Jak dbać o dłonie

Podziel się

Jak dbać o dłonie? W okresie wzmożonych prac ogrodowych należy szczególnie o nie zadbać.

Sprawdź ofertę e-booków dostępnych na stronie naszego sklepu:

 

Skóra dłoni zbudowana jest z cienkiej tkanki tłuszczowej, pozbawionej gruczołów łojowych. Brak warstwy natłuszczająco-nawilżającej sprawia, że są one bardzo delikatne i podatne na wszelkie urazy. Jak zatem dbać o dłonie?

Jak dbać o dłonie – ochrona 

Najprostszym sposobem ochrony dłoni jest unikanie bezpośredniego kontaktu z ziemią i roślinami. Oczywiste jest zatem stosowanie rękawiczek. Mogą one być jednorazowe, gumowe lub nitrylowe – przyjemniejsze dla dłoni, pozbawione „gumowego” zapachu. Ekonomicznie bardziej opłacalne mogą okazać się rękawice gumowe z bawełnianą wyściółką. Przy pracach bez kontaktu z wodą przydatne będą rękawice bawełniane lub bawełniane z lateksowanymi palcami albo nylonowe. 

Co jednak zrobić, gdy nie lubimy pracować w rękawicach, a chcemy uniknąć zniszczenia dłoni? Wówczas możemy zastosować z tzw. rękawice biologiczne Są one w postaci żelu, który w ciągu dwóch minut zasycha na skórze. Utrzymuje się na dłoniach przez około 4 godziny, pod warunkiem braku kontaktu z wodą, gdyż wodą się go zmywa. Można skorzystać też z różnych ochronnych kremów, nazywanych niewidzialnymi rękawiczkami.  

Jak dbać o dłonie – regeneracja skóry 

Gdy mamy zniszczone dłonie, warto pomyśleć o regeneracji skóry. W tym celu poleca się nałożyć na noc grubą warstwę odżywczego kremu i założyć bawełniane rękawiczki kosmetyczne. Rano skóra będzie ładnie wygładzona. 

Kremy łatwiej będą się wchłaniały, a dłonie zyskają na urodzie, gdy 1–2 razy w tygodniu usunie się zrogowaciały naskórek i pobudzi skórę do produkcji kolagenu. Można to osiągnąć stosując gotowe preparaty. Dla amatorów domowych sposobów pomocny będzie peeling z łyżki cukru zmieszanego z łyżką śmietany. W tym samym celu można zaparzyć także 4 łyżki kawy i wcierać w dłonie fusy. 

Krem odżywczy jest niezastąpiony w regeneracji suchej i zniszczonej skóry dłoni
Krem odżywczy jest niezastąpiony w regeneracji suchej i zniszczonej skóry dłoni

Powszechnie wiadomo o wybielających właściwościach soku z cytryny, ogórka oraz miodu i kojącym oddziaływaniu różnych tłuszczów. Przebarwienia poleca się nacierać sokiem z cytryny i ogórka. Na blade paznokcie pomoże picie soku z buraków.

Maska z ugotowanych i rozgniecionych ziemniaków z odrobiną oleju nałożona na dłonie, pozostawiona na 20 min i owinięta folią pozwoli nawilżyć skórę dłoni. Kojący wpływ będzie miała kąpiel dłoni w oliwie z oliwek z dwiema wciśniętymi kapsułkami witaminy A+E i kilkoma kroplami soku z cytryny. W tak przygotowanym płynie należy dłonie moczyć około 10–15 min. a następnie osuszyć papierowym ręcznikiem.

Do sporządzenia kąpieli nadaje się także siemię lniane. Kilka łyżek nasion należy zalać wrzątkiem, odczekać 10 min i w powstałej masie po lekkim ostudzeniu zanurzyć dłonie na około 20 min, po czym osuszyć papierowym ręcznikiem. 

Kolejnym sposobem na poprawę kondycji skóry dłoni jest maseczka z żółtka i twarożku. Surowe żółtko uciera się z kilkoma kroplami oliwy, dodaje 2 łyżeczki twarożku naturalnego i tak powstałą masę nakłada się na dłonie na 15 min, po czym zmywa się ją. Wygładzające działanie ma moczenie dłoni w naparze rumianku (4 łyżki suszonego ziela na 1 l wody).  

Warto także pamiętać 

Niekorzystny wpływ na dłonie mają detergenty i inne środki chemiczne oraz promieniowanie UVKoniecznie należy zabezpieczać dłonie przed bezpośrednim kontaktem z nimi 

Zaleca się unikanie bardzo gorącej i bardzo zimnej wody. Duże znaczenie dla uzyskania pięknej skóry ma również właściwa dieta, bogata w witaminy oraz  makro- i mikroelementy, których źródłem mogą być uzyskane przez nas działkowe skarby. 

 

Dbanie o dłonie to ważna rzecz, ale zapominajmy o innych istotnych aspektach naszego zdrowia. Zachęcamy do lektury artykułów:

Racjonalne odżywianie
Słońce – dobre rady na lato
Słodkie maseczki własnego wyrobu
Barszcz Sosnowskiego – niebezpieczna roślina

 

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot.: Fotolia.com / Shutterstock.com

Podziel się