Wiosenne nawozy zielone – uprawa i polecane gatunki

Podziel się

Jeżeli w okresie letnio-jesiennym nie posialiśmy nawozów zielonych lub przejęliśmy w ostatnim czasie działkę zaniedbaną, nie jest jeszcze za późno, by wysiać rośliny z przeznaczeniem na przekopanie.

Wiosna jest także dobrym terminem na uprawę tych roślin. Będą przedplonem np. dla warzyw późniejszego sadzenia. Rośliny na przekopanie warto wysiać jak najwcześniej. Gatunki polecane jako nawozy zielone mają niewielkie wymagania termiczne, odznaczają się szybkim wzrostemw szybkim czasie utworzą bujną masę zieloną, którą już w maju będzie można przekopać.

Nawozy zielone – dlaczego warto? 

Głównym celem nawozów zielonych jest zwiększenie zawartości próchnicy i poprawa urodzajności gleby. Biomasa po przekopaniu ulega dwóm procesom: mineralizacji uwalniając stopniowo makro- i mikroelementy oraz humifikacji, w wyniku której powstaje próchnica. Rośliny poprzez głęboki system korzeniowy, pobierają wypłukane do głębszych warstw gleby składniki pokarmowewbudowując je we własne tkanki. Zatem po przekopaniu do warstwy ornej wracają składniki, które byłyby bezpowrotnie stracone, gdyby nie korzystne działanie przedplonówRozwinięty system korzeniowy rozluźnia glebę, stabilizuje jej strukturę, poprawiając właściwości cieplne i wodno-powietrzne. Szczególnie cenne są rośliny bobowate, wzbogacające dodatkowo glebę w azot. Plonotwórczy charakter nawozów zielonych utrzymuje się do trzech lat po ich przekopaniu.

Zapraszamy do naszego sklepu do działu Nawożenie – znajdą tam Państwo duży wybór produktów w atrakcyjnych cenach.

Zasady uprawy  

  • Siew roślin – wcześnie wiosną, gdy tylko pozwalają na to warunki.  
  • Można zastosować niewielkie ilości nawozów mineralnych wieloskładnikowych. Nie jest to konieczne, ale wskazane, by rośliny intensywniej rosły i wytworzyły bujniejszą biomasę.  
  • Po spulchnieniu ziemi i wyrównaniu powierzchni należy wysiać nasiona wybranego gatunku lub mieszanki roślin przedplonowych oraz zagrabić, aby przykryć nasiona cienką warstwą ziemi. Teraz wystarczy już tylko czekać, aż rośliny wytworzą obfitą masę nadziemną.

Gatunki polecane na nawozy zielone

Rośliny na przekopanie muszą spełniać kilka warunków: 

  • w krótkim czasie dawać wysoki plon masy zielonej,
  • być odporne na suszę i niską temperaturę, 
  • wytwarzać głęboko sięgający system korzeniowy,  
  • polecane są też rośliny fitosanitarne, których wydzieliny korzeniowe wpływają na ograniczenie występowania organizmów szkodliwych i pobudzają rozwój pożytecznej mikroflory.
warunki glebowe do wysiewu roślin
Kliknij obrazek, żeby go powiększyć

 

Inni czytali również:

Co ciąć na wiosnę w ogrodzie?

Sałata – na grządkach w każdym ogrodzie

Wczesny wysiew warzyw korzeniowych – marchew i pietruszka

Rzodkiew i rzodkiewka – właściwości i odmiany

Kompost pod warzywa

Czy warto rozmnażać rośliny przez odkłady?

Alergia – wszystko, co warto o niej wiedzieć

 

 

 

Źródło: miesięcznik “działkowiec”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się