Prowansja w ogrodzie – uprawa lawendy
Lawenda jest tą wyjątkową rośliną, da której tysiące osób co roku odwiedza południe Francji. W gorącym słońcu Prowansji – lawendowe pola ciągną się po horyzont.
To również jedna z piękniejszych roślin, zielarskich sadzonych w ogrodzie. Szczególnie ładnie prezentuje się na dużych, swobodnych rabatach w nasłonecznionych miejscach. Silny, ale piękny jej zapach, wabi motyle i pszczoły. Jak powinna wyglądać uprawa lawendy?
Zapraszamy do sprawdzania aktualnych ofert w naszym sklepie – lawendy nigdy nie powinno tam zabraknąć 🙂
Lawenda wąskolistna (Lavandula. angustifolia) to stosunkowo mrozoodporna krzewinka. Kwitnie w VII-VIII. Srebrzyste liście pozostają w czasie zimy na gałązkach. We wschodniej części kraju lepiej okryć ją przed mrozem. Odmiany i barwa kwiatostanu: ’Dwarf Blue’, ’Hidcote’ – fioletowa; ’Rosea’ – różowa; ’Munstead’ – niebieskofioletowa; ‘Alba’ – biała.
Lawenda francuska (L. stoechas) jest mało odporna na mrozy – stosowana w ogrodach jako jednoroczna roślina. Kwitnie wcześnie – VI-V, długimi podsadkami kwiatowymi, może zakwitnąć powtórnie we wrześniu. Odmiany i barwa kwiatostanu: ’Papillon’ – liliowe; ’Javelin Blue’ – niebieskie; ’Bella Rose’ – różowawe; ’Snowman’, ’Snow Bunny’ – białe.
Kompozycje z lawendą
W ogrodzie:
- W tonacji srebrzystej, doskonale komponuje się lawenda wąskolistna ’Rosea’ z biało-zielonym wilczomleczem ’Diamond Frost’, gipsówką, fioletowym mikołajkiem płaskolistnym oraz białymi lub różowymi goździkami, bodziszkami, jak również z kępami trawy, np. kostrzewy sinej.
- W zestawieniach kontrastowych, może rosnąć obok żółtego janowca barwierskiego, a także z żółtozielonymi, kępiastymi roślinami, jak przywrotnik, wilczomlecz mirtowaty i złocisty. Dobrym tłem dla lawendy jest wysoka, bladożółta naparstnica zwyczajna.
- Szeroko rozrastająca się lawenda wąskolistna ’Munstead’ lubi zasadową glebę, dobrze więc będzie rosła na suchych glebach, wśród jasnych, wapiennych kamieni, na murku. Tutaj towarzystwem dla niej będzie dębik ośmiopłatkowy, czyściec wełnisty i macierzanka.
- Klasyczne zestawienie, znane z ogrodów romantycznych, to krzewy lawendy wąskolistnej ’Alba’ (wys. 1 m) w towarzystwie pachnących – białych i różowych – róż.
- Wzdłuż wijącej się ścieżki prowadzącej do bramki lub pergoli porośniętej pnącymi różami, nie może zabraknąć lawendy wąskolistnej odm. ’Dwarf Blue’ lub ’Hidcote’, dorastającej do 40 cm wysokości.
Na tarasach i balkonach:
- W słonecznych przestrzeniach tarasu lub balkonu doskonale prezentuje się lawenda francuska posadzona w ceramicznych donicach lub koszach wiklinowych. Razem z nią można posadzić tymianek, szałwię, oregano i rozmaryn (składniki ziół prowansalskich), a wokół będzie się unosił przepiękny ziołowy zapach, zwłaszcza w upalne dni.
Pielęgnacja lawendy
Gdy kupujemy lawendę, wybierzmy sadzonki zdrowe, rozkrzewione i obficie kwitnące. Lubi suchą, przepuszczalną glebę. Potrzebuje przewiewu, ale należy osłaniać ją przed zimnymi wiatrami i unikać zraszania liści.
Aby krzewy były kształtne i zwarte, po kwitnieniu ścinamy pędy do połowy wysokości. Możemy też przyciąć je delikatnie na wiosnę.
Uprawa lawendy – ciekawostki
- zaparzona i pita, jako herbatka, działa uspokajająco, łagodzi migreny i wspomaga trawienie;
- stosowana zewnętrznie działa antyseptycznie, służy do przemywania ran;
- jest składnikiem wielu kosmetyków naturalnych – działa na skórę odmładzająco, wygładzająco i dezynfekująco;
- jej szare liście i kwiaty możemy dodawać jako przyprawę, np. do dań grillowanych lub pieczonych.
- świeże i suszone kwiaty wzbogacą smak i aromat własnych wypieków, np. ciasteczek, i przetworów np. dżemów – pomarańczowych. Pamiętajmy jednak, aby używać jej z umiarem, gdyż ma bardzo intensywny zapach.
Inni czytali również:
Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”
FOT.: SHUTTERSTOCK.COM/ GITANNA; YUSIA; B.ZOOMAR GMBH; WELCOMIA; ZSU044; SLATAN