Uprawa owoców na balkonie
Coraz modniejsza staje się uprawa owoców na balkonach i tarasach. Wystarczy dobrze dobrana odmiana, odpowiedni pojemnik i szczypta wiedzy, co i jak zrobić…
Niektóre z wymienionych roślin oferujemy w naszym sklepie. Kliknięcie w zieloną nazwę spowoduje przeniesienie na odpowiednią podstronę.
Z roślin sadowniczych najczęściej sadzi się truskawki. Najcenniejsze w takiej uprawie są odmiany powtarzające (Selva, Florin, San Andreas), dające owoce w czerwcu i sierpniu. Z powodzeniem można także posadzić poziomki, a także szczepione porzeczki (Rovada, Bona) i agrest. W słonecznym i zacisznym miejscu, możemy cieszyć się pięknymi i zdrowymi owocami borówki amerykańskiej (np. Bluegold typu Compact). Na balkonie i tarasie można uprawiać również maliny.
W punktach szkółkarskich można kupić nawet miniaturowe drzewka owocowe. Najczęściej są to kolumnowe jabłonie (odmiany: Walz, Polka, Bolero). Są one idealne do uprawy na tarasie i balkonie, ponieważ tworzą tylko krótkopędy, czyli pędy do długości 20 cm, na których wyrastają owoce. Drzewka takie powinny być szczepione na superkarłowych podkładkach M 27 i P 22 lub karłowej M 9. Nie zapominajmy również o gatunkach egzotycznych. Przez parę miesięcy (od połowy maja do września) możemy mieć na balkonie i tarasie źródło świeżych fig lub pachnących cytrusów (cytryna, kumkwat, kalamondyna).
Owoce na balkonie – podłoże i pojemniki
- Pojemniki powinny być dostosowane do rozmiarów systemu korzeniowego rośliny. Dla jabłoni najmniejsze pojemniki na początku uprawy powinny mieć minimum 25 cm średnicy i 20 cm wysokości. Każdego roku wiosną rośliny przesadzamy do pojemników większych o jeden rozmiar. Małe rośliny uprawiamy w pojemnikach 5 l, a większe – 10–15 l.
- Podłoże powinno być bardzo żyzne (substrat torfowy i ziemia kompostowa 2:1 lub ziemia + perlit + kora – 1:1:1, a dla borówki – kwaśne – torf kwaśny z ziemią kompostową). Dla cytrusów stosujemy mieszankę ziemi kompostowej, piasku i odkwaszonego torfu w stosunku 2:1:1.
Pojemnikowe dobre rady
- Pojemniki muszą mieć w dnie otwory odpływowe
- Niezbędny jest dobry drenaż na dnie doniczki (np. z keramzytu).
- Donice powinny być w jasnym kolorze, w ciemnym będą się nagrzewały, co może doprowadzić do uszkodzenia korzeni truskawek.
Pielęgnacja owoców na balkonie
Polega na regularnym nawadnianiu i nawożeniu. Dawki wody powinny być częste i małe, dostosowane do wielkości pojemników. Podlewamy wieczorem. Rośliny powinny być zasilane przynajmniej raz w roku nawozem wieloskładnikowym, o spowolnionym działaniu. Największe zapotrzebowanie na składniki pokarmowe jest w okresie intensywnego wzrostu, czyli od połowy V do końca VI. Ostatnie nawożenie należy wykonać w połowie lipca. Warto wykonywać również coroczne cięcie (na przedwiośniu), a czasami nawet przerzedzanie zawiązków (w przypadku zbyt obfitego zawiązania).
Więcej pięknych aromatów na balkonie? Zapraszamy do lektury artykułu: „Pachnące rośliny na balkon i taras”.
Artykuł „Elegancka czerń roślin w ogrodzie” to także sugestia wprowadzenia na balkon ciemnych barw wśród roślin.
Inni czytali także:
Jakie kwiaty na balkon? Jakie inne rośliny na balkon?
Odporne krzewy i małe drzewa na taras
Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”
FOT.: SHUTTERSTOCK.COM