Szczypiorek: uprawa i wymagania (warzywa cebulowe cz.1)
Warzywa cebulowe to warzywa łatwe w uprawie. Często uprawia się je jako rośliny przyprawowe. Do warzyw cebulowych należą szczypiorek ogrodowy oraz szczypiorek czosnkowy, o których opowiemy w tym artykule więcej.
Warzywa cebulowe charakteryzują się ostrym zapachem, smakiem i aromatem, bez którego trudno wyobrazić sobie niektóre potrawy. Z tego względu nie wymagają wiele miejsca na działce ani specjalnie wygospodarowanych grządek. Zadowoli je stanowisko na rabatach ziołowych, kwiatowych, w towarzystwie truskawek lub poziomek. Mogą być uprawiane także współrzędnie z innymi warzywami, nigdy jednak nie po sobie.
Szczypiorek ogrodowy
To jedno z najwcześniej plonujących warzyw, liście wypuszcza już w II. Jest rośliną wieloletnią. Można uprawiać go z siewu wprost do gruntu – w IV, z rozsady – wysadzając w V po kilka okazów w jednym miejscu lub wegetatywnie przez podział kęp, sadzonych wiosną.
Roślina preferuje stanowiska słoneczne, choć z powodzeniem znosi również półcień. Lubi żyzne i próchniczne, lekko zasadowe gleby, ale może rosnąć również w innych podłożach – o ile są zasobne w wapń. Najlepiej plonuje w pierwszym roku po nawozach organicznych. W czasie wegetacji ścina się kwiatostany, aby nie osłabiać roślin matecznych, gdyż w roku następnym będzie mniejszy plon szczypioru. Liście można ścinać bardzo nisko, nie niżej jednak niż 3–5 cm nad ziemią. Roślina szybko się regeneruje i wypuszcza dużo nowych zdrowych liści oraz mocno się rozkrzewia.
- Szczypiorek ogrodowy – zawsze w kuchni potrzebny
Nie wolno zapominać o nawożeniu szczypiorku. Zasilamy go od IV do VIII. Najlepiej korzystać z nawozów naturalnych np. kompostu czy gnojówki z pokrzywy. Z upływem lat na tym samym miejscu rośnie coraz słabiej, dlatego co 3–4 lata należy rozsadzać kępy. Polecane odmiany: Erfurcki Olbrzymi, Jowisz, Wulkan.
Szczypiorek czosnkowy
Jest niezwykle wartościowy. Uprawiamy go podobnie jak ogrodowy. Liście mają charakterystyczny, nietypowy smak, łączący smak szczypiorku i czosnku. Pokrój roślin jest bardzo ładny, dlatego może być on z powodzeniem sadzony na rabatach kwiatowych, z bylinami. Roślina wytwarza duże, atrakcyjne, białe kwiaty, pojawiające się od VII do IX. Kwiaty te są jadalne, mają smak czosnku, ale delikatny, nie tak ostry jak ząbki czosnku.
- Kwiaty szczypiorku czosnkowego także są jadalne
- Zielony szczypior czosnku
Czosnkowy szczypiorek doskonale zimuje. Wczesną wiosną szybko wypuszcza zielone liście. Nie są one rurkowe, jak u szczypiorku ogrodowego, ale płaskie i szersze, nieco przypominają liście pora, ale są delikatniejsze.
Inni czytali również:
„Dlaczego szczypior podsycha?”
„Świetne przepisy z kiełkami i mikroliśćmi”
„Rozmnażanie wieloletnich warzyw i ziół”
„Kalendarz biodynamiczny – co to właściwie jest”
Źródło: miesięcznik „Działkowiec”
Fot.Shutterstock.com