Roślinne obeliski w ogrodzie – to całkiem proste!

Podziel się

Obecnie bardzo modne są dekoracje oraz podpory dla roślin w kształcie obelisków.

Pozwalają ekonomicznie wykorzystać przestrzeń, umożliwiają wygodny dostęp do pnączy i łatwiejszy zbiór owoców. Dodają także dynamizmu i wydzielają kameralne zakątki. Jak stworzyć roślinne obeliski?

Różnorodność materiałów na roślinne obeliski

Szlachetne drewno

Najpopularniejsze są gotowe obeliski z drewna sosnowego impregnowane ciśnieniowo, często malowanego na atrakcyjne kolory. Są bardzo naturalne, ciepłe w odbiorze, ekologiczne, łatwo dostępne i stosunkowo niedrogie. Wymagają jednak pielęgnacji i konserwacji. Drewno choć jest impregnowane, z czasem szarzeje, dlatego utrwalamy kolor malując je farbami lub impregnatami co kilka lat. Niestety żywotność drewnianych podpór w zależności od warunków atmosferycznych i pielęgnacji wynosi od kilku do kilkunastu lat. 

Roślinne obeliski z ażurowej wikliny i pędów

Można też kupić ażurowe stożki z wiklinyjak i bambusa. Oryginalna może być podpora wykonana samodzielnie z elastycznych gałęzi, np. leszczyny, brzozy, wierzby, derenia lub lipy. Trwałość takich obelisków to maksymalnie 5 lat. Elementy wiklinowe są zwykle niewielkie ze względu na swoją wiotkość. Mogą być większe, jeśli wiklina jest pleciona na sztywniejszej konstrukcji, np. drewnianej lub z tworzywa. 

Roślinne obeliski z trwałego metalu

Konstrukcje metalowe są w zasadzie niezniszczalneSą solidne, efektowne i ciężkie. Wykonane z prętów stalowych malowanych lub powlekanych, o małych przekrojach, dość cienkich – nie nadają się do wykorzystania dla ciężkich pnączy. Elementy stalowe nie muszą być całkiem obrośnięte, ponieważ często mają ozdobne kształty. Są np. obeliski żeliwne w kształcie wijących się pędów oraz tzw. kolumny tworzące spiralę. Wymagają jednak malowania i zabezpieczania przed korozją co kilka lat.

Towarzystwo doskonałe – jakie rośliny najbardziej nadają się na obeliski?

Na roślinne obeliski będą dobre pnącza o niezbyt dużej masie: róże czepne, powojniki w odmianach wielkokwiatowychchmiel zwyczajny, wiciokrzewy, winorośle, jeżyny, aktinidieA także pnącza jednoroczne – tunbergia, nasturcja, wilec, akebia, groszek pachnący itp. Mogą to być też rośliny użytkowe, takie jak fasola, groch, tykwa, dynia – będą niebanalną dekoracją warzywnika. 

 

Roślinne obeliski - ile kosztują?
Kliknij w obrazek, żeby go powiększyć

 

Inni czytali / oglądali także:

Ogrody wiktoriańskie

Preparaty roślinne w ochronie i nawożeniu – Jadwiga Brzozowska (wideo)

Drzewa owocowe – jak przygotować miejsce?

Roślinne filtry powietrza

Roślinne odstraszacze kotów

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się