Rośliny zimozielone – zalety i wady

Podziel się

Rośliny zimozielone – chyba nie ma ogrodu, w którym nie gościłaby chociaż jedna roślina o zawsze zielonych liściach. Wczesna jesień to odpowiednia pora na sadzenie tych gatunków.

Zanim jednak zdecydujemy się na ich uprawę, warto poznać plusy i minusy z tym związane.

Niektóre z gatunków roślin zimozielonych są dostępne w naszym sklepie – wystarczy kliknąć na zaznaczone na zielono nazwy, żeby przenieść się na podstronę z ofertą.

Rośliny zimozielone – zalety

  • Różnorodność liści – najważniejszą ozdobą roślin zimozielonych są liście, u każdego gatunku inne. Od długich, lancetowatych u juki karolińskiej do drobnych, łuskowatych lub igiełkowatych u wrzosów i wrzośców. U mahonii, ostrokrzewów lub berberysów listki i liście są sztywne, skórzaste, błyszczące, ząbkowane. Z kolei u kaliny sztywnolistnej mają piękną, nierówną powierzchnię, a od spodu pokryte są kutnerem. Ponadto nie do zastąpienia są barwne liście odmian trzmieliny Fortune’a, wrzosów czy wrzośców.
  • Dekoracyjne kwitnienie – niektóre rośliny zimozielone są podwójnie atrakcyjne w okresie kwitnienia. Od wczesnej wiosny licznymi, dzbankowatymi kwiatami o barwie różowej lub białej zachwyca wrzosiec czerwony. W kwietniu, żółcą się kwiatostany mahonii pospolitej. W maju obficie na biało zakwita ognik szkarłatny. Najbardziej dekoracyjne są jednak gatunki kwitnące latem – lawenda wąskolistna i juka karolińska. Symbolem jesieni są z kolei różnobarwne wrzosy.
  • Barwne owoce – niezliczona ilość drobnych, kulistych owoców dekoruje pędy ognika szkarłatnego. Przepięknie wyglądają też żeńskie odmiany ostrokrzewów, a niespotykaną, fioletową barwą wyróżniają się owoce suchodrzewu chińskiego.
  • Bogactwo zastosowań w ogrodzie – poszczególne gatunki można sadzić pojedynczo, w grupach lub w formie żywopłotów. Niektóre, jak bukszpan i trzmielina Fortune’a, dobrze znoszą cięcie. Bluszcz pospolity, barwinek pospolity, runianka japońska to świetne rośliny okrywowe.
  • Dodatki do bukietów – ulistnione pędy np. odmian trzmieliny Fortune’a oraz bluszczu, są trwałe po ścięciu i dlatego chętnie wykorzystywane jako dodatek do bukietów.

Co z wadami?

  • Niepełna wytrzymałość – rośliny zimozielone wykazują różną wytrzymałość na mróz. Niektóre z nich, zwłaszcza w bezśnieżne zimy, mogą w różnym stopniu przemarzać. Większość jednak cierpi z powodu braku wody, której nie mogą pobierać z zamarzniętej gleby.
  • Duże wymagania – rośliny zawsze zielone w większości preferują stanowiska zaciszne, osłonięte, z żyzną, wilgotną glebą. Niektóre zimozielone, jak różaneczniki i wrzosy, wymagają gleby o odczynie kwaśnym.
  • Właściwości trujące – wiele gatunków zimozielonych ma właściwości trujące. Szkodliwe dla człowieka substancje często znajdują się w całej roślinie, a szczególnie niebezpieczne bywają owoce. Do gatunków, na które warto uważać, należą m.in. bluszcz, barwinek, ostrokrzew, bukszpan i trzmielina.

 

Zimozielone na balkonie? Jak najbardziej! Zapraszamy do lektury artykułu „Dobór roślin na balkon”.

Te rośliny pięknie będą komponować się w przedogródku – więcej o tym w artykule „Mały przedogródek – inspiracje”.

Inni czytali również:

Kiedy sadzić rośliny w ogrodzie? Kalendarz sadzenia

Krzewy dla leniwych – małe nakłady, maksimum efektów

Rośliny słabo zimujące

Domowe rośliny doniczkowe – najpopularniejsze gatunki

Zwalczanie szkodników – wykorzystaj pędy i liście pomidorów

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się