minimum 0,6 MPa dla wielu mechanicznych i wyższe dla spalinowych i akumulatorowych). Mogą to być opryskiwacze o napędzie ręcznym za pomocą dźwigni, o napędzie spalinowym i akumulatorowe. Decydując się na opryskiwacz akumulatorowy, najlepiej wybrać produkt znanej marki – chodzi o jakość i trwałość baterii. Do opryskiwaczy tego typu można zwykle nabywać bogatszy zestaw akcesoriów, np. lance teleskopowe do oprysku wysokich roślin.
To ważne!
- Przed wyborem typu i modelu opryskiwacza warto zapoznać się z opiniami na jego temat – znajomi, fora internetowe.
- Warto kupować sprzęt sprawdzonych marek, aby mieć możliwość dokupienia akcesoriów i części zamiennych oraz mieć pewny serwis.
- Nie kupujmy sprzętu „na wyrost” – przepłacimy, a nie wykorzystamy jego możliwości.
Inni czytali również:
Jaki sprzęt jest potrzebny do pielęgnacji trawnika?
Mały ogród – aranżacje, które zaoszczędzą miejsce
Cięcie krzewów i drzew ozdobnych (wideo)
Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”
Fot. Shutterstock.com