Czy można używać biohumusu jesienią?

Podziel się

Czy można używać biohumusu jesienią? Czy późne nawożenie nie przedłuży wzrostu bylin i krzewów i narazi na wymarzanie?

Dostępny biohumus (wermikompost, kompost koprolitowy) jest bardzo cennym nawozem naturalnym wytwarzanym przez dżdżownice kalifornijskie – zasobny w składniki pokarmowe i pożyteczną mikroflorę oraz enzymy korzystnie wpływające na rozwój roślin.

Biohumus jest nawozem bezpiecznym i zalecanym do stosowania przez cały okres wegetacji. Nie powoduje przenawożenia i nie naraża roślin na wymarzanie. Jak każdy nawóz organiczny, pomaga poprawić wszelkie parametry decydujące o żyzności gleby. Na tym m.in. polega przewaga nawożenia organicznego nad mineralnym.

Jest nawozem „żywym”, bogatym w mikroorganizmy, które cenne dla roślin składniki pokarmowe mają wbudowane w swoje ciała. Stają się one dostępne dopiero po stopniowym obumieraniu mikroflory i uwalnianiu pierwiastków do gleby. Cykl życiowy mikroflory zależy od temperatury i wilgotności gleby, więc latem rozkładana jest ona szybciej niż jesienią.

Czy można używać biohumusu jesienią? To jest ważne!

Kupując nawóz dokładnie czytajmy etykietę, by nabyć czysty biohumus, a nie mieszankę organiczno-mineralną z dodatkiem biohumusu. Przypomnijmy też, że u schyłku wegetacji rośliny wieloletnie naturalnie hamują wzrost, przygotowują się do spoczynku i nie potrzebują tak intensywnego dokarmiania, jak na początku czy w pełni sezonu.

 

Polecamy inne artykuły na naszym portalu:

Dżdżownice kompostowe

Uprawa ziół w ogrodzie

Jak rozcieńczać nawozy?

Uprawa roślin późną wiosną

Kiedy sadzić rośliny w ogrodzie? Kalendarz sadzenia

 

Sprawdź, co w bieżącym wydaniu miesięcznika „działkowiec”

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się