15 najlepszych pnączy ozdobnych do ogrodu
Pnącza ozdobne to niezwykle cenna grupa roślin, dzięki którym niemal w każdym miejscu można stworzyć dużą masę zieleni, okryć każdą ścianę, ogrodzenie lub inne podpory.
Są znakomitym rozwiązaniem na mniejsze przestrzenie, gdzie ze względu na swobodę rozrastania się w pionie, nie zajmują dużo miejsca.
Przed ich wyborem do ogrodu, zastanówmy się, jaki mamy cel. Jednym z nich może być z pewnością obfitość kwiatów, bo po prostu cieszy nas ich piękno. Z drugiej strony ważne mogą okazać się liście oraz silny wzrost, dzięki czemu w krótkim czasie uzyskamy efektowne zielone osłony. Dla innych mogą mieć też znaczenie jadalne owoce. Poniżej przedstawionych zostało 15 topowych pnączy ozdobnych.
-
Winobluszcz pięciolistkowy odm. murowa (Parthenocissus quinquefolia var. murorum)
Bardzo odporne i silnie rosnące pnącze, na wszelkie podpory i drzewa, a nawet na skarpy. Czepia się murów przylgami lub wspina za pomocą rozwidlonych, wijących wąsów. Jego główną ozdobą są efektowne liście, które jesienią pięknie się przebarwiają.
-
Pnącza ozdobne – powojniki (Clematis)
To wielka grupa różnorodnych pnączy, zarówno odmian botanicznych o mniejszych kwiatach, jak i odmian hodowlanych, wielkokwiatowych o różnorodnych barwach i dużych kwiatach. Powojniki są idealne do zestawień z różami i sadzenia w małych ogrodach, przy niedużych drzewach a nawet w pojemnikach na balkonach i tarasach. Istnieje mnóstwo odmian tych roślin, z czego wiele powstało w Polsce, m.in. ’Jan Paweł II’ (kwiaty alabastrowobiałe z jasnoróżową pręgą), ’Maria Skłodowska-Curie’ (kwiaty pełne, białe, z zielonymi przebarwieniami), ’Stefan Franczak’ (kwiaty intensywnie niebieskie z jaśniejszym pasem). W ogrodach chętnie sadzone są także takie odmiany, jak: ’Dr Ruppel’ (kwiaty dwubarwne, różowe z czerwonym pasem, wcześnie kwitnie), ’Etoile Violette’ (kwiaty fioletowe, długo kwitnie), ’Jackmanii’ (odmiana najstarsza i obficie kwitnąca na filetowo), ’Niobe’ (kwiaty ciemnoczerwone, aksamitne, obficie kwitnąca), ’Polish Spirit’ (kwiaty niebieskopurpurowe, zdrowa, wyjątkowo obficie i długo kwitnie), ’The President’ (kwiaty fioletowogranatowe, obficie kwitnie).
-
Bluszcz pospolity (Hedera helix)
Zimozielone pnącze, które lubi rozproszone światło, dzięki czemu może rosnąć w cieniu, wspinać się po drzewach i zakrywać mury i ściany. Wspina się za pomocą korzeni czepnych.
-
Pnącza ozdobne – wiciokrzewy (Lonicera)
To pnącza bardzo atrakcyjne, ładnie kwitnące (VI–IX), często o intensywnym zapachu kwiatów. Wśród gatunków i odmian szczególnie godny polecenia jest wiciokrzew pomorski (L. periclymenum) ’Serotina’ – wytwarzający urzekająco pachnące, fioletowoczerwone kwiaty. Atrakcyjny jest też wiciokrzew Tellmana (L. ×tellmanniana) o żółtych kwiatach, a także wiciokrzew Browna (L. ×brownii) ’Dropmore Scarlet’ o kwiatach czerwonych. Pnącza te wymagają żyznej, wilgotnej gleby i słonecznego stanowiska. Polecane są do okrywania ogrodzeń, pergoli i trejaży, można je też uprawiać w większych pojemnikach.
-
Glicynia kwiecista (Wisteria floribunda)
Jedno z najpiękniejszych pnączy o długich, groniastych kwiatostanach w różnych kolorach, m.in. białym (np. ’Shiro-noda’), niebieskim (np. ’Ludwik Lawin’) i jasnofioletowym (np. ’Multijuga’), pojawiających się na pędach w maju. Wymaga gleb świeżych, umiarkowanie żyznych, miejsc osłoniętych i mocnych podpór.
-
Pnącza ozdobne – milin amerykański (Campsis radicans)
To silnie rosnące pnącze o egzotycznych, trąbkowych kwiatach (VII–IX) w ciepłych barwach, np. żółtej (’Flava’, ’Judy’), ciemnopomarańczowej (’Ursynów’), czerwonej (’Flamenco’, Summer Jazz Fire). Pnącze to dobrze rośnie na osłoniętych stanowiskach, na południowych ścianach oraz przy mocnych podporach.
-
Aktinidia pstrolistna (Actinidia kolomikta)
W zależności od odmian, jest to dwupienne lub samopylne pnącze, dorastające do 3–4 m. Najładniej wybarwiają się liście roślin męskich (są zielono-biało-różowe). Owoce są bardzo smaczne, lekko wydłużone o dł. 2 cm, zielonkawe, zawierają dużo witaminy C i nadają się na przetwory domowe.
-
Pnącza ozdobne – hortensja pnąca (Hydrangea anomala subsp. petiolaris)
To wspaniała roślina do miejsc zacienionych. Osiąga 10–20 m (do 1 m rocznie). Lubi rozproszone światło, dzięki czemu idealnie wygląda np. na pniach drzew. Jej białe kwiatostany ładnie rozjaśniają cieniste zakątki.
-
Akebia pięciolistkowa (Akebia quinata)
To oryginalne pnącze (5–10 m wysokości), które ma efektowne, pięciopalczaste, półzimozielone liście, a młode pędy fioletowoczerwone, potem brązowe. W maju pojawiają się oryginalne, brązowopurpurowe, lekko pachnące cynamonem kwiaty. Podłużne owoce są koloru purpurowo-filetowo-zielonego, mają słodki miąższ i wyglądem przypominają kiełbasę.
-
Pnącza ozdobne – cytryniec chiński (Schisandra chinensis)
Jest pnączem o elastycznych, cienkich pędach, które owijają się wokół podpór i tym sposobem pnie się w górę. Po przekwitnięciu białych lub kremowych kwiatów wytwarza szkarłatnoczerwone owoce, zebrane w wiszące kiście. Owoce cytryńca są jadalne i wyjątkowo wartościowe, bogate m.in. w witaminy C i E oraz substancję wzmacniającą o nazwie schizandryna.
Inni czytali również:
Powojniki (clematisy) wielokwiatowe – odmiany i uprawa
Choroby drzew owocowych w okresie kwitnienia
Warzywa pnące – to nie tylko fasola!
Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”
Fot. Shutterstock.com