Dlaczego buraki nie rosną?
Jak należy nawozić i uprawiać buraki ćwikłowe? Co robić, gdy liście wyrastają, a korzenie są bardzo małe, mimo nawożenia obornikiem?
Burak ćwikłowy nie powinien być uprawiany nawet w 1. roku po zastosowaniu obornika, ponieważ nie ma on takich dużych wymagań pokarmowych. Zwykle warzywo to jest uprawiane w 2 a nawet w 3. roku po zastosowaniu nawożenia organicznego, a jedynie na glebach ubogich w próchnicę, na mniej żyznych, zalecana jest uprawa po zastosowaniu kompostu.
- Stosowanie obornika jest niepotrzebne. W glebie może być i tak za dużo składników pokarmowych, m.in. azotu (a obornik to też źródło związków azotowych) i buraki rosną za szybko, szczególnie liście. Rosną one zbyt duże, kosztem korzeni, które nie nadążają ze wzrostem i gromadzeniem składników zapasowych. Ponadto, jeśli ziemia w ogrodzie jest ciężka, zbita, gliniasta, to korzenie spichrzowe również nie urosną duże.
- Znaczenie ma też termin siewu nasion i zbioru buraków. Wysiane np. w końcu VI przy zbyt suchym, upalnym lecie, także nie wydadzą dużych korzeni, nawet zbierane we IX. Także przy zbyt gęstym siewie (i bez przerywki) korzenie buraków nie urosną, bo nie mają miejsca. Każdy korzeń musi mieć wolną, swobodną przestrzeń do wzrostu (przynajmniej 8 cm w rzędzie), jeśli tak nie było, nie można się dziwić, że korzenie są mniejsze.
Co robić jeśli buraki nie rosną?
- Zrobić minimum 3 lata przerwy w stosowaniu obornika pod buraki.
- Zbadać kwasowość gleby (burak najlepiej rośnie przy pH 6–7,5).
- Warto pobrać próbki gleby w ogrodzie i zbadać ją pod kątem zawartości składników pokarmowych (analizy gleby wykonują stacje chemiczno-rolnicze i laboratoria przy rolniczych jednostkach badawczych).
- Zastosować 2–3 terminy siewu nasion buraków, np. wiosną w IV–V i drugiej połowie VI – z tego terminu plon przeznaczyć do przetworzenia (konserwy, soki).
- Po ukazaniu się siewek z każdego terminu siewu, buraki przerwać, tak aby rośliny miały miejsce na swobodny wzrost i rozwój.
Zapraszamy do naszego sklepu – znajdą w nim Państwo m.in. nasiona buraków sprawdzonych producentów.
Zachęcamy do lektury innych artykułów poradnikowych pełnych niezbędnej ogrodniczej wiedzy m.in.:
Wczesne warzywa – jak wysiać na szybki zbiór?
Wysiew warzyw – sposoby i rodzaje nasion
Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”
Fot.: Shutterstock.com