Uprawa roślin w skrzyniach – jakie podłoże przygotować?
Coraz bardziej popularna jest uprawa roślin w skrzyniach. O ile sama budowa skrzyń lub ich zakup nie będzie sprawiało większych trudności, to dla niektórych problemem może być dobór dobrego podłoża.
Nie pod wszystkie gatunki roślin ziemia do uprawy w skrzyniach będzie taka sama.
Po rośliny do uprawy w skrzyniach zapraszamy do naszego sklepu – najlepszy wybór i wysoka jakość roślin.
Jak przygotować podłoże do uprawy roślin w skrzyniach?
- dla roślin kwasolubnych – niski odczyn pH – z trocin drzew iglastych, torfu wysokiego nieodkwaszonego, ziemi ogrodowej w stosunku 1:1:1;
- dla większości gatunków warzyw – mieszanka w równych częściach: ziemia kompostowa, substrat torfowy o odczynie zbliżonym do obojętnego, ziemia uniwersalna, może też być ziemia liściowa;
- dla roślin ozdobnych – zakupić gotową uniwersalną mieszankę do uprawy kwiatów lub przygotować podłoże, podobne jak dla warzyw.
Na dno skrzyni nasypujemy kilkucentymetrową warstwę drenażu (drobny żwir, pocięte gałęzie drzew, zrębki z grubszych gałęzi), w celu poprawy warunków powietrznych i odpływu nadmiaru wody. Podłoże można wzbogacić startowymi nawozami wieloskładnikowymi.
Wymiana podłoża w skrzyniach
Przy uprawach roślin w skrzyniach często zastanawiamy się, czy wymieniać podłoże, jest to dość kosztowne i pracochłonne. Po I roku uprawy, jeśli nie było żadnych kłopotów z roślinami, nie ma potrzeby wymiany podłoża.
Przez pierwsze 2–3 lata można tylko uzupełniać podłoże o kilkucentymetrową wierzchnią warstwę. Po tym czasie należy wymienić na nowe, a stare można przekompostować i dodawać w kolejnych latach uprawy.
Jeśli chcemy wymienić podłoże w jednej tylko skrzyni uprawowej (2 m x 1 m) na głębokość 20 cm, to będzie potrzeba ok. 400 l podłoża (5–6 worków uniwersalnej ziemi po 80 l lub 20–25 worków pojemności 20 l – koszt kilkadziesiąt zł). Przy kilku skrzyniach wzrasta i pracochłonność i koszty.
Uprawa roślin w skrzyniach – dobre rady
- Po każdym cyklu uprawy dokładnie przemieszać podłoże w skrzyni (na głębokość 20–30 cm), można dodać środki zawierające pożyteczne bakterie czy grzyby dla polepszenia kondycji gleby.
- Przed siewem nowych roślin skrzynie można uzupełnić o 5–10-centymetrową warstwę nowego podłoża.
- Warto stosować uprawy mieszane (warzywa, zioła, kwiaty).
- Co 2–3 lata, przy wymianie podłoża w skrzyniach, stare podłoże można wymieszać z resztkami roślinnymi, spryzmować i przekompostować.
Inni czytali / oglądali również:
Jak założyć warzywnik, żeby uprawa była przyjemnością
Drzewa owocowe – jak przygotować miejsce?
Uprawa pod osłonami – problemy z glebą
Budki lęgowe dla ptaków – wymiary, wskazówki do montażu
Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”
Fot. Shutterstock.com