Białe plamy na róży – jak zapobiegać tej chorobie?
Co zrobić, gdy na liściach róży pojawią się dziwne białe plamy? Czy są groźne dla krzewów? Co może być ich powodem?
Takie objawy powoduje mączniak prawdziwy. U zainfekowanej rośliny występują charakterystyczne białe lub białoszare plamy o mączystej strukturze i dość nieregularnym kształcie, które pojawiają się na wierzchniej i spodniej stronie liści.
Stopniowo białe plamy na różach powiększają się, obejmując całą blaszkę wraz z ogonkiem. Porażone liście są często zniekształcone, ostatecznie zasychają i opadają. Na pędach lub w pobliżu kolców mogą występować podobne plamy, na starszych częściach pojawia się grubszy, pilśniowy nalot. Takie osłabione pędy są bardziej narażone na przemarznięcie zimą. Choroba często atakuje wierzchołki pędów wraz z pąkami kwiatowymi zajmując je w całości, przez co wyglądają jak zanurzone w mące. Silnie porażone pąki kwiatowe nie rozwijają się. Na płatkach białych kwiatów mogą pojawiać okrągłe plamki o wyraźnych brzegach, a kolor kwiatów przybiera odcienie różu. Choroba osłabia wzrost i kwitnienie.
Grzybnia zimuje w pąkach i opadłych liściach. Choroba może rozwijać się już od wiosny, ale przeważnie pojawia się latem, przy ciepłej i wilgotnej pogodzie. Częściej rozwija się u krzewów posadzonych w miejscach nieprzewiewnych i słabo nasłonecznionych lub wilgotnych. Chorobie sprzyja nadmierne nawożenie, zwłaszcza azotem.
Jak ograniczyć mączniaka?
- Nie moczyć liści podczas podlewania, jeśli to już nastąpi – powinny wyschnąć do zachodu słońca
- Silnie porażone pędy wycinać przez cały sezon
- Wygrabiać liście spod krzewów
- Profilaktycznie stosować wyciągi ze skrzypu, preparat Bioczos BR
- Interwencyjnie opryskiwać krzewy kilkakrotnie, co 7–14 dni, stosując np. Signum 33 WG, Domark 100 EC, Multirose Roża 2 w 1, można też użyć Agricolle Aerozol
Warto wiedzieć
Duże znaczenie ma tolerancja odmiany na mączniaka. Wrażliwe są liczne róże wielkokwiatowe i wielokwiatowe (Polyantha) oraz pnące z grupy rambler (o długich pędach i drobnych kwiatach) np. ‘Excelsa’. Wiele róż wykazuje wysoką tolerancję, np. liczne odmian róży pomarszczonej i z grupy okrywowych.
Inni także czytali:
„Jak sadzić róże – odmiany, metody i wskazówki do uprawy”
„Róże pnące – zastosowanie i pielęgnacja”
„Podtopienia, zalania – jak unikać zagrożeń? Jak postępować w zalanym ogrodzie?”
„Wpływ faz Księżyca na rośliny”
Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”
Fot. Shutterstock.com/Lertwit Sasipreyajun, aRTI01