Witamina B12 i jej rola w naszym organizmie
Witamina B12 inaczej kobalamina lub „czerwona witamina” to jedna z grupy 8 witamin B.
W organizmie bierze udział w produkcji czerwonych krwinek. Jest niezbędna do prawidłowej pracy układu nerwowego. Jakie ma właściwości ma witamina B12 i gdzie możemy znaleźć jej najwięcej?
Witamina ta wchłaniana jest w jelicie cienkim pod wpływem czynnika Castle`a (glinkoproteiny wytwarzanej przez komórki okładzinowe żołądka). Zapotrzebowanie dzienne u dorosłych to 2,4 µg, dla kobiet w ciąży 2,6 , a dla matek karmiących 2,8 µg.
Najwięcej witaminy B12 znajduje się w mięsie – głównie w wątrobie zwierzęcej, nerkach i sercu, ale obecna jest także w chudym mięsie, rybach, skorupiakach, mleku, serach, jajach.
Witamina B12 – rola
Ma duże znaczenie w zapobieganiu chorobom neurologicznym, takim jak stwardnienie rozsiane czy choroba Alzheimera. Jej prawidłowy poziom zapewnia nam dobry nastrój, równowagę psychiczną, wspomaga procesy rozumowania, pomaga w uczeniu się i skupianiu uwagi. Bardzo ważna jest też rola jaką spełnia ona w metabolizmie groźnej dla nas homocysteiny w metioninę. Homocysteina to jedna z substancji powodujących zakrzepy i zawały. Nadmiar jej może być dla nas bardzo groźny.
DOBRA DLA:
- wegan i wegetarian;
- osób przyjmujących preparaty zawierające potas;
- pacjentów z chorobami wyniszczającymi;
- osób starszych – powyżej 50 roku życia;
- dla tych, którzy mają wrodzony niedobór czynnika Castle`a;
- osób z chorobami żołądka i jelit przebiegających z zaburzeniami wchłaniania (celiakia, choroba Leśniowskiego-Crohna);
- chorych po wycięciu żołądka lub jelita krętego;
- osób nadużywających alkohol.
Jeśli należymy do grupy ryzyka niedoboru tej witaminy to pamiętajmy o uzupełnianiu jej. W aptece dostępne są preparaty doustne w postaci tabletek z różnymi poziomami witaminy B12. W niektórych przypadkach stosuje się preparaty domięśniowe kobalaminy. O tym decyduje jednak lekarz.
Witamina B12 – niedobór
Najczęstszym objawem niedoboru witaminy B12 jest anemia megaloblastyczna, która objawia się osłabieniem, bladością skóry i błon śluzowych, męczliwością, zawrotami głowy, kołataniem serca. Inne objawy to zmiany zapalne języka i błon śluzowych, zapalenia nerwów, zaburzenia równowagi, drażliwość, zmęczenie, apatia, depresja, stany psychotyczne, otępienie. W niektórych przypadkach objawy te mogą przypominać choroby psychiczne. Chorzy mogą być rozdrażnieni, poirytowani, lękliwi, zmęczeni, drętwieją im ręce i nogi – aż do trudności z chodzeniem, pojawić się mogą zaburzenia mowy.
Czy można przedawkować witaminę B12? Raczej nie, ponieważ jako witamina jest rozpuszczalna w wodzie i nie jest gromadzona w organizmie, tylko wydalana z moczem i potem. W przypadku spożycia ilości znacznie przekraczających nasze zapotrzebowanie, następuje jej zwiększona absorpcja i wydalanie z organizmu.
WARTO WIEDZIEĆ
Jak sprawdzić czy za niepokojące nas objawy odpowiada niedobór kobalaminy? Najprościej oznaczyć jej poziom w surowicy. Ale zawsze w przypadku wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.
Inni czytali również:
Rokitnik – co warto o nim wiedzieć?
Słonecznik – o czym warto pamiętać przy jego uprawie?
Rzodkiewka i rzodkiew – właściwości i odmiany
Sprawdź, co w bieżącym numerze miesięcznika „działkowiec”
Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”
Fot.: Shuttertsock.com