Zniekształcone truskawki – jak przeciwdziałać?

Podziel się

Zdarza się, że znajdujemy na krzakach zniekształcone truskawki. Są drobne, spłaszczone, ze zwartymi zielonymi nasionami na wierzchołku lub z boku. Takie owoce są twarde i kwaśne. Dlaczego?

Polecamy e-booki dostępne w naszym sklepie:

 

Deformacje owoców powodują pluskwiaki – zmieniki. Występują one powszechnie na wielu gatunkach roślin uprawnych i dziko rosnących. Uszkadzają m.in. fasolę, groch, paprykę, ogórki, rośliny ozdobne, poziomkę, malinę, jeżynę, porzeczkę, agrest, borówkę, aronię, lucernę, koniczynę. Pojawiają się na roślinach już wczesną wiosną. Na truskawkach kwitnących w V rozwija się pierwsze pokolenie zmienika lucernowca, jest ono mniej liczne niż drugie, pojawiające się w VII. Wówczas jest już znacznie mniej kwitnących roślin, dlatego zmieniki żerują głównie na owocach truskawek.

Owad dorosły ma długość 5–6 mm, ciało wydłużone, żółtawe, zielonkawo-szare do brązowego. Pluskwiaki te zimują w resztkach roślinnych, w ściółce, skąd przelatują na rośliny uprawne od końca marca do maja. Larwy żerują na pąkach kwiatowych, kwiatach i zawiązkach owoców, podobnie jak dorosłe pluskwiaki, wysysają soki roślinne. Bardziej szkodliwe są larwy niż owady dorosłe.

Zniekształcone truskawki – uszkodzenia

Larwy i dorosłe zmieniki żerując nakłuwają najmłodsze liście truskawek, co przy licznym pojawieniu się szkodnika może ograniczyć wzrost roślin. W miejscach żerowania tkanka zasycha i wykrusza się. Groźniejsze jest żerowanie na pąkach kwiatowych, kwiatach i zawiązkach owoców, z których wysysają soki roślinne. Nakłuwają także młode, miękkie zielone orzeszki („nasiona”).

Silnie uszkodzone pąki i kwiaty zamierają. Ze słabiej uszkodzonych wyrastają zniekształcone truskawki – drobne, spłaszczone owoce, ze zwartymi zielonymi orzeszkami na wierzchołku lub z boku. Owoce te są twarde, kwaśne, z ciemnozielonym wierzchołkiem, nie mają wartości konsumpcyjnej. Najsilniej uszkadzają odmiany deserowe i powtarzające owocowanie (np. odmiany najchętniej zasiedlane to Albion, Elkat, Honey, Kent, Marmolada, Polka, Selva, Tenira, Tarda Vicoda, Vega). Na truskawkach dojrzewających w czerwcu, może być zdeformowanych kilka-kilkanaście procent owoców. Natomiast na tych dojrzewających pod koniec lipca, w sierpniu i wrześniu – do 90% owoców.

Co robić?

  • Kwiaty truskawek są najbardziej narażone na atak zmieników od momentu rozwijania się do około 10 dni po opadnięciu płatków. W tym czasie powinno się kontrolować obecność larw na kwiatach – strząsać z kwiatostanów na podstawioną pod nie białą kartkę lub jasną płytkę średnicy około 10 cm. Strząśnięte pluskwiaki należy niszczyć. Młodsze stadia larwalne zmienika są zielone, podobne do mszyc, mają dłuższe nogi i szybciej poruszają się
  • Warto niszczyć chwasty, skąd szkodniki mogą nalatywać na truskawki
  • Opryskiwać truskawki w okresie żerowania pluskwiaków, głównie przed i w czasie kwitnienia, wyciągiem z czosnku i wywarem z krwawnika bez rozcieńczenia, wyciągiem z trawy (1:3). Zabieg powtarzać kilkakrotnie, co 5 dni, najlepiej w godzinach rannych, gdy zmieniki są mało ruchliwe
  • Wysadzać aksamitkę pomiędzy truskawkami. Jej zapach odstrasza zmieniki i jednocześnie niszczy szkodliwe nicienie glebowe

 

 

Inni czytali również:

Truskawki mrożone i na przetwory

Sadzenie truskawek w sierpniu i we wrześniu

Robaki na korzeniach truskawek

Oparzenia słoneczne owoców

Jak zwabić motyle do ogrodu?

Mszyca na lubczyku i koprze

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się