Prawidłowe sadzenie roślin – jak gęsto?
Sadzenie roślin – dużym wyzwaniem może okazać się tzw. rozstawa. Jak gęsto sadzić rośliny?
Sprawdź e-booki dostępne w naszym sklepie:
Sprawdź też poradniki książkowe:
Sadzonki są niewielkich rozmiarów i łatwo zapomnieć o docelowej wielkości rośliny. Skutkiem jest sadzenie roślin zbyt gęste. Młode okazy szybko rosnąc zaczynają ze sobą konkurować o światło i składniki pokarmowe, przez co się deformują i tracą walory dekoracyjne, a czasem i użytkowe, jak np. zawiązywanie owoców. Kompozycja ogrodu przestaje być też czytelna. Bywa, że konieczne jest usuwanie części okazów, aby pozostałe mogły się prawidłowo rozwijać. Można tego uniknąć…
Sadzenie roślin – jak gęsto?
Na opakowaniach nasion, cebul i bulw czasem jest podana rozstawa sadzenia. Należy zastosować się do tych wskazówek. W przypadku drzew, krzewów, bylin sprzedawanych w pojemnikach sprawa nie jest już taka oczywista. Przed zakupem trzeba zwrócić uwagę na docelową wielkość rośliny. Zwykle taka informacja jest podana na etykiecie. Najważniejsza do obliczenia odległości sadzenia jest średnica korony w przypadku drzew i szerokość w przypadku krzewów, krzewinek.
Drzewa
Jeśli projektowana jest np. alejka lub grupa, gdzie drzewa mają łączyć się koronami, zwykle przyjmuje się za optymalne nachodzenie ok. 1/3 promienia rzutu korony. Na przykład dla drzew o średnicy korony 12 m, promień wynosi 6 m, więc odległość sadzenia jednego drzewa od drugiego to 10 m. Przy bardziej zwartych nasadzeniach przyjmuje się do 1/2 promienia. Większe nachodzenie koron jest błędem.
Krzewy
Obowiązuje ta sama zasada, zwłaszcza przy dużych okazach. Gatunki o pokroju zwartym, kolumnowym, jak np. jałowce lub żywotniki, sadzimy tak, aby ich korony (docelowe!) tylko się stykały. Przy nasadzeniach na żywopłoty cięte sadzi się czasem gęściej, jednak nie należy przekraczać połowy promienia korony.
Zadarniające i byliny
Istotną informacją jest tutaj nie tylko docelowa wielkość, ale też roczny przyrost i sposób rozrastania się. Gęstością sadzenia można regulować szybkość efektu pokrycia terenu. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt gęsto posadzone rośliny dadzą wprawdzie szybki efekt, ale równie szybko zaczną się zagłuszać.
Sezonowe
Przy sadzeniu roślin kwietnikowych istotny jest efekt w danym sezonie. Sadzi się je bardzo gęsto, aby dały efekt w masie i zasłoniły całkiem podłoże.
Najczęściej stosowane rozstawy to:
- 15×15 cm – dla małych krzewinek, niskich bylin, rozsady roślin jednorocznych i dwuletnich, niezbyt szybko rozrastających się, nieekspansywnych.
- 25×25 cm; 30×30 cm – dla małych i średnich krzewów.
- 40×40 cm; 50×50 cm; 60×60 cm; 80×80 cm itd. – dla średnich i dużych krzewów w zależności od gatunku i odmiany.
- Co 60 lub 80 cm sadzi się szpalery z kolumnowych odmian jałowców, np. ’Skyrocket’ i żywotników, np. ’Brabant’, ’Smaragd’.
- Drzewa sadzi się zwykle minimum co 2,5 m (małe gatunki i odmiany), 5 m – drzewa alejowe, np. lipy lub grupy drzew z łączącymi się koronami, 7 m i więcej – dla luźnych nasadzeń.
- Wyjątkiem są brzozy, które mimo dużych rozmiarów tolerują gęstsze sadzenie i można sadzić je np. po trzy sztuki razem (0,5–1 m) lub w odległości ok. 1,5–2,5 m, w tzw. zagajnikach.
Sadzenie roślin – dobre rady
- Niektóre rośliny dla osiągnięcia pełni walorów dekoracyjnych wymagają samotnego sadzenia. Należą do nich np. klony czerwonolistne, wierzby płaczące.
- Czasem, np. ze względu na nieregularny kształt rabaty, podaje się nie rozstawę, a liczbę sztuk na 1 m². Nie trzeba się wtedy aż tak bardzo ściśle trzymać rozstawy, lecz w miarę równomiernie posadzić sadzonki na wyznaczonym obszarze.
Inni czytali / oglądali także:
Jak przycinać drzewa i krzewy owocowe?
Sadzenie truskawek w sierpniu i we wrześniu
Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”
Fot: Shutterstock.com