Apteczka na wakacje – co do niej spakować?
Początek lata, czyli przed nami wakacyjne wyjazdy. Aby nasz urlop był bezpieczny powinniśmy wcześniej pomyśleć o istotnej rzeczy. Co powinna zawierać nasza podróżna apteczka na wakacje?
Sprawdź e-booki z oferty naszego sklepu:
Powinny być to głównie środki, dzięki którym żadne kłopoty zdrowotne takie jak zatrucia pokarmowe, poparzenie słoneczne, choroba lokomocyjna, stłuczenia czy skaleczenia nas nie zaskoczą.
O czym więc musimy pomyśleć szykując apteczkę na wakacje?
Biegunka
Szybko działające leki w takiej sytuacji to Imodium lub jego odpowiedniki, Smecta, węgiel (Carbo Medicinalis). Aby zapobiec odwodnieniu w przebiegu biegunki czy wymiotów pomogą nam płyny nawadniające takie jak Orsalit, Gastrolit, Floridral. Dostępne są w postaci saszetek, których zawartość rozpuszczamy w wodzie. Są też już probiotyki, których nie musimy przechowywać w lodówce i warto je włożyć do apteczki.
Drobne rany i urazy
Nie zawsze udaje nam się ich uniknąć. Środki dezynfekujące ranę takie jak, Octenisept, Leko (saszetki), woda utleniona w tubce – to pierwszy etap naszego działania. Potem preparat gojący typu Flamosil czy Fenistil żel na rany – przy małych ranach nie potrzeba wtedy plastra. Jednak plaster też musi być w naszej apteczce. Na stłuczenia najszybsza pomoc to zimny kompres. Potem stosujemy gotowe preparaty typu Altacet (dostępny w sprayu), Traumon (żel i spray), Reparil.
Poparzenia słoneczne
Aby ich unikać pamiętajmy o preparatach do opalania z odpowiednim filtrem. Gdy jednak jesteśmy poparzeni warto mieć Panthenol, Dermopanten, Dermosan czy Alantan.
Bąble i rany po owadach
Fenistil żel, Entil – szybko łagodzą świąd gdy powstaje bąbel – dobrze mieć je zawsze przy sobie, bo zastosowane bezpośrednio po ukąszeniu działają najlepiej.
Apteczka na wakacje – leki przeciwalergiczne
Nie każdy jest alergikiem, ale uczulenie może zdarzyć się każdemu – bez recepty możemy kupić małe opakowania takich leków (np. Claritina).
Leki przeciwbólowe
Nic gorszego niż ból głowy, zęba czy ucha na wakacjach. Leki typu Paracetamol czy Ibufen obok działania p/bólowego działają też przeciwzapalnie i obniżają temperaturę co też może być czasem potrzebne.
Choroba lokomocyjna
Nie zapomnijmy o lekach na tę przykrą dolegliwość, szczególnie jeśli będziemy często przemieszczać się samochodem. Aviomarin, Lokomotiv czy LokoMoto pomogą nam przetrwać trudne chwile w podróży.
Apteczka na wakacje – PAMIĘTAJ!
Najważniejsze, by nasza apteczka na wakacje, obok leków przygotowanych na różne awaryjne sytuacje, zawierała leki, które przyjmujemy na stałe – jeśli takie są.
Inni czytali również:
Letnie uczulenia – jak je powstrzymać?
Uczulenie na słońce (fotouczulenie) – jak sobie z nimi radzić?
Co zrobić z ziół? Zioła w kuchni, domowej apteczce i kosmetykach
Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek“
Fot.: Shutterstock.com