10 rad na udane zbiory warzyw
Ogród daje nam szczególnie dużo radości, kiedy nadchodzi czas zbiorów. Kiedy zbierać warzywa i jak to robić dobrze, aby czasem uniknąć rozczarowań?
Oto najważniejsze rady na czas zbiorów warzyw:
Zapraszamy do naszego sklepu, w którym znajdą Państwo duży wybór nasion wielu gatunków warzyw.
1. Kiedy zbierać warzywa – rano czy wieczorem?
Pora dnia, która jest najodpowiedniejsza do zbioru warzyw, w przypadku wielu gatunków ma też znaczenie. Główki sałaty lepiej jest wyciąć przed wieczorem. Badania wykazały, że sałata zebrana w godzinach przedwieczornych zawiera znacznie mniej azotanów, niż zbierana rano. Portulaka ścięta rano jest bardziej pikantna w smaku niż wieczorem (ma łagodniejszy posmak). Ogórki zaleca się zebrać rano i dobrze byłoby je w tym samym dniu zakisić, jeśli takie jest ich przeznaczenie.
2. Zbiory warzyw – Suche czy mokre?
Liście szpinaku, buraka liściowego i główki sałaty można zebrać i mokre (np. po deszczu), ale tylko pod warunkiem, że będą natychmiast przyrządzone, zaraz i tak będziemy je płukać. Ale jeśli potrawa ma być przygotowywana za kilka godzin, warzywa liściowe powinny być obeschnięte z rosy. Zebrane mokre mogą się zaparzyć. Zioła do suszenia ścinamy w godzinach rannych, po obeschnięciu rosy.
3. Zbiory warzyw – twarde czy miękkie?
Ziarno w strąkach grochu cukrowego i zielonego w momencie zbioru powinno być jeszcze miękkie, ale już wyrośnięte. Strąki fasoli szparagowej, a także fasolnika najlepiej zrywać, kiedy ziarno jest w nich miękkie i niezupełnie wyrośnięte. Bób na zielono powinien być wtedy zebrany, gdy wyściółka w strąku będzie miękka, natomiast ziarno już prawie twarde.
4. Kiedy zbierać warzywa – wyrośnięte czy nie?
Na zbiór rzodkiewki, rzepy, rzodkwi, kalarepy czy też na główki sałaty możemy czekać, aż wyrosną do właściwych sobie rozmiarów – ale z powodzeniem gatunki te można zbierać jeszcze niewyrośnięte, w młodej fazie wzrostu. Rzepowate, np. kalarepkę można jeść wraz z liśćmi. Z grządki z sałatą można wycinać co drugą (niewyrośnięte główki), aby pozostałe lepiej się rozrastały, lub zrobić miejsce dla kolejnych sadzonych gatunków. Marchew wczesną powinniśmy też wyrywać wtedy, gdy jest już w miarę wyrośnięta i dobrze wybarwiona na pomarańczowo (słabo wybarwiona jest niesmaczna, ma niski poziom cukrów, zawiera za mało karotenu, a jeszcze za dużo azotanów).
5. Czerwone czy zapalone?
W przypadku pomidorów kolor jest jednoznacznym wskaźnikiem, czy warzywo dojrzało. Najczęściej jednak pierwsze owoce są zbierane zbyt wcześnie, ponieważ właściciele ogrodu są niecierpliwi i zrywają je zapalone. Najsmaczniejsze są owoce czerwone, dobrze dojrzałe, zwłaszcza wtedy, gdy chcemy je przeznaczyć na przetwory. Podobnie jest z papryką.
6. Zbiory warzyw – góra czy dół?
Latem z warzyw, u których użytkujemy część podziemną i nadziemną (np. pietruszka, pory), bardzo często obrywamy tylko górną część. Potrzebna nam jest natka pietruszki, aromatyczne liście selera bądź zielona część pora jako składnik włoszczyzny – nic prostszego jak pozyskać je na bieżąco wprost z grządki. Obrywa się je ostrożnie, z kilku roślin po trochu, aby zbytnio im nie zaszkodzić, gdyż nadal rosną i tworzą jadalną część podziemną.
7. Kiedy zbierać warzywa – młode czy starsze?
Wiele odmian warzyw, np. ogórki, cukinie, smakują najlepiej, gdy są młode. Stare, dojrzałe ogórki – z wykształconymi twardymi nasionami już się nie nadają do jedzenia. U ogórków, cukinii i patisonów nie należy zostawiać na roślinach niezebranych owoców nawet wówczas, jeśli w danym momencie ich nie spożytkujemy – ich dalszy wzrost będzie hamował wytwarzanie nowych zawiązków (w rezultacie spadek plonu). Dynie olbrzymie i zwyczajne, melony i kawony zbiera się po ich całkowitym dojrzeniu.
8. Duże czy małe?
Owoce, np. cukinie, patisony, przeznaczone do faszerowania lub grillowania – lepsze są duże, natomiast do marynowania i kiszenia w całości – całkiem małe.
9. Zbiory warzyw – całe rośliny czy tylko część?
Warzywa liściowe na ogół często się na początku tylko „podskubuje” – rokietta siewna, sałaty (zwłaszcza te na „baby leaves”), burak liściowy, liście buraka ćwikłowego na botwinę, szczaw, rzeżucha, portulaka, szczypiorek, koper. Ale w wielu przypadkach zbiera się i wykorzystuje już całe warzywa: będą to na przykład: cebula z zielonym szczypiorem lub już dojrzała, główki czosnku, marchew wczesna (z wczesnego siewu), kapusta głowiasta, rzodkiewka, główki sałat. Po zebraniu wszystkich strąków warzyw bobowatych – całe rośliny wyrywamy.
10. Kwiaty czy owoce?
U cukinii oraz dyń obficie kwitnących można zebrać kwiaty (przeważnie męskie) i przeznaczyć je do dekorowania (i spożywania) oryginalnych potraw. U innych dyniowatych oraz warzyw psiankowatych, strączkowych zbieramy owoce.
Inni czytali / oglądali również:
Kędzierzawość liści brzoskwini, czyli deformacja liści brzoskwini
Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”
FOT.SHUTTERSTOCK.COM/ABOIKIS; J.HERA; N.CORFE; D.POGOSTIN