Bób z własnej uprawy
Na działce czy w ogrodzie warto tej wiosny znaleźć trochę miejsca dla bobu z własnej uprawy. Udział tej rośliny jest także ważny w zmianowaniu.
Bób należy do roślin wymagających wczesnego siewu, w zależności od rejonów klimatycznych od końca marca do drugiej dekady kwietnia. Rośliny wschodzą w temperaturze od 3°C do 17°C, a siewki wytrzymują jej spadek do –4°C. Bób najlepiej rośnie i rozwija się przy temperaturze 18–22°C.
Uprawa bobu – stanowisko
Najodpowiedniejsze są gleby cięższe — mady, czarne ziemie, a nawet gleby torfowe. Dobrze rośnie również na dobrych lżejszych, ale tylko w rejonach o dużej ilości opadów lub przy regularnym nawadnianiu. Odczyn gleby powinien być 6,5–7. Na glebach lżejszych, piaszczystych, uprawia się bób po nawiezieniu kompostem lub obornikiem (3 kg/m2) w I roku, a na żyznych – w latach późniejszych. Nie zaleca się uprawy po innych warzywach strączkowych. Glebę dobrze przygotowujemy, aby nasiona były umieszczone na jednakowej głębokości i dobre ich przykrycie, co gwarantuje równomierne wschody.
Gatunek ten potrzebuje dużo wody, szczególnie po siewie, a także w okresie zawiązywania strąków oraz ich dorastania.
Z siewu
Korzystny jest gniazdowy (po 2-3 szt.) wysiew nasion co 10–15 cm w rzędy co 50–60 cm. Ponieważ rośliny są kruche, łatwo się łamią, można pozostawić co 2 rzędy przejście szerokości do 90 cm. Głębokość siewu nie mniejsza niż 5 cm — przy płytkim nasiona mogą być wyjadane przez ptaki lub wymywane po ulewnych opadach.
Sadzenie bobu z rozsady
Aby uzyskać wcześniej własne świeże i smaczne ziarno, bób warto uprawiać z rozsady. Sposób ten przyspiesza termin zbioru o 2 tygodnie. Już od drugiej połowy lutego nasiona (po 2) wysiewa się do doniczek o średnicy (7–10 cm) z substratem torfowym, trzyma się je w ciepłym i dobrze doświetlonym pomieszczeniu. Produkcja rozsady trwa 20–25 dni. Na 7 dni przed sadzeniem trzeba ją zahartować. Rośliny sadzi się do odkrytego gruntu około 10 kwietnia. Zbiór można dodatkowo przyśpieszyć, okrywając rośliny włókniną (sadzenie na początku kwietnia) bądź uprawia w zimnym tunelu (sadzenie w połowie marca).
Bób z własnej uprawy – pielęgnacja
Okrywanie
Uprawy z siewu i z rozsady można osłonić agrowłókniną (o masie 17 g/m2), co przyspiesza zbiory o kilka dni i zwiększa plon nasion. Włóknina chroni przed przymrozkami (do –7°C). Kładzie się ją bezpośrednio po siewie lub sadzeniu, a usuwa w czasie ocieplenia — z upraw z siewu po 5–6 tygodniach (pod koniec pierwszej dekady maja), a z rozsady po 4 tygodniach.
Ogławianie
Bób ogławia się nad 4.–6. strąkiem, co nieco przyspiesza plonowanie i ogranicza występowanie mszycy trzmielinowo-burakowej.
Choroby bobu – ochrona
Ważne jest odchwaszczanie, szczególnie w początkowej fazie uprawy oraz ochrona przed szkodnikami (mszyce, oprzędziki, strąkowiec) i chorobami (szara pleśń, askochytoza). Im wcześniejsza uprawa, tym mniejsze ryzyko zaatakowania przez szkodniki i choroby.
Kiedy zbierać bób?
Bób zbiera się w fazie dojrzałości mlecznej ziarna z przeznaczeniem na bezpośrednie spożycie. Strąki są wówczas już wyrośnięte, ale nadal zielone, a nasiona są zielonej barwy z widocznym znaczkiem i w pełni wykształcone.
Bób z własnej uprawy – polecane odmiany
Do uprawy przyspieszonej należy dobierać te o możliwie krótkim okresie wegetacji i o dużych nasionach, na przykład:
- ‘Topbob’– daje największe strąki, długie i szerokie. Masa 1000 świeżych nasion – około 3500 g
- ‘Bartom’ – masa 1000 świeżych nasion 2500–3000 g
- ‘Windsor Biały’ – plenna, duże strąki, masa 1000 świeżych nasion (białokremowe) – około 3000 g
- ‘Bachus’ – bardzo plenna, do konserwowania i bezpośredniego spożycia
- ‘Jankiel Biały’ – wielkonasienna, plenna odmiana do użytku bieżącego i do mrożenia
Godne polecenia są również odmiany późniejsze, takie jak: ‘Karmazyn’ (czerwone nasiona) oraz ‘Samson’ i ‘Lider’, o nasionach mocno zielonych nawet po ugotowaniu.
Inni czytali także:
Bób – bogate źródło białka roślinnego i błonnika
Sałata – na grządkach w każdym ogrodzie
Dlaczego warto jeść zielone warzywa?
Pomidory jesienią – przedłużona uprawa
Jak ciąć drzewa i krzewy ozdobne
Sprawdź, co w bieżącym wydaniu miesięcznika „działkowiec”
Źródło: miesięcznik „działkowiec”
Fot. Shutterstock.com / paulista, Shaiith