Ekologiczne wyciągi na mszyce
Mszyce można niszczyć wieloma niechemicznymi metodami. Najprostszym sposobem jest ręczne zgniatanie pojedynczych osobników lub całych kolonii, kiedy tylko się pojawią. Skutecznym zabiegiem jest spłukiwanie ich z roślin wodą, np. na różach. Opadają wówczas na ziemię i są zjadane przez owady drapieżne. Można także stosować ekologiczne wyciągi na mszyce.
Innym sposobem jest wycinanie liści lub zakończeń pędów wraz z mszycami, np. na porzeczce czarnej, wiśni, czereśni, jabłoni czy szyszeczkowatych wyrośli na pędach świerka, zawierających żerujące larwy ochojników. Skuteczne jest również stosowanie ekologicznych roztworów / wyciągów.
Skuteczne wyciągi na mszyce
Bezpieczne dla środowiska jest stosowanie samodzielnie przygotowanych preparatów roślinnych zawierających substancje naturalne. Zaatakowane przez mszyce rośliny opryskuje się przygotowanym preparatem 2–3 razy, co kilka dni.
Nie tylko wyciągi na mszyce będą skuteczną metodą. Innym, doskonałym sposobem walki z mszycami jest pozyskanie sprzymierzeńców. Biedronki są pogromcami nie tylko mszyc, ale i przędziorków oraz mączlików. Zachęcamy do kupna domku dla biedronek i umieszczenie go w swoim ogrodzie czy działce.
Warto mieć w swojej kolekcji dodatkową porcję wiedzy z dziedziny ochrony roślin, więc polecamy w ofercie naszego sklepu:
- poradniki książkowe:
Ochrona drzew i krzewów iglastych
Ochrona roślin – dr Hanna Legutowska
- e-booki:
WARTO WIEDZIEĆ
Roztwór z szarego mydła (150–300 g szarego mydła/10 l wody, bez rozcieńczenia).
O TYM PAMIĘTAJ
Na atak mszyc najbardziej narażone są rośliny osłabione, przenawożone azotem, o wybujałych i delikatnych pędach. Mszyce nie znoszą intensywnego zapachu wielu roślin. W sąsiedztwie chronionych roślin najlepiej posadzić te, których zapach odstrasza mszyce, np. lawendę, pomidor, anyż, kolendrę, czosnek, szczypiorek, cebulę, petunię, rzodkiewkę.
Zachęcamy do lektury artykułu o naszych naturalnych sprzymierzeńcach w walce z mszycami „Pożyteczne owady w ogrodzie”.
Inni czytali również:
„Mszyce na jodle – jak z nimi walczyć?”
„Iglaki do ogrodu – w różnych kolorach”
„Rośliny odstraszające szkodniki”
Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”
Fot.: Shutterstock.com